Kuchyně v zahradě

Manželé Jana a Michal rádi tráví volný čas za hezkého počasí na zahradě. A aby tu byl pobyt rodiny i setkání s přáteli opravdu pohodový, vybudovali si na v letní kuchyni.

Letní kuchyně s posezením se ztrácí v zeleni

Letní kuchyně je situována jen kousek od domu, u plotu se sousedním pozemkem. Už při příchodu na zahradu upoutá pozornost pergola porostlá vínem. Pod ní je umístěn velký stůl s lavicemi a židlemi, kam se vejde i větší společnost. A hned vedle stojí zahradní gril, udírna a pec na pizzu.

Terakotová barva cihel hezky ladí s tmavě šedou kovových částí

Posezení za každého počasí

Pergolu nám stavěl tesař. Původně byla o něco menší, později se zhruba o jednu třetinu zvětšovala,“ vysvětluje Jana. Aby se tu dalo v létě sedět i za deště nebo prudkého sluníčka, je pergola zastřešena průhlednými deskami makralonu, stín poskytuje podvěšená rákosová rohož. Nechybí ani okap a svod pro dešťovou vodu.

Od stolu pod pergolou se otevírá pohled na dům a bazén. Je tu i malý pojízdný gril

 

Podlahu zpevnila dlažba z plochých kamenů, dvě stěny jsou obloženy pásky z umělého kamene. Jejich teple žlutá barva tvoří hezké pozadí dekoracím z babiččiny kuchyně – starým bandaskám, lívanečníkům, lucernám, hodinám. Jednu ze stěn rozčleňují dřevěné okenice falešného okna. Pod stropem se vznáší netopýr – ale žádný strach, tenhle je z dílny keramiků Vojtíškových.

Na kovovém závěsu visí jak dekorace-lívanečníky, tak náčiní potřebné při topení

Něco pro fajnšmekry

Zahradní gril a udírnu postavil zedník ze starých cihel, použitá dvířka jsou ze starých kamen. Ostatní kované věci vyrobil na míru kovář,“ ukazuje Jana. Pec na pizzu koupili majitelé hotovou jako stavebnici. „Pec je výborná, může se v ní připravovat i cokoliv jiného, nejen pizza. Musí se v ní tak čtyřicet minut topit dřevem, než se správně rozehřeje, ale pak se v ní dá péct po dobu až osmi hodin,“ chválí Jana. „Využívá ji rád i náš syn, když za ním přijdou kamarádi.“

Zahradní gril, udírna a pec na pizzu tvoří jeden celek

Schovaná v zeleni

Letní kuchyně splývá díky popínavé a kolem vysázené zeleni s okolní zahradou. Hroznové víno se pne po trelážích a dřevěné konstrukci, kolem kvete levandule, divizna, zelenají se keře buxusu a cypřišky, roste škumpa a další keře a stromy. Pohledné zákoutí dotvářejí i kameny, které si Jana s Michalem přivážejí z různých míst.

Tady se příjemně relaxuje za každého počasí

 

Text: Iva Tvrzová foto: Pavel Veselý

 

 

Kuchyně v zahradě

 

 


 

 

 

 

 

Uložit

Kuchyně v zahradě