Nové možnosti betonu

Nové techniky povrchové úpravy betonu umožňují použít tento osvědčený materiál v podobě, která leckoho překvapí. Dláždění dvora či chodníku tak může dostat zcela nový rozměr.

Imitace přírodní dlažby ze stříkaného betonu

Především v Americe je už mnoho let osvědčená úprava povrchů na pozemcích kolem domů, ale i v interiérech, pomocí raženého betonu. Technika, kterou nabízí už i několik českých dodavatelů, spočívá v probarvení betonu a vyražení nejrůznějších typů reliéfů do jeho povrchu. Můžete tak získat pevné, kompaktní a odolné povrchy bez nároků na údržbu, které velmi dobře imitují například nejrůznější druhy kamene, další přírodní materiály, ale i klasickou betonovu či zámkovou dlažbu.

Ražený beton

Systém raženého betonu je tvořený monolitickou deskou. Následně se její povrch upraví pomocí sady speciálních raznic. Svrchní vrstva betonu se tvaruje do podoby přírodního kamene, betonové či žulové dlažby, popřípadě i do podoby barevných dřevěných desek. Betonová směs, která se používá při technologii raženého betonu, je zušlechtěná pomocí speciálních plastifikátorů. Povrch je upravován také příměsí minerálního barevného prachu, který po zalakování a zatvrdnutí vytvoří vodotěsnou, nesavou glazuru, která je odolná vůči UV záření, mechanickému poškození i teplotním výkyvům. Technologie raženého betonu se dá aplikovat i na existující betonové povrchy.

Detail povrchu z raženého betonu

Systém vtlačovaných vzorů za současné pokládky a barvení čerstvého betonu je založen na jednoduchém principu strukturované šablony-razidla. Razítkový systém umožňuje vytvořit téměř neomezenou škálu barev i vzorů. Například vějířovitě dlážděný vjezd, dlažební kostky či kámen nebo mozaiku.

Ražená stěna

Zajímavá je i technika dekorování povrchů stěn s využitím razicích forem, které se používají při raženém betonu. Pomocí ní je možné dělat dekorativní stěny s velmi realistickým efektem přírodního kamene, cihel a dalších povrchů. Beton Decowal je odolný proti povětrnostním vlivům, bezúdržbový, odolný UV záření a  zlepšuje hydroizolační vlastnosti stavby. Dá se použít i na už omítnuté anebo zateplené budovy.

Povrch chodníku, kombinující přírodní kámen a vymývaný beton

Směs pro vytvoření dekoru se dodává v pytlích ve čtyřech barevných odstínech. Většina lidí si však pravděpodobně bude objednávat speciální úpravy povrchu betonu u firem, které mají k dispozici veškerý potřebný materiál a hlavně sady raznic pro vytváření dekorů, jejichž nákup by se pro jednorázové použití nevyplatil.

Vymývaný beton

Jinou zajímavou technologií na bázi betonu je vymývaný beton. Na rozdíl od známějších dlaždic z vymývaného betonu jde o technologii, která umožňuje vytvořit souvislou povrchovou vrstvu na betonovém základu.

Schody dekorované technikou raženého betonu

Povrch tvoří směs betonových částic (kamínků) různých rozměrů, tvarů a barevných odstínů, který vytváří jedinečnou strukturu. Lze ji použít pro úpravu chodníků, zahradních cestiček a příjezdových cest nebo teras. Povrch je dodávaný jako pytlovaná směs například s názvem Chromostone a nanáší se na čerstvý, ale i starší beton ve vrstvě o tloušťce dvou až čtyř centimetrů.

Stříkaná dlažba

Další povrchovou úpravu betonu pro dláždění můžete najít v nabídce dodavatelů pod názvem „stříkaná dlažba” nebo „spray beton”. Při použití této techniky se vzor na betonovém povrchu vytváří pomocí šablony nebo speciální pásky. Výhodou stříkané dlažby je úspora, neboť tenká povrchová vrstva na bázi cementu vytvoří hladký a neklouzavý povrch, který lze nanášet na stávající betonovou plochu. Povrch se snadno udržuje, má dlouhou životnost a univerzální využití v exteriéru.

Chodník z raženého betonu, imitujícího cihlovou dlažbu

Stříkaná dlažba je dlouhodobě odolná proti mechanickému poškození i vůči nejrůznějším chemikáliím i soli. Lze ji nanést i na starý beton, klade se ve vrstvě o síle 6 až 15 milimetrů a snadno se udržuje například vysokotlakým čističem nebo jednoduše proudem vody z hadice. Můžete jej však použít i k dekoraci vertikálních ploch, tedy například fasádních soklů. V takovém případě mohou tvořit podklad tvárnice, sádrokarton či pálené cihly.

www.razenybeton.com, www.condecor.cz

Text Richard Guryča, foto archiv firem

Nové možnosti betonu