U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

PASPARTUJEME OBRÁZEK

Kategorie: Dílna | Autor: rum

UDĚLEJTE SI

Nejjednodušší je samozřejmě zajít do některé z knihařských či paspartářských provozoven, kde vám ochotně a elegantně obrázek či fotografii tímto způsobem “zarámují”. Ale co si budeme povídat, v mnohých z nás stále dříme touha dokázat si: to přece umím taky. Nuže – jak na to? Poradil nám a postup názorně předvedl Dušan Prouza z pražské Vlkovy ulice.

1. Nejdřív si připravíme lepenku na spodní část obrázku. Nemusí být krásná, ale měla by být pevná, protože do ní budeme později přidělávat poutko na pověšení. Položíme na ni obrázek a odměříme okraje, nahoře a po stranách stejně široké, dolní by měl být o něco užší. Záleží na vašem estetickém cítění i na velikosti lepenky.

2. Pomocí kovového pravítka nebo příložníku si naznačený obrys uřízneme. Asi doma nemáme speciální nůž, kterým pracuje pan Prouza, ale zvolíme nějaký kuchyňský s co nejpevnější střenkou. Řezače koberců nejsou vhodné, protože jejich ostří je pružné a okraj by nebyl rovný. Pod linii, kde budete řezat, si podložte další pruh lepenky nebo jinou tuhou podložku, na stole nemusíte mít vzpomínku na své umělecké výboje.

3. Paspartu se buď necháme na míru ustřihnout u odborníka, mívají pochopení, anebo seženeme nějaký pevnější barevný papír. Měl by být o kousek větší, než potřebujeme, protože z něj budeme stříhat i pásky na olemování. Abychom si paspartu nepokreslili na lícu, naměříme si rozměr okénka pro obrázek zezadu a v rozích vypíchneme otvory do lícu. Ve spojnicích mezi vpichy povedeme na lícové straně řez.

4. Naměříme si dobře střed a prořízneme v lepence otvor podle šířky kovového věšátka, které koupíme za pár korun v železářství. protáhneme je z rubu na líc a pomocí nože rozevřeme a uhladíme. Podlepíme horní okraj obrázku širší lepicí páskou, nejlépe izolepou. Papírová se po navlhčení kroutí a zkroutila by i okraj díla. Přiložíme paspartu, která se přichytí na lepenku.

5. Tenké sklo si necháme na míru uříznout ve sklenářství. Připravíme si lepidlo na papír (dobře poslouží bílá pasta nebo jiný výrobek na škrobové bázi) a proužky bílého papíru, jejichž okraj bude vykukovat pod oblepovacím proužkem. Na hladký pevný povrch, nejlépe na sklo, naneseme lepidlo. Můžeme postupně namáčet v lepidle bílé pásky, ustřižené na míru, a přikládat je na okraje skla. Páska, kterou spojíme sklo s podložkou, může být textilní, ale jen v případě, že seženete kvalitní knihařské plátno. Kobercová páska není vhodná, protože nikdy úplně nevyschne a v teple se sesouvá a zanechává na skle nepěkné stopy. Volíme raději opět pevný barevný papír, který nastříháme po směru na příslušnou šíři (směr papíru zjistíte tak, že ho ohnete – po směru se ohýbá lépe; pokud bychom stříhali napříč, snažila by se páska po natření lepidlem otáčet a vlnit podélně).

6. Okrajovou pásku ustřihneme na každé straně zhruba o 4 cm širší. Natřeme lepidlem, které necháme chvilku zavadnout a přiložíme nejprve pásky na kratších stranách. Okraje sestříhneme, aby vznikly ostré špičky, které přehneme přes lepenku dospodu. Pak přihladíme zbytek.

7. Boční proužky nalepíme přes ten bílý stejně jako v předchozím případě, ale okraje, které jsme ustřihly o 2 cm kratší než minule, zkosíme jen mírně – a přehneme.

8. Obrázek ještě vyleštíme Ironem a kouskem čisté pleny – a je hotovo.

PASPARTUJEME OBRÁZEK