Jak správně ošetřit kousnutí od hmyzu?

Poštípání pálí až bolí. někdo chutná hmyzu víc, někdo méně. Foto: Shutterstock
Je jedno, zda je to včela, vosa, komár, či klíště. Bodnutí hmyzem je nepříjemné a často i nebezpečné.
Štípnutí, kousnutí nebo bodnutí hmyzem zpravidla způsobuje vyrážku v místě vpichu, mírné zarudnutí, někdy i otok. Hlavně bodavý hmyz však zanechává v místě bodnutí jed, jenž může u některých lidí způsobit závažnou alergickou reakci až ohrožení na životě. Každý organismus je individuální, stejně jako imunitní výbava každého jedince. Proto každý z nás reaguje na antigenní (alergenní) podnět různě. Nejohroženější skupinou jsou děti, alergici a dále lidé, kteří již prodělali celkovou alergickou reakci (takzvaný anafylaktický šok). Reakce organismu může být lokální, což se projevuje otokem, zarudnutím, začervenáním a bolestivostí v postiženém místě, nebo celková, která může vést až k selhání organismu a následné smrti. Lokální alergickou reakci je možné tlumit pomocí látek ze skupiny antihistaminik. Při rozvinutí celkové alergické reakce je však zapotřebí lékařské intervence – nitrožilní podání adrenalinu, kortikoidů a celkových antihistaminik.
Lepší je se chránit
Nejčastěji se v létě setkáte s bodnutím komárem. Pokud vás štípl komár, jde o samičku. Samci se totiž živí jen rostlinným nektarem. Mnohočetné štípance dokážou u člověka vyvolat podráždění, nervozitu až nespavost. V dnešní době je však naštěstí v nabídce velké množství repelentů. Jejich ochranný účinek spočívá v odpuzování nebo naopak maskování pachu člověka, na který je hmyz citlivý. Existují i repelenty určené pro děti obsahující látky, které jsou šetrné k dětské pokožce a působí proti komárům, klíšťatům, ovádům a jinému bodavému hmyzu. Pomáhají však i esenciální oleje. Mají silné aroma, které je pro hmyz nepříjemné a odpuzuje ho. Vyzkoušet můžete citronelový, eukalyptový nebo čajovníkový olej. Nejsou toxické, avšak jejich těkavost způsobuje krátkou účinnost, a proto vyžadují častější aplikaci.
Tip: K prevenci vůči komárům zabírá hlavně esenciální olej z eukalyptu. Večer před spaním, když se chystáte otevřít okno, nakapejte pár kapek eukalyptového oleje na chomáček vaty a položte jej na noční stolek.

Do lesa je lepší chodit v dlouhých nohavicích. A určitě je vhodné používat repelenty. Foto: Shutterstock
Ani v lese nebo na louce se neschováte
Zde způsobují největší obavy klíšťata. Pro člověka jsou nebezpečná zejména kvůli přenosu onemocnění, jako jsou borelióza, klíšťová encefalitida nebo babezióza. Proto je důležité se před nimi chránit. Při nalezení zakousnutého klíštěte je nutné jej co nejdříve odstranit. Ideální ovšem je, aby se na nás klíště vůbec nepřisálo. Tomu mohou pomoci různé repelenty a také dlouhé oblečení – například do lesa, který je domovem mnoha druhů hmyzu, je proto nejlepší chodit v dlouhých nohavicích i rukávech. Zároveň si můžete pomoci užíváním B-komplexu, který funguje jako bezbolestná prevence proti nepříjemnému hmyzímu kousanci. Vitaminy skupiny B sice užíváme vnitřně, ale vstřebají se i do kůže, kterou prostupují a specificky voní. Člověk nic necítí, ale klíšťatům je tento odér tak nepříjemný, že takového člověka ignorují a nepřisají se na něj. Mimochodem, tyto vitaminy najdete i v řadě potravin, například v mase, ořeších či pivovarských kvasnicích. Když budete dbát na dostatečnou prevenci, nemusí vás žádné přisáté klíště děsit a trápit.
Tip: Pokud zrovna nemáte doma účinný repelent, můžete si ho vyrobit. Smíchejte tři lžíce oleje, pět kapek levandulového nebo eukalyptového oleje a pět kapek citronu, směs důkladně promíchejte.
Rada na cesty
Pamatujte, že komáři i další hmyz mohou v některých zemích také přenášet nemoci. Mějte proto vždy s sebou repelenty. Pro případ, že by si vás nějaký hmyzí sosák či žihadlo přece jen našly, si zabalte i chladivý gel nebo alespoň tekutý pudr, který vás zachrání před úporným svěděním nebo pálením.
Text: Veronika Cerhová, foto: Shutterstock