U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

Moderna v klasickém krbu

Kategorie: Září | Autor: VV, Hel

Možná bychom se zvolna

měli zbavovat pocitu, že stavba krbu nebo krbových kamen je pracná a časově náročná záležitost. Ovšem kamnářská technika se dnešnímu modernímu stylu přizpůsobila nejen svým tvarem a velikostí, ale i jednoduchostí a rychlostí stavby.

Dnes již složité vyzdívání topného tělesa nahrazují tzv. krbové sestavy, které se dají složit z několika prefabrikovaných prvků neboli modulů. Vybraný typ topidla se jednoduše po částech dopraví do interiéru, díly se spojí a povrchově upraví. Na míru stavebnice je třeba zvolit i výkonné a bezpečné ohniště – krbovou vložku. Vzhledem k tomu, že se celková koncepce krbu či krbových kamen odvíjí od krbové vložky, je třeba začít od ní. Při výběru krbové vložky je důležité respektovat doporučené parametry výrobců. Krbová vložka, s výjimkou některých zasunovacích, se nesmí nikde přímo dotýkat vnější sestavy, protože by kolem ní nemohl proudit vzduch, a tak by mohla zvětšením rozměrů při ohřátí zbortit vnější stavbu krbu.

Litinu nebo šamot?

V poslední době stoupá obliba zejména vložek celolitinových (litinové s litinovými vnitřními pláty v ohništi), jejichž části se téměř neopotřebovávají a litina sama má téměř nekonečnou trvanlivost. Na druhé straně ale k prodloužení životnosti vložek s šamotovými vyzdívkami výrazně přispěl nový šamotový materiál Keramot, který nesporně patří k hitům letošní topné sezóny. Na rozdíl od klasického šamotového vyzdění, ve kterém po čase vlivem kolísání teplot vznikají trhliny, může “vyzdívka” složená z desek Keramotu “na pero a drážku” přirozeně dilatovat a tudíž nepraská. V případě závady lze šamotové obložení rozebrat a poškozené desky vyměnit. Z moderních řešení vložek, které existují v poslední době na trhu, jsou oblíbené i typy s dvířky otevíratelnými nahoru. Pokud je sklo staženo, v krbu lze topit na maximum a bezpečně i v době naší nepřítomnosti. Jestliže krb chceme provozovat jako “otevřený” a pozorovat hru plamenů, stačí dvířka vysunout do horní části krbu. Vložka ovšem musí být napojena na dostatečně kvalitní, nejlépe vícevrstvý komín (např. Schiedel) o průměru alespoň 25 až 30 centimetrů.

Jak si bezpečně postavit Stavebnici

Kdo má zájem o stavbu krbu svépomocí, může zajít do některé odborné prodejny, Krbová kamna s vložkou a s vyklápěcím roštem (popelník jakoby neexistoval). vybrat si jednotlivé komponenty v oblíbeném materiálu, například kámen, pálené materiály aj., včetně doplňků a sám si ji podle návodu složit. Odborný technik poté provede revizi stavby, a pokud zjistí, že byla provedena správně podle návodu, poskytne záruku na krb a vložku. V případě, že nevěříte ve vlastní dovednost, je možné si objednat montáž.

Moderní krbové vložky Austroflamm s vyšším a užším ohništěm:

a-s otevíracími dvířky,

b-s vysunovacími dvířky.

Kachlová kamna akumulačního typu (modulární sestava Hoco):

1 – kachlová záklopová deska,

2 – kachlové obezdění,

3 – šamotová vyzdívka vložená do ocelového pláště, v kterém je také dopravována na staveniště,

4 – šamotové vyzdívky,

5 – ohniště, 6 – dvířka,

7 – odkouření, 8 – podstavec dodávaný jako jeden díl.

Foto: Austroflamm, Eder, Esch

Moderna v klasickém krbu