U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

Tipy pro Vaši zahradu

Kategorie: Zahradní inspirace – zahrada od jara do podzimu | Autor: Jiří Savinec a Karel Štech

Aby zahrada byla pro Vás místem relaxace a dělala Vám radost, je třeba zahradě v jejím růstu pomáhat spolehlivými prostředky. Chtěli bychom Vám na této dvoustraně dát několik užitečných rad, které by Vám mohli pomoci při udržování trávníku.

Jak často stříhat trávník?

Základní pravidlo je: tak často, jak je to jen možné, ale minimálně jednou za

10 dnů. Častější stříhání stimuluje růst trávy – trávník se stává hustším, sytěji zeleným a odolnějším proti poškození. Tím se docílí takzvaného kobercového efektu.

Optimální výška sekání trávníku

Normální užitný trávník (hrací plochy) doporučujeme stříhat na výšku trávy 3,5 – 5 cm. Stinná místa vyžadují pro svůj růst vyšší sestřih, proto by zde výška trávy neměla klesnout pod 5 cm. U suchých míst nestříhejte trávník nikdy pod 4 cm, trávník by potom začal řídnout.

Jak postupovat při výběru sekačky?

Při výběru sekačky trávníku musíte vzít v úvahu všechny kritéria Vaší zahrady. Velikost zahrady rozhoduje o druhu pohonu! Pokud máte zahradu, která je menší než 200m2, nevyplatí se uvažovat o jiném než elektrickém pohonu. Důležitou podmínkou je však dostupnost elektrické energie. U středních zahrad, velikých kolem 320 m2 je již Vaše volba na zvážení – motorový nebo elektrický pohon. Při větších zahradách nad 400m2 jasně vítězí motorový pohon, pokud možno samohybný model sekačky.

Trápí Vás vysoká tráva?

Nevíte jak na to?

Pokud se Vaše sekačka ve vyšší trávě začíná dusit a dochází jí dech, pak máte jedinečnou možnost vše změnit. Máme pro Vás sekačku, která právě ve vysoké trávě ožívá. Čím vyšší je zatížení na sekacích nožích, tím vyšší kroutící moment je pro sekání vyvinut.

Náš tip: nové elektrické sekačky Bosch Rotak

Ožívají právě ve vysoké trávě.. Místo klasického přímého náhonu je zde použit vysokootáčkový motor s převodovkou Powerdrive. Tato geniální kombinace zvýší sílu na nožích až desetinásobně oproti klasickým rotačním sekačkám. Bosch Rotak tedy vysoká vlhká tráva, bodláčí i jiný plevel nezastaví – naopak: u systému Powerdrive je kroutící moment nejvyšší při nízkém počtu otáček. Jestliže se nože zpomalí, automaticky se zvýší síla, motor se prosadí a nedochází k zahlcení sekačky. Ke zvýšení uživatelského komfortu jistě přispěje i snížení hmotnosti sekačky (až o 25%), zvláště pak při manévrování. Na trhu jsou právě tři typy těchto výjimečných sekáček: Bosch Rotak 32 se šířkou záběru 32 cm, regulací výšky střihu v rozsahu 20 – 60 mm a objemem sběrného koše 27 litrů. Akční cena 3 990 Kč (platí dokonce května 2003). Druhým modelem je Bosch Rotak 34 se šířkou záběru 34 cm, regulací výšky střihu v rozsahu 20 – 70 mm, objemem sběrného koše 40 litrů a dalšími komfortními prvky. Akční cena 5 490 Kč (platí dokonce května 2003 ). Nejsilnějším modelem je Bosch Rotak 40C se šířkou záběru 40 cm, re-gulací výšky střihu v rozsahu 20 – 70 mm, objemem sběrného koše 50 litrů a dalšími prvky komfortní výbavy. Tato sekačka usekne bez zahlcení trávu vysokou až 35 cm, neboť na sekacích nožích dosahuje kroutícího momentu až 22 Nm. Akční cena 7 990 Kč (platí do konce května 2003).

Jak vystříhat trávu pod keříky?

Jednoduchým řešením je použití strunové sekačky. Celosvětový průzkum prodeje strunových sekaček prozrazuje, že strunové sekačky kupují ve většině případů muži, ale na zahradě s nimi pracují ženy. Pokud tomu právě tak u Vás není, jste celosvětově v menšině. U strunové sekačky je kromě výkonu, komfortu obsluhy a výměny struny důležitým kritériem schopnost délkového nastavené násady: pokud muž v prodejně strunovou sekačku zkouší k velikosti své postavy, pak potom zpravidla žena na zahradě zjistí, že by potřebovala délku upravit úměrně k výšce své postavy. Toto nabízí špičkové modely sekaček, které navíc myslí i na loketní opěrku při delším použití sekačky.

