U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

MONTÁŽNÍ PÁSKY

Kategorie: Dílna | Autor: MARTINA LŽIČAŘOVÁ

Kotouček svinuté montážní pásky dokáže nahradit hrst hřebíčků a skobiček, které jsme dosud byli zvyklí používat k připevňování drobných předmětů na zeď.

Potřebujete zavěsit obrázek, schránku na noviny, zrcadlo, skříňku na klíče nebo věšák a automaticky si chystáte vrtačku, kladivo, hřebíčky, skobičky, hmoždinky…? Není to nutné. Tahle práce se již obejde bez sekání a vrtání, zkrátka bez děr ve zdi. Stačí překonat sílu zvyku a místo skobiček si koupit oboustranně lepicí montážní pásku.

Použití montážní pásky je velice jednoduché a snadné i pro méně zdatného kutila. K práci s ní není nutné žádné speciální nářadí. Vlastně jen metr na pečlivé vyměření místa, kam budeme předmět „zavěšovat“, a obyčejné nůžky na ustřižení pásky. Tím je i řečeno, jak se s páskou pracuje.

   Máme-li vše pečlivě vyměřeno, dbajíce pravidla „dvakrát měř a jednou řež“, ustřihneme pásku potřebné délky a odstraníme odnímatelný papírový kryt z jedné strany. Montážní pásku přilepíme na zavěšovaný předmět a pro jistotu uhladíme. Po sejmutí ochranné papírové vrstvy i z druhé strany pásky předmět přitiskneme k podkladu. A drží to!

   Aby montáž skutečně proběhla tak snadno, je třeba zvolit správnou pásku. Vyrábí se totiž pásky pro interiér i exteriér, speciální montážní páska k lepení zrcadel a také průhledná páska, která se hodí k neviditelnému připevňování na skleněné povrchy. Každá má i jinou nosnost, doporučujeme věnovat pozornost informacím na obalu.

www.tesa-tape.cz, www.solutions.3M.com, www.soudal.cz, www.arango.cz

***

JAK NA TO

1) Oboustrannou montážní pásku přilepíme jednou stranou k připevňovanému předmětu.

2) Po sejmutí ochranné papírové pásky z druhé lepicí strany již můžeme věšáček přitisknout na určené místo

ZÁVĚSNÉ HÁČKY

TIP!

Nejen montážní páskou lze nahradit háčky a skobičky. Existuje další způsob, jak obejít práci s vrtačkou, a to závěsné háčky. O tom, že něco vydrží, svědčí jejich úplný název: silné závěsné háčky tesa. K podkladu se připevňují pomocí oboustranně lepicího proužku, na který se přitiskne plastová podložka a teprve na ni se zavěsí háček. Systém drží jako přikovaný na podkladech různých struktur – dřevěných, keramických, kovových, laminátových, na zdi atd. Háček můžete z podkladu kdykoliv sundat – bez zanechání stop lepidla, bez poškození povrchu. Při opakovaném použití háčku stačí zpod podložky tahem opotřebovaný lepicí proužek vyjmout a po aplikaci nového lepicího pásku lze háček použít znovu kdekoliv jinde. Háčky se prodávají ve více barvách. Malé háčky mají nosnost 0,7 kg, velké udrží 1,5 kg. Jedno balení dvou háčků se dvěma podložkami obsahuje i 4 lepicí proužky.

KDYŽ SE ŘEKNE montážní páska

* PRO INTERIÉRY

Používá se k zavěšení předmětů, jako jsou poličky, držáky na nářadí, stojany na CD, skříňky na klíče, věšáčky atd. Páska drží na hladkém i hrubém povrchu – na skle, keramických obkladech, MDF deskách, dřevě, omítkách a tapetách. Nosnost je 42 kg/m pásky.

* PRO VENKOVNÍ POUŽITÍ

Slouží k zavěšení poštovní schránky, zvonku, popisného čísla, domovního znamení atd. Páska drží na omítce, cihle a betonu, keramické dlažbě, dřevu a skle. Bez problémů odolává velkým teplotním změnám, UV záření a vlhkosti. Nosnost je 10 kg/m pásky.

* NA ZRCADLA

Slouží k připevňování zrcadel do tloušťky 10 mm na stěny a k připevňování lehčích předmětů na keramický obklad nebo umakart. Páska odolává mokru a vlhkosti, proto je vhodná do prostředí koupelen. Nosnost je 2 kg/m pásky.

* TRANSPARENTNÍ

Používá se k trvalému a takřka neviditelnému připevňování předmětů na skleněné dveře a okna (např. jmenovek či teploměrů) a k připevňování skleněných či jiných průhledných předmětů na stěny. Nosnost je 20 kg/m pásky.

O autorovi| TEXT: MARTINA LŽIČAŘOVÁ

Popisy k obrázkům

V exteriéru využijeme pásku například k zavěšení poštovní schránky

Pásku stačí jen přilepit a odstřihnout -veškeré vrtání do zdi odpadá

Montážní páskou pro interiéry lze př ke zdi menší skříňky

Autor fotografií: FOTO: IVAN POLTAVEC A TESA

MONTÁŽNÍ PÁSKY