Natíráme podlahu
Někteří chataři a chalupáři stále udržují dřevěné podlahy postaru – jednou dvakrát za rok je pořádně vydrhnou a nechají bez povrchové úpravy. Víc je však těch, kteří se snaží dřevo ochránit nátěrem.
Nátěry zabraňují vnikání nečistot a prachu do pórů dřevěného povrchu, chrání jej před otěrem a vysoušením. Působí též jako filtr proti vnikání UV záření do dřeva a zvyšují barevnou stálost podlahy. Laky na dřevo se začaly používat na počátku 20. století: nejdřív fenolová pryskyřice, po ní nitrocelulózové laky, pak alkydové pryskyřice, polyuretany a epoxidy. Současnost dává přednost vodou ředitelným lakům a vrací se k přírodním nátěrům – olejům a voskům. Ovšem na technicky zcela nové úrovni.
Lak pro pevné povrchy
Kdo má rád podlahy se zcela hladkým povrchem, sáhne po některém z laků, ať už v leském nebo matném provedení. Můžeme volit mezi laky na bázi rozpouštědel, anebo laky ředitelnými vodou. Je-li však vrchni vrstva příliš tvrdá, může se tříštit a praskat. Dochází k tomu někdy na podlahách z měkkého dřeva, které se při zatížení masivnějšími kusy nábytku – kolečkovým křeslem či židlí, nebo i tlakem podpatků dámských lodiček – prohnou. Při velkém tlaku dřevo povolí a lak praskne. Takové místo není snadné opravit. Obvykle je nezbytné starý lak vybrousit a znovu natřít. Povrch může někdy popraskat i v důsledku toho, jak dřevo pracuje.
Lak se proto nejlépe uplatní na rozměrově stálých modernějších podlahách, jako jsou například dobře vyzrálé parkety z tvrdého dřeva, lepené na podklad. Ale díky novým materiálům na bázi polyuretanu, akrylátu nebo i akryluretanu se nemusí této možnosti vzdát ani ti, kdož si pořídili nebo pořídí podlahu ze smrkového či borovicového dřeva.
Výhodou laků je jejich snadná aplikace, zvládne ji i zručný kutil. Pracujeme vždy podle návodu. Pokud jde o novou podlahu, obvykle ji nejdřív ošetříme penetračním nátěrem od stejné značky nebo zředěným lakem. Po zaschnutí a lehkém přebroušení se aplikují ještě dvě až tři vrstvy neředěného laku.
Kde se uplatní vosk?
Starší generace jistě dobře pamatuje napouštění parket hydrovoskem, který se pak leštíval rovněž do vysokého lesku. Olejované či voskované povrchy jsou velice pěkné, tyto prodyšné nátěry zvýrazní přirozenou strukturu a kresbu dřeva. Na údržbu jsou náročnější než lakované podlahy, jejich oprava při poškození (rýhy od židlí, od nábytku při stěhování atd.) je však mnohem snazší. Stačí nanést novou vrstvu a dobře ji rozleštit.
Z toho vyplývá, že se oleje a vosky velmi dobře uplatní na měkkém dřevu nebo tam, kde počítáme s větším opotřebením podlahy, a tedy s její častější renovací. Výhodou je v tomto případě i čas: olejovanou nebo voskovanou podlahu opravíme zpravidla během čtyřiadvaceti hodin.
Při nátěrech voskem nebo olejem počítejte s tím, že naše domácí dřevo bývá “žíznivější“, na exotické se spotřebuje oleje méně. Ale platí zde, že všeho moc škodí. Pokud dávku přeženeme, bude podlaha vysychat i několik týdnů. První vrstva se po dokonalém zaschnutí a vytvrzení, které trvá podle typu někdy až osm hodin, může také přebrousit. Pak „natáhneme“ druhou vrstvu.
Na podlahy do interiéru lze doporučit například některý z voskových olejů Osmo.
Barevné proměny
Pokud chceme příliš světlému dřevu dodat poněkud výraznější tón, můžeme použít pod první nátěr laku tenkovrstvý lazurovací lak (pokud možno od stejné značky, jako bude ten finální). Například pod super tvrdý a odolný Lazurol Aqua Ekohost použijeme pro zabarvení podlahy lazurovací lak S1023 Lazurol Classic nebo Lazurol lihové mořidlo.
Podobně lze zvolit tónované oleje nebo vosky. Na tak velké ploše, jakou podlaha představuje, může změna její barevnosti dokonale proměnit charakter místnosti.
TEXT: MARIE RUBEŠOVÁ
FOTO: ARCHIV FIREM A SHUTTERSTOCK