Náš tip: strunová sekačka Bosch ART 30 GSDV

Elektrická sekačka s průměrem střihu 30 cm, dvoustrunným sekacím systémem s plnoautomatickým nastavením délky struny. Sekačka je vybavena teleskopicky stavitelnou násadou na požadavek výšky postavy, patentovanou variabilní rukojetí s pěti polohami nastavení pro vyšší komfort při sekání bez známky námahy, možností úhlového nastavení sekací hlavy až o 90° pro jednoduché sestříhávání okrajů trávníku a převislých hran. Doporučená prodejní cena 3 490 Kč Strunová sekačka Bosch ART 23 GFS Průměr střihu 23 cm, s dotykovou automatikou nastavení délky struny, s variabilní rukojetí, bez možnosti výškového nastavení. Akční cena 1 290 Kč (platí dokonce května 2003 ).

Co znamená provzdušňování trávníku aneb jak vyzrát na mech?

Provzdušňováním rozumíme zbavení trávníku mechu a lišejníků, které se v travnaté ploše rozšiřují a zadržují světlo, vláhu a veškeré živiny. Trávy má mnohem hlubší kořeny, takže při výskytu mechu se vláha a živiny k hlubším kořenům trávníku vůbec nedostanou a trávník postupně řídne a odumírá. Mech jej vytlačuje. Rychlý postup mechu v trávníku podporuje nakrátko sestřižený trávník. Nejhůře jsou postižená stinná místa s krátkým sestřihem trávy.

Provzdušňování je způsob šetrného vytrhávání povrchových kořínků mechu jemnými drápky provzdušňovače. Pro dobrý vzhled trávy je důležité udržovat výšku trávníku na doporučené úrovní (viz výše) a provádět provzdušňování nejméně 2x. ročně.

Náš tip: provzdušňovač trávníku Bosch AMR 32 F

Provzdušňovač šetrně svými rotujícími drápky přemístí mech z Vašeho trávníku do sběrného koše, jehož obsah po naplnění je možné slisovat lisovacím mechanismem a pokračovat dále v práci bez vysypání koše. Šířka záběru 32 cm, možnost nastavení provzdušňování v rozsahu -3 až 27 mm. Provzdušňovač lze použít i na podzim pro sběr napadaného listí.

Akční cena 3 990 Kč (platí dokonce května 2003).

Udělejte si ze zahrady malý park

Víme všichni, že zelená barva působí uklidňujícím dojmem. Pokud má však křoví určitou fazonu, máme pocit, že můžeme nerušeně relaxovat a cítíme se na své zahradě jako v parku poblíž Paříže. Navíc sestřih větévek působí blahodárně i pro rostliny – větévky houstnou a tvar působí kompaktně.

Náš tip: Nůžky na živé ploty Bosch AHS 3-15

Pro sestřih menších živých plotů a tvarování keřů na terasách jsou neocenitelným pomocníkem nůžky na živé ploty Bosch AHS 3 – 15, které zvládnou sestřih větévek silných až 15 mm. Velice snadná obsluha, bezpečný provoz a kvalitní zpracování dávají skvělé výsledky. Akční cena 2 490 Kč (platí jen do konce května 2003)

Jaký trávník   
   
   
   Jak vysoký   Jak často stříhat

Ozdobný trávník   
   
   1,0 – 3,0 cm   2x týdně

Užitný trávník (hřiště, hrací kouty)   3,0 – 5,0 cm   1 – 2x týdně

Stinný trávník   
   
   
   5,5 – 6,0 cm   1x týdně

Louka, pastvina   
   
   do 8 cm   1 – 3x ročně

Obr. 1 – provzdušňovač trávníku Bosch AMR 32 F

Obr. 2 – Nůžky na živé ploty Bosch AHS 3-15

Obr. 3 – Po provzdušnění

FOTO 1 – elektrická sekačka Bosch Rotak 34

FOTO 2 – elektrická sekačka Bosch Rotak 32

FOTO 3 – strunová sekačka Bosch ART 23 GFS

FOTO 4 – strunová sekačka Bosch ART 30 GSDV

Tipy pro Vaši zahradu