Nábytek do chalupy

Rubrika: Interiér

Venkovské chalupě sluší stylový, v tomto případě rustikální nábytek – může to být tzv. selský – k němu můžeme počítat i lidový malovaný, nebo pohodlnější a zdobnější nábytek, který se původně objevoval spíše v městském prostředí.

 

Pokud se v chalupě nezachoval starý nábytek, který by se dal po úpravě použít, ani ho nechcete shánět po bazarech, rozhlédněte se po nabídce našich výrobců rustikálního nábytku nebo některých dovozců. I mezi exotickým nábytkem a nábytkem z přírodních výpletů se dají najít kousky, které se hodí do české a moravské chalupy, statku, mlýnu.

Nábytek se vyrábí převážně ze smrkového nebo borovicového masivu tradičními truhlářskými postupy. Koupit můžete i repasovaný nábytek – to je starý nábytek, který se opraví a doplní se chybějící části. U nového i repasovaného nábytku se při povrchové úpravě nejčastěji ponechává viditelná struktura dřeva i jeho přirozený barevný odstín, někdy se trochu ztmaví, případně se použijí průsvitné barevné lazury. Povrch bývá upraven lakem (matným či polomatným) nebo voskem.

Výjimkou na nábytku nejsou ani krycí barvy. Často se používají, jestliže má nábytek získat patinu opotřebovanosti. Speciální postupy dokážou vytvořit v barvě „staré“ praskliny, nebo se barva odstraňuje na hranách, kde se i přirozeně nejvíc odírá. Vedle bílé a smetanové jsou oblíbené jemné odstíny šedé, šedomodré, šedozelené, zelinkavé, ale i další.

Nabídka typů nábytku je velmi široká: do kuchyně kredence, skříňky na potraviny, stoly, lavice, židle, poličky. Do ložnice skříně, truhly, prádelníky, komody, postele, noční stolky, toaletky. Do světnice příborníky, vitríny, knihovny, psací stoly.

Mezi nově vyráběným nábytkem jsou druhy, které vycházejí ze současných potřeb: skříňky na CD, vinotéky, stolky na TV a na audiovizuální techniku, psací stoly pro počítač, botníky, věšákové stěny.

Při zařizování můžeme zvolit do celé místnosti nábytek v jednom stylu, nebo různé druhy citlivě kombinovat. Někdy postačí, když jednoduchý, střízlivý nábytek doplníme dvěma, třemi kousky rustikálního.

Doplňky vytvářejí atmosféru

Hezkou „venkovskou“ atmosféru dokážou navodit i doplňky – ručně dlabané dřevěné mísy, koše, košíky a kufříky pletené z proutí i jiných přírodních materiálů, drobné rustikální skříňky a truhličky, starobyle vyhlížející lampy a podobně. Nejsou tak velkou investicí a umějí dát novou tvář již okoukanému zařízení.

 

TEXT: IVA TVRZOVÁ
FOTO: PAVEL VESELÝ A ARCHIV FIREMEM

Uložit

Nábytek do chalupy