U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

KALENDÁŘ

Kategorie: Zahrada | Autor: Foto zi, aladin agency a archiv

Rozhodneme-li se k řezu jádrovin v tomto období, podpoříme jejich bujný růst zjara. Prořezáváme stromy, které nutně potřebují zmladit. Ostatní necháme na konec dubna nebo květen, tedy krátce po odkvětu. Přírůstky pak budou sice kratší a slabší, budou však dříve plodné.

* Urychleně bychom měli dokončit hlubší průklest angreštů a rybízů, které plodí brzy a hojně jen na mladých výhonech. Řežeme nebo stříháme nejstarší, tedy čtyřleté a starší výhony (jsou černé, zatímco ty tříleté jsou hnědé, dvouleté šedohnědé a loňské šedé).

* Plevelů pod keři drobného ovoce se pro celý rok zbavíme, nasypeme-li k nim právě teď přípravek Casoron G v dávce 6 – 8 g na metr čtvereční; podobně můžeme ošetřit i chodníky, okolí dlažeb, plotů atd.

* Prořežeme okrasné stromy a keře (trojpuk, pustoryl, ořechoplodec, žanovec, komule, ibišky a další), které jsou příliš zahuštěné, prosychají a mohou je napadat choroby. Snažíme se vrátit jim typický tvar a vystříháme i všechny slabé a zkřížené větve. Stejně tak odřízneme nemocné a neperspektivní větve také jehličnanům.

* Je nevhodnější čas vyčistit trvalkové záhony po zimě. Zkontrolujeme rostliny vysazené na podzim a ty mrazem povytažené vtiskneme zpět.

* Ještě před rašením odstřihneme suché trsy dekorativních travin, a také suchá květenství hortenzií. Latnaté odrůdy můžeme seříznout až k zemi.

* Fóliovníky a pařeniště, které jsme nechali přes zimu provětrat, potáhneme fólií a přikryjeme okny. Venkovní záhony můžeme pokrýt lisovanou geotextilií, aby se zem prohřála.

* Do truhlíků k předpěstování vyséváme letničky a zeleninu (Zjistíme si, kolik času potřebují jednotlivé druhy zelenin pro vývoj sadby a termín jejich sázení na záhony).

KALENDÁŘ