U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

Nechme zazářit plaménkům

Kategorie: Zahrada | Autor: ng. Ivan Dvořák

Bez plaménků, lemujících branku, pnoucích se po pergole nebo treláži si člověk venkovskou zahrádku ani neumí představit.

Jejich latinský název je odvozen od řeckého kléma, klématis, což znamená úponek, odnož vinné révy. Myslí se tím popínavá rostlina, dřevina, připomínající vinnou révu.

   Z původních druhů si připomeňme plamének plotní (Clematis vitalba), dorůstající výšky přes deset metrů. Přestože nabízí vedle nevelkých květů také nadýchané kuličky plodenství v zimě, není dnes téměř nikde ceněn. Je považován spíše za obtížný plevel. Stejně dopadl druhý domácí plamének vzpřímený (Clematis recta). Laty drobných květů lákají jen hmyz, oko člověka spočine jinde.

   Zapomnělo se i na léčivé vlastnosti plaménků, na schopnost hojit zanícené rány. Dnes vnímáme spíše to, že jde o rostliny vyvolávající alergickou reakci kůže, při dotyku či potřísnění může pokožka zčervenat. Jedovatost clematisu je dána jeho původem. Patří do čeledi pryskyřníkovitých. Pryskyřníky, sasanky, orlíčky, hlaváčky, koniklece jsou velmi atraktivní rostliny, bohužel jsou rovněž jedovaté. Pokud to ale víme, můžeme být ostražití a upozornit na případné nebezpečí okolí.

Je z čeho vybírat

Domácí druhy zastupovaly zprvu velkokvěté evropské druhy – plamének vlašský (Clematis viticella) a plamének celolistý (C. integrifolia). Nové druhy se pak dovezly z Asie i z Ameriky a šlechtitelé vytvořili křížením několik desítek odrůd s barevnou škálou od bílé přes růžovou, červenou a fialovou až po tmavě modrou. Výjimkou mezi dnešními odrůdami je Clematis tangutica, který kvete sice drobnými zvonkovými květy, ale je žlutý.

   Trh nabízí plaménky pestrých barev, jednoduché i plnokvěté. Při výběru odrůd bychom měli kromě barev hledět i na to, v kterém měsíci dané odrůdy kvetou. Rané mohou kvést od konce května, léto vynechají a na podzim ještě trochu vykvetou. Letní plaménky již kvetení neopakují.

   Mezi nabízenými druhy a odrůdami mohou být i typy, které rostou jako keř a nepnou se. Jde o tzv. typ durandi či stans, které tvoří různě rozložité keře do volného prostoru, do trávníku apod. V katalogu se o nich nejspíše dozvíte, že potřebují vyvazovat, nejsou samopnoucí.

Nohy v chladu, hlavu na slunci

Všechny plaménky jsou světlomilné, ve stínu nekvetou, jen bujně rostou a poté namrzají. Při jejich výsadbě se máme řídit několika pravidly:

* Clematis má mít nohy v chladu a hlavu na slunci.

* Sází se na východní či západní stranu, nejlépe za nějaký stálezelený keř (možný je mahon, buxus…)

* Clematis potřebuje ke zdárnému růstu humózní půdu složenou z kompostu s vápnem, rozleželé listovky a zetlelého hnoje. Přidává se i tlučená omítka, vápenec a dolomitický vápenec.

   Sázíme buď pravokořenný řízek nebo roubovance. V každém případě sázíme hlouběji, než jak byla sazenice původně. U roubované varianty zakoření i kulturní část, řízek pustí více kořenů.

   Nakupujeme a sázíme raději na jaře, podzimní výsadba není tak jistá. Starší rostliny mohou najednou zahynout, proto je dobré si pro jistotu nahřížit jeden či dva plaménky do zásoby.

   Po výsadbě se o mladou rostlinu musíme ještě trochu postarat, hlavně seřízneme sazenici na první očka nad zemí. Další roky rostlinu upravujeme, suché výhony odřezáváme. Odrůdy kvetoucí na nových výhonech řežeme více, u nich seřezáváme každoročně téměř všechno staré dřevo.

   Na zimu kořenovou soustavu spolu s bází “kmínku” dobře přikrýváme, jinak můžeme o plamének přijít.

   Množení plaménků není nejjednodušší. Řízky koření jen určitou část roku a ne zcela dobře. Na zahrádce je lepší rostliny množit hřížením, tedy ohnout a zahrnout zeminou výhony, které během roku zakoření. Botanické druhy se na jaře sejí. Domácí druh (C. vitalba) se používá jako podnož na roubování v zimě a červenci. Roubovanci mívají lepší start do života.

   Závěrem ještě připomeňme, že plaménky špatně rostou v oblastech a místech zamořených exhalacemi. Výjmkou jsou Clematic vitalba a C.viticella. Takže se krásou jejich barevných květů připomínajících hvězdy můžeme těšit všichni.

Popisy k obrázkům

Vínový Ernest markham se na dřevě plotu dobře vyjímá

Podařilo se vyšlechtit i plnokvěté odrůdy

Clematis Nelly Moser a jeho lila květy s pruhy tón v tónu

Autor fotografií: FOTO ING. ZDENĚK PRCHLÍK A ČEŘ

Nechme zazářit plaménkům