Nápady z klacků a větviček

Rubrika: Inspirace

Přemýšlíte, jak vylepšit interiér bez velkých výdajů nebo ještě lépe zcela bez finančních vydání? Někdy pomůže malý nápad a můžete se pustit do díla, například do bytového doplňku z větví.

Využití klacků, větví či větviček není v chalupářském světě ničím novým. Vzpomeňme na březová košťata a košťátka, bez nichž by se v minulosti žádná domácnost neobešla. A další příklad – z jasanové či bukové tyčoviny se stále vyrábějí násady k nářadí a také z ní vznikají bidla, která nacházejí uplatnění venku i v domě. I dnes upotřebíme tvrdé a pevné dřevo z buku, jasanu, javoru, akátu či habru při vytváření různých drobností zpříjemňujících pohodlné bydlení.

dlouhá
tyčovina našla uplatnění jako praktické bidlo nad kamny. Přes ně se přehodí mokré či zavlhlé
prádlo, které se tu usuší

Vybíráme dřevo

Na drobné předměty, při jejichž výrobě budeme dřevo řezat či jinak dělit, rozhodně vybereme dřeviny neprodukující lepivou pryskyřici, to znamená listnáče. Dlouhé, rovné tyče získáme opracováním mladých kmínků, naopak nejpokřivenější dřevo hledejme mezi kořeny.
Dřevo určené do interiéru vždy odkorníme. Pod kůrou se totiž může schovávat hmyz v různých fázích vývoje a jeho přítomnost v domě je nežádoucí. Pokud nemáme poříz, odkorňovač, loupačku nebo škrabku, tedy nástroje určené k loupání kůry, pomůžeme si dlátem a kladivem. Dřevo zbavené kůry pak ještě smirkovým papírem pečlivě vyhladíme, abychom se do budoucna vyhnuly nepříjemným třískám pod kůží.
Chceme-li interiér vyzdobit celou větví s tenkými větvičkami, vybereme ji pečlivě nejen s ohledem na tvar, ale i kvalitu dřeva. Kůra musí být soudržná, nesmí se nikde odchlipovat. Dřevo musí být pevné, nikde nesmí být napadeno houbou či hnilobou.

Stylový závěsný systém na kuchyňské náčiní při troše šikovnosti
nemusíte pořizovat v obchodě s designovými doplňky (bella rose)

Kam s bidlem?

Uplatnění dřevěných tyčí a tyček je široké. Krátké rovné kusy poslouží na věšáčky a rámečky, dlouhá bidla upevníme nad kachlová kamna nebo nad okna k pověšení záclon, případně je upotřebíme jako madla zábradlí. Pokroucené dřevo využijeme k výrobě originálních kusů nábytku. Ze silných větví se mohou stát nohy od konferenčního stolku, židle nebo stoličky, křivolaké klacíky ozdobí stojan lampy.
Celé větvičky ať bez listů, či se zelenými výhony budou vypadat krásně ve váze, kde na ně můžeme zavěsit různé drobnosti, které vybereme s ohledem na roční dobu. Hustě rozvětvenou haluz můžeme připevnit i nad stůl, kde bude dělat parádu, zvláště když ji ještě „opentlíme“ zdobnými závěsy.

Text: Martina Lžičařová
Foto: Jaroslav Hejzlar, Richard Guryča, archiv firem a Shutterstock

Nápady z klacků a větviček

Nápady z klacků a větviček