U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

MNOŽENÍ ŘÍZKY

Kategorie: Zahrada | Autor: rb

Nejsnadněji lze pelargonie množit řízky, které při dodržení několika jednoduchých zásad velmi snadno zakoření. Optimální pro přípravu řízků je červenec a srpen. Kdo promešká tuto dobu, může použít některé výhony odříznuté při jarním přesazování. Vybíráme ovšem ty, které mají co nejkratší vzdálenosti mezi internódii. Pokud jsou příliš vytáhlé, počkáme raději, až rostliny vyženou nové výhony a odřízneme některé z jejich středu, protože bychom je při tvarování stejně odstranili.

1. Řízky zhruba 7 cm dlouhé oddělujeme ostrým nožem vždy nad listovým pupenem, z kterého rostlina vyžene nový výhon. Vyplatí se nůž průběžně dezinfikovat v lihu, aby se z rostliny na rostlinu nepřenášely choroby.

2. Sazeničku znovu seřízneme pod listovým pupenem, protože z uzliny snadno zakoření. Listy otrháme až na vrcholové a jeden až dva na stonku.

3. Zakoupíme množárenský substrát pro pelargonie a sázíme řízky po jednom do malých květináčků (břečťanolistým svědčí vysadit rostlinky po čtyřech až pěti po jeho okraji); hodí se i vymyté kelímky od jogurtu, v nichž propíchneme nebo při okraji dna prostřihneme úzký otvor.

4. Květináčky postavíme do misky s vodou; jakmile vrchní vrstva zvlhne, vyndáme je a necháme zcela vyschnout. Pak zaléváme mírně do podšálků zhruba po 14 dnech. Přemokřené řízky snadno uhnijí. Předejdeme tomu, postavíme-li květináče do nádoby s pískem, který zvlhčujeme.

5. Zasazené řízky – přestože to někdo radí – nezakrýváme fólií ani plastovými kryty, což může namísto rychlejšího zakořenění způsobit jejich hnití. Květináčky postavíme na světlé místo (ne však na přímé sluneční světlo).

6. Jakmile řízky zakoření (zjistíme to, když květináč umístíme nad misku s vodou a kořeny prolezou otvorem v květináči), můžeme je přesazovat do výživnějšího substrátu. Nejjednodušší je spojit tuto práci s předjarním přesazováním pelargonií.

7. Aby se nové rostlinky pěkně rozrostly, zaštipujeme již od chvíle, kdy vytvoří 5 až 6 listových pupenů, jejich vrchol. Z dolních uzlin pak vyraší postranní výhonky a květina se pěkně rozkošatí.

MNOŽENÍ ŘÍZKY