Nový život staré chalupy

Neudržovaná chalupa stojící stranou obce v malebném kraji na pomezí Čech a Moravy nedala manželům Němcovým spát. Po rozsáhlé rekonstrukci ji pronajímají a příležitostně využívají k vlastní rekreaci.

Námluvy s chalupou trvaly několik let. Miloslava s Lubošem kolem ní chodili často na procházky a obdivovali její krásný, ale poněkud zanedbaný vzhled. Představovali si, jak by chalupu opravili, kdyby byla jejich. V té době ale měla svého majitele a nebyla na prodej. Němcovi mezitím opravili svůj dům a založili rodinu. A jak to tak bývá, i sny se někdy splní.

Dvorek má bezúdržbové řešení z valounků a betonové dlažby

Dvorek má bezúdržbové řešení z valounků a betonové dlažby. Foto: Tomáš Dittrich

Čekání se vyplatilo

Když se chalupa objevila v nabídce dražeb, zkusili manželé štěstí a to jim přálo. Těšili se, jak si chaloupku zrekonstruují a budou tam trávit volný čas s přáteli a rodinou a částečně ji budou pronajímat. „Postupně jsme ji začali opravovat a dali jsme do toho tolik času a energie, že nám ji zprvu bylo líto pronajímat. Ale zase jsme potřebovali, aby se nám vynaložené finance začaly vracet, takže samozřejmě k pronájmu došlo a dnes již se dá říct, že úspěšně. Inzerovali jsme jen na portálu e-chalupy a lidi podle všeho skutečně oslovila. Reklamu nám dělají samotní hosté, odjíždějí s tím, že nás doporučí svým známým. A někteří se pravidelně vrací,“ vypráví Luboš.

Drobné dekorace pomáhají s navozením domácí atmosféry

Drobné dekorace pomáhají s navozením domácí atmosféry. Foto: Tomáš Dittrich

Chaloupka stranou od všeho ruchu táhne. „Sami vnímáme ten rozdíl, i když bydlíme kousek, že tady je doopravdy takový klid, žádní sousedé, auta, nic,“ pochvalují si Miloslava a Luboš.

Kachlová kamna umístěná v chodbě umocňují chalupářský styl

Kachlová kamna umístěná v chodbě umocňují chalupářský styl. Foto: Tomáš Dittrich

Kdo se práce nebojí

Velkou výhodou bylo, že Luboš vlastní spolu s otcem malou stavební firmu, takže většinu rekonstrukčních prací zvládli sami pouze s občasnou výpomocí přátel, s výkopy jim pomohl bratranec. Přesto nebyla podle Lubošových slov rekonstrukce nic laciného. Jen kolik stál materiál! S jeho výběrem měl jako profesionál výhodu, ale musel dělat i kompromisy. Na střechu by se mu líbila břidlice, ale zvolil podstatně levnější vláknocementovou střešní krytinu. Využili také vše, co z původní stavby šlo nebo co získali z různých bouraček. „Kdybych měl zadat rekonstrukci na klíč, nešel bych do toho,“ hodnotí zpětně situaci Luboš. Rekonstrukce trvala tři roky a v zimě před čtyřmi lety přivítali první hosty.

Prostorná kuchyňská linka byla vyrobena na míru. Masivní prkénka jsou také Lubošovým dílem

Prostorná kuchyňská linka byla vyrobena na míru. Masivní prkénka jsou také Lubošovým dílem. Foto: Tomáš Dittrich

Trámy z bouračky povýšily na designový stolek

Trámy z bouračky povýšily na designový stolek. Foto: Tomáš Dittrich

Od střechy po podlahu

První bylo třeba bez odkladu řešit děravou střechu, kterou dovnitř teklo. „Byl jsem rád, že obvodové zdivo vydrželo. Jde o směs pálených cihel, kamene, ale i kotovic, takže jsme museli pracovat rychle, protože by stačil pořádný déšť a zdi by se nám začaly doslova rozpouštět,“ vzpomíná. A dodává: „U základů byla chalupa překvapivě suchá, nebylo třeba ji nijak izolovat. Stojí na kamenných základech, z větší části je to přímo skála, jen ze strany svahu, kde byla hlína nahrnutá až na zeď, bylo trochu vlhko. Problém vyřešilo její odkopání a netradiční opěrná zídka ze zabetonovaných kulánů, aby svah při deštích k chalupě nesjížděl.“

V útulných ložnicích vládne dřevo

V útulných ložnicích vládne dřevo. Foto: Tomáš Dittrich

K relaxaci přispívá moderně řešená koupelna vybavená vířivkou

K relaxaci přispívá moderně řešená koupelna vybavená vířivkou. Foto: Tomáš Dittrich

Hodně práce a času zabraly podlahy. V každé místnosti byl nějaký schod, a protože majitelé chtěli, aby bylo přízemí bezbariérové, čekalo je sjednocení výšek všech podlah.
Vytápění je řešeno automatickým kombinovaným kotlem, primárně se topí uhlím, což je výhoda, protože hosté se nemusí o topení starat a Luboš jen jednou za týden vybere popel. Když se tady rekreuje s rodinou, topí dřevem. V chodbě jsou instalovaná ještě kachlová kamna. Mimo sezónu pak pro přitopení slouží elektřina.

