U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

Když stáří klepe na dveře

Kategorie: Volný čas | Autor: Jarmila Hladká

Čas ovlivňuje nejen běh našeho života, ale projeví se samozřejmě i v životě našeho psa. Obecně se dá říci, že psi velkých plemen se dožívají kratší doby než psi středních a malých.

Zatímco např. pro dogy, rotvajlery, či vlkodavy je osm let již požehnané stáří, pro pudlíčka či špice jde o jakýsi počátek zralosti. O starého psa musíme samozřejmě pečovat jinak. V případě, že již trpí nějakým chronickým onemocněním, je nezbytné věnovat mu náležitou pozornost. Nezanedbáváme preventivní prohlídky a zdravotní problémy nepodceňujeme s odůvodněním, že například potíže s klouby jsou v tomto věku normální. Na většinu obtíží lze najít lék. A pokud problém není léčitelný, dá se zcela určitě alespoň odstranit bolest. Mysleme také na to, že starému psovi ubývá obranyschopnost a roste riziko prochladnutí, viróz či infekcí. Proto bychom jej měli, když je venku nečas, po procházce důkladně utřít anebo mu na venčení pořídit obleček nebo pláštěnku. Nezanedbáváme ani pravidelnou péči o srst. Potřebuje každý den pořádně vykartáčovat, což se samozřejmě projeví i na jeho pohodě. Pěkně mu prokrvíme pokožku a kromě toho zjistíme i případné změny na kůži. Velkou pozornost je třeba věnovat také péči o chrup. Stejně jako lidi i psy trpí zubním kazem, kamenem, zánětem dásní apod. Pokud jsme psíka již v mládí nenaučili strpět čistění zubů kartáčkem a pastou, bude asi nezbytné požádat o tuto službu veterináře.

Zvířata s námi mají více společného, než si myslíme. Podobně jako nás i je ohrožují různá onemocnění i volné radikály. Proto je velmi důležité, aby v jídelníčku měli dostatek vitaminů a stopových prvků. Stárne nejen zevnějšek psa, ale i všechny orgány v těle. Samozřejmě ubývá také schopnosti trávicího ústrojí dobře zvládat své úkoly. Na to bychom měli myslet i při stravování psa. Ideálním řešením jsou průmyslově vyráběná krmiva speciálně určená pro staré psy. V každém případě je lepší ještě je zvlhčit vlažnou vodou. Kosti z jeho jídelníčku již raději vynecháme. V tomto věku trpí zvířata stejně jako my také chronickými chorobami. Mají cukrovku, potíže se srdcem či s ledvinami. Mnoho psů trpí obezitou, proto bychom je neměli překrmovat. Každé kilo, které má pes navíc, zbytečně zatěžuje pohybový aparát. Onemocnění nohou a ledvin nejsou žádnou vzácností. Začínají jim řídnout kosti, tuhnout klouby a objevují se příznaky opotřebování. To je také důvod, proč bychom psa neměli přetěžovat. Místo jedné dlouhé mu raději poskytněme denně několik kratších procházek. Měli bychom je přizpůsobit jeho tempu a zbytečně psa nepřetěžovat. Nikdy se však nesnažme svého mazlíčka léčit sami a prostředky, které najdeme ve své lékárničce. Je mnoho léků, které lidem prospívají, ale psovi vyloženě škodí. Pokud se nechceme negativně podepsat na jeho zdraví, necháme léčení na veterináři a řiďme se jeho radami. Mějme na paměti, že i tehdy, když je starý pes zdravý, jeho výkon již není takový jako kdysi. Dopřejme mu čas, nepřepínejme jeho síly, buďme trpěliví a berme ohled na jeho možnosti a momentální stav.

Když stáří klepe na dveře