U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

Okrasné keře po celý rok

Kategorie: Chatař & chalupář – kouzlo zahrady – okrasné dřeviny | Autor: Ondřej Fous

Hledáme-li základní kameny pro okrasnou zahradu, budou to nepochybně vzrostlé dominantní stromy. Jsou-li ovšem tyto nezbytnou střechou, pak stěny tvoří zcela jistě okrasné keře.

Mezi tyto rostliny patří celá škála opadavých, polostálezelených i stálezelených dřevin. Mohli bychom počítat mezi keře i některé jehličnany, ale tentokrát zůstaňme pouze u listnáčů. Jejich výběr může být vaším společným dílem se zahradním architektem a nebo se do toho můžete pustit sami. Pokud se stanete sami autory, nezapomeňte se poučit vždy o tom, do jaké výšky ten či onen keř poroste. V prvních letech sice člověka dráždí relativní prázdnota prostoru, ale ještě mnohem více trýzní nutnost kácet i tam, kde to nebylo v úmyslu. Důvěryhodný profesionál je cenným pomocníkem při výběru, jen je třeba se učit navzájem si naslouchat, aby on byl především prostředníkem a převodníkem pro to, co od zahrady očekáváte. Pak bude zahrada odpovídat vašim přestavám i s rukopisem autora – architekta.

Keře jako obraz každodenní změny

Od listnatých keřů můžeme očekávat, že přinesou do zahrady tolik potřebnou proměnlivost na mnoha úrovních. Ať už se budete na ně dívat z domu nebo přímo žít mezi nimi, stále se budou měnit a nenechají vás na pochybách, zda-li je jaro, léto, podzim či zima. Budou doplňovat trvalkové záhony či vřesoviště, tvořit samostatné skupiny, kulisy nebo dokonce vlastní solitéry. Zaujmou nejen květy či květenstvími, ale třeba i barevnými plody či semeníky, podzimním vybarvením listů, barvou listů v rašení, u kultivarů listy pestrými a mnohé z nich v zimě i barevnou kůrou či vždy zelenými listy. Možností je tolik, že si zaslouží malý úvod s utříděním pojmů a skupin.

Co je vlastně okrasný keř?

Jde o dřevinu, která vám poroste na zahradě po řadu let. Některé budou docela malé – kolem 50 cm, jiné se svými 4 metry budou podobat malým stromkům, zbytek někde mezi tím. To, že je okrasný, ještě neznamená, že by nemohl dávat žádný užitek, řada pohledných keřů má velmi chutné a jedlé plody. Chuť je jedním ze smyslů, který má zahrada naplňovat, tak proč ne. Květy či větve do vázy, narychlené barborky nebo barevné listy na koláže, to jsou jen některé možnosti, jak si pustit keře do života. I o ty nejméně náročné se budeme muset trochu starat, jsou přece jen živé, není to kus betonu. Zálivka, hnojení, řez výchovný, tvarovací, zmlazovací…

Opadavé, polostálezelené, stálezelené

Uvědomme si, že naše zimy jsou dlouhé a se sněhovou nadílkou bývají vrtošivé. Opadavé druhy ztratí olistění v průběhu října či listopadu a nastává pětiměsíční období, které nám dá poznat, v čem je kouzlo zelených. Polostálezelené dřeviny jsou ty, které mění své listy s příchodem nového jara. Řada z nich si ponechává jen část listů na zimu a v tuhých zimách ztrácí i tyto. Plně stálezelené dřeviny drží listy po několik let a ztrácejí je buď podle kondice, nebo působením mrazu. Mnohé z nich u nás nejsou zcela odolné a cenou za jejich barvu je nutná obezřetnost při výběru stanoviště.

Okrasné keře od jara do zimy

Dá se vůbec počítat s tím, že zahrada bude kvést či jinak barevně vynikat v průběhu celého roku? Jistě ano, dokonce to kromě velmi malých zahrádek není ani tak nic těžkého. V těch úplně malých je nutné kombinovat s cibulovinami a trvalkami, nicméně jinak je keřů na výběr spousta. Berte v úvahu i rozmístění v zahradě s ohledem na dobu účinu a vašeho pobytu, abyste z té parády něco měli. Stálezelené a barevnokoré keře plní v létě často úlohu výplně, ale v zimě a předjaří vystoupí přes nízké keře a trvalky v místech kolem domu. Ty je pak zatlačí spolu s květnovými solitérami. Nastoupí letní kvetoucí stěny a keře v trvalkách. V pozdním létě opakují kvetení, tj. remontují jarní keře. Postupně se objevují korálky plodů a barví listy v průběhu celého podzimu. Nastupují barevnokoré a stálezelené… Kruh se uzavírá. Nakomponovat tohle každoroční divadlo není snadné a může mít mnoho tváří, ale stojí za to.

Ty vyniknou v kontrastu se žlutými podzimními listy

Popisy k obrázkům

Hra barevných proutků svídy přitáhne pozornost v zahradách ke konci roku (Cornus alba ‘Sibirica’ a pestrolistý kultivar ‘Argenteomarginata’)

Dříve běžná kalina (Viburnum opulus) má výrazně červené plody od srpna do prosince, v říjnu je ještě podbarví žluté až bronzové listy

Nezvykle vypadají plody z keře Decaisnea fargesii. Jejich obsah je dokonce jedlý

Svída (Cornus sanguinea ‘Winter Flame’) má jasně oranžově červenou kůru, ale i pěkné černé plody.

Dlouhé žluté hrozny květů nese v plném jaru štědřenec (Laburnum x watererii ‘Vosii’)

Vilín (Hamamelis ‘Orange Beauty’) otevře předjaří prvními květy

Autor fotografií: foto: autor

Okrasné keře po celý rok