K ložničkám v patře vede schodiště z obývacího pokoje

K ložničkám v patře vede schodiště z obývacího pokoje. Foto: Tomáš Dittrich

K jídelnímu stolu se pohodlně usadí i velká společnost

K jídelnímu stolu se pohodlně usadí i velká společnost. Foto: Tomáš Dittrich

Ve znamení dřeva

Práce se dřevem je Lubošovi blízká, proto se neváhal pustit do položení nových podlah a výroby dveří ze smrkového dřeva, které si sám upravil kartáčováním. Smrkovými palubkami obložil štíty chalupy a nově zbudované kolárny.

Velmi efektní nábytek vytvořil z trámů a fošen vybouraných na starém autobusovém nádraží. „Jsou na nich stopy po hřebících, ale sem se patina hodí a dřevo je dokonale vyschlé. Říkal jsem si, kolik asi musí mít let,“ ukazuje nám svoji truhlářskou práci. „Kdyby někdo věděl, co se z toho dá udělat, tak by si možná vyhazování rozmyslel.“

Nová dřevěná tabulková okna ovšem nechal Luboš vyrobit: „Vyšli jsme z rozměrů původních, zazděná jsme obnovili. Obložky zůstaly jen u některých oken, tak jsem musel udělat pro všechna nové. Snažil jsem se, aby byly co nejpodobnější.“

Ovce a kozy bydlí v hobitím domečku

Ovce a kozy bydlí v hobitím domečku. Foto: Tomáš Dittrich

Zákoutí s opravenou kapličkou působí jak scenérie z dobového obrazu

Zákoutí s opravenou kapličkou působí jak scenérie z dobového obrazu. Foto: Tomáš Dittrich

Proměna interiéru

Dispozičně přizpůsobili majitelé chalupu její nové funkci. Kuchyň je spojená s malým obýváčkem, za nímž se nachází společenská místnost s domácím kinem, která slouží i jako herna s kulečníkem, stolním fotbálkem a dětským koutkem, přes chodbu se vstupuje do ložnice. Na své dřívější místo se v přízemí vrátila pouze koupelna, vedle ní přibylo ještě WC. Podkroví je rozděleno na sedm útulných ložniček, vybudována je tu také velká koupelna s vířivkou.

„Interiéry zařizovala manželka sama, já jsem vyráběl a realizoval podle jejích pokynů. Když jsme měli mezi hosty architektku z Brna, nechtěla věřit, že jsme si vše navrhovali a dělali sami,“ ukazuje nám vnitřní prostory Luboš.

Na opěrnou zídku byly namísto tradičních cihel použity kulány

Na opěrnou zídku byly namísto tradičních cihel použity kulány. Foto: Tomáš Dittrich

Na zahradě najdete hobitín

Dnešní podobu samozřejmě neměla ani zahrada. „Pozemek byl zarostlý houštím a náletovými stromky. Jejich odstraněním jsme začali. Terén se jen mírně urovnal, protože se nám líbí, že to není taková ta uhlazená zahrada,“ vykresluje nevelké zásahy kolem chalupy Luboš a Miloslava mu přitakává. Dvorek je vysypaný štěrkem, cestičky tvoří dlažba DITON se vzhledem starých pražců. Proti kuchyni postavil Luboš pergolu, do rohu dvorku umístil hřiště pro nejmenší s měkčenou podlahou. Horní část zahrady je travnatá a osázená jehličnany, o něž se nyní oba bojí, neboť sousední les začal devastovat kůrovec.
K chalupě manželé časem přikoupili i okolní louky a po jejich úpravě a oplocení sem pořídili ovečky a holandské kozičky, které jim pomáhají s udržováním rozsáhlých travnatých ploch. Zvířata dělají radost místním i hostům svojí milou společností. Navíc chlívek pojali jako hobití domeček, což se líbí zejména dětem.

Pamatováno je tu i na hosty ze zvířecí říše

Pamatováno je tu i na hosty ze zvířecí říše. Foto: Tomáš Dittrich

Znovuzrozená kaplička

Kromě záchrany chalupy si Luboš připsal další zásluhu: „Před lety nás s taťkou oslovila starostka, jestli bychom nebyli ochotní opravit kapličku, z níž zbylo jen torzo. Postavili jsme ji prakticky znovu podle fotografie. Přidal jsem k ní lavičku a teď koukám, kolik lidí se zastaví a spočine. Dokonce tam nějací cyklisté z Holandska přespali ve stanu. Nejsem ten, kdo by se chodil v neděli modlit, ale přijde mi moc fajn tyto věci zachovávat, je to kus historie.“

V jednom kole

Chalupa je využívaná celoročně, a tak není o práci kolem ní nouze, Němcovi ji ale berou jako hobby. Pomáhají i jejich děti, takže se zapojí celá rodina. Cílem manželů je, aby se hostům na chalupě líbilo a cítili se tu jako doma. Proto se snaží zvyšovat také její komfort. Není to pro každého, přiznávají oba, někdy je všechna ta údržba náročná.

Kdo tu bydlí

Miloslava a Luboš Němcovi se svými dětmi

Kde

V Radišově

TEXT: Zuzana Ottová
FOTO: Tomáš Dittrich

Nový život staré chalupy