U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

Okapní “skládanka”

Kategorie: Speciál – vše okolo okapů | Autor:

StabiCor

Pěkná nová střecha si zaslouží také kvalitní okapy, které z ní

budou spolehlivě odvádět dešťovou vodu. Protože hovoříme o střešním systému BRAMAC, je logické, že i okapy StabiCor, které se do něj začlenily, jsou systémem, v němž se myslí na každý detail.

StabiCor je určen pro odvodnění šikmých střech. Žlaby, odpadní trouby a tvarovky jsou vyrobeny z plně probarveného plastu, proto jde o systém, který nevyžaduje žádnou údržbu a vyznačuje se vysokou odolností vůči působení povětrnostních vlivů.

Jednoduchá montáž

Montáž tohoto okapového systému je velmi snadná a jednoduchá. Jednotlivé díly se do sebe pouze nasouvají, popřípadě se zajistí zaklapnutím. Instalace systému tedy není závislá na počasí. A vzhledem k materiálu, z něhož je vyroben, počasí neovlivňuje ani jeho spolehlivost – je naprosto odolný vůči korozi.

Díky speciálnímu zesílení návalek je StabiCor tvarově stabilní. Při jeho extrémním zatížení, například námrazou, dochází k pružné deformaci žlabů, které se – na rozdíl od žlabů kovových – po odlehčení zase vrátí do původního stavu.

Barvy a estetika detailu

Zatímco měď působením povětrnosti nepravidelně tmavne až černá, titanzinek mění barvu do tmavošeda a pozinkovaný plech bez pravidelné nákladné údržby koroduje a ztrácí svou spolehlivost, StabiCor se nemění. Jeho tmavohnědá, “měděná” či bílá časem nešednou, ne-tmavnou, zkrátka neztrácejí svůj “šmrnc”.

Velmi elegantně působí v těchto třech barvách také detaily, čela, rohy, odtoky, ale i objímky a háky, vyrobené pro lepší tvarovatelnost z pozinkovaného plechu potaženého umělou hmotou.

Využijme dešťové vody

Mezi dvaceti součástmi systému StabiCor je i filtr pro užitkovou vodu (1), slouží jako hrubý i jemný filtr dešťové vody pro zásobníky s přepadem. Je zabudován ve vnější odpadové troubě. Tvoří jej nerezové síto nastavené v šikmé poloze, čímž je dosaženo výrazného samočisticího účinku. Filtr je opatřen průhledným krytem, sloužícím ke kontrole síta a k jeho vyjmutí.

Pro zásobníky dešťové vody bez přepadu je určen filtrační automat (2), který se po dosažení maximální hladiny v zásobníku přestaví – a veškerá voda odtéká do kanalizace. Filtr je tvořen nerezovým sítem se značnou samočisticí schopností. Pokud chceme síto vyjmout, stačí pouze vysunout jeho horní díl na odpadní rouru a pootočit jej do strany. Součástí dodávky je také zimní uzávěr, sloužící k odstavení filtru v zimním období.

Dimenzování systému

Optimální počet součástí systému pro vaši střechu se řídí velikostí odvodňované plochy v kolmém průměru a počtem výtoků. Například pro odvodnění půdorysné plochy střechy do 60 m2 postačí žlab o průměru 125 mm a odpadní trouba o průměru 70 mm, pro střechu o půdorysu do 100 m2 žlab o průměru 125 mm s odpadní troubou průměru 100 mm a pro střechu do 170 m2 žlab o průměru 150 mm a odpadní trouba o průměru 100 mm. Žlaby se dodávají v délce 2 m a 4 m, odpadní trouby v délkách 0,5 m, 1 m, 2 m a 4 m. V pěkném tmavohnědém (3) a měděném zbarvení jsou okapy StabiCor běžně k mání u prodejců a firem zabývajících se montáží střešních systémů BRAMAC. V bílém provedení je třeba je objednat. A zatím si můžete rozmyslet, zda přece jen nepoložíte celou novou střechu. A střecha – to je BRAMAC.

Okapní “skládanka”