U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

Usměvavá keramika

Kategorie: Léto s křížovkou | Autor: Martina Lžičařová

Tajemství, sny a fantazie. Těmito slovy by se dala stručně charakterizovat autorská originální keramika Maříž. A ještě bychom měli přidat radost, pozitivní náboj, výrazná stylizace, pestrost námětů, bohatá barevnost a humor. Tak je to totiž psáno v odkazu Kryštofa Trubáčka, zakladatele mařížské keramiky.

Jedinečná příležitost, založit výtvarnou dílnu, se akademickému malíři a skláři Kryštofu Trubáčkovi naskytla v roce 1991. Tehdy na trojmezí Čech, Moravy a Rakouska objevil vesnici Maříž nedaleko Slavonic. Vylidněnou, se staveními, hospodou a zámkem v rozvalinách. Nikdo nechtěl žít v pohraniční obci blízko ostnatých drátů.

Prázdninová výtvarná dílna

Výtvarník Trubáček si ale tohle místo zamiloval a spolu s podnikáním sem přinesl nový život a přivedl nové obyvatele. Kamarádi a kamarádky z vysoké školy nejdřív jezdili za Kryštofem na víkendy nebo na prázdniny a při tom v dílně malovali hrnky. Některým z nich se v Maříži zalíbilo natolik, že si tady koupili chalupy nebo se dokonce usadili natrvalo. Kryštof Trubáček si přál, aby keramika, kterou společně vytvářeli, byla barevná a veselá, s pestrými náměty. Aby každý kousek byl originálním výtvarným uměním na vysoké úrovni, cenově ale každému dostupným. Proto důsledně dohlížel, kteří psi, kočky, ryby, velbloudi, sloni na všech těch hrncích a miskách smí dílnu opustit. ‘Maříž’ se díky tomu brzy zapsala do povědomí všech znalců i fanoušků jako keramika s vysokou uměleckou hodnotou.

Co kus, to originál

Bohužel Kryštof Trubáček v červnu 2000 na následky nevyléčitelné nemoci zemřel. Jeho žena Markéta, profesí architektka, byla postavena před těžký úkol: pokračovat v práci svého muže v oboru pro ni neznámém. O tom, že se toho zhostila na jedničku, se můžeme přesvědčit jak v obci Maříži, kde její zásluhou (a za podpory Evropské unie v rámci programu SAPARD) vznikla vedle keramické dílny restaurace, konírna a galerie, ale také v dílnách, které jsou dnes v Praze, Maříži, Nové Říši a ve Slavonicích. Maluje se v nich ostošest. “Keramiku dodáváme do menších galerií a do mnoha obchodů po celé republice. Část produkce jde na vývoz do Německa a Rakouska, ale i do Velké Británie a Japonska,” vyjmenovává obchodní úspěchy ing. arch. Markéta Trubáčková. “Zájemcům o ručně malovaný hrnek od nás doporučuji prodejnu v Praze – Braníku, kde máme největší výběr. Ale vyrábíme také misky, talíře, konvice, džbánky, vázy, mýdlenky, šálky a podšálky, hodiny, máslenky, svícny, popelníky, nejrůznější figurky. Na přání vyrobíme třeba i reprezentativní servis, který se hodí například jako svatební dárek. Nebo také kachle do kuchyně či koupelny. Každý kus je také originál,” upozorňuje.

Barvy budou zářit pořád

To ale není všechno, čím je mařížská keramika kromě veselého pojetí a jedinečnosti každého kusu originální. Paní Markéta nás seznamuje s technologií výroby: “Jednotlivé kusy vznikají pod rukama točířek ve Slavonicích z klasické keramické hlíny, která se pálí na nižší teploty. Tím se ‘Maříž’ řadí do skupiny měkčí keramiky zvané fajáns, u níž je možné (oproti vysoce páleným hlínám) ke zdobeni používat širokou škálu barevných glazur. Po vytočení a vysušení se váza či hrnek vypálí na 970 stupňů na tzv. střep neboli přežah, který má režnou barvu. Surová keramika však propouští vodu, a proto se musí póry v hlíně uzavřít. Jednotlivé kousky se namáčejí do bílé glazury, na kterou po zaschnutí výtvarníci malují barevnými glazurami. Nakonec se umělecký předmět podruhé vypaluje v peci na 1100 stupňů. To znamená, že ve výsledku jsou veškeré barvy skutečně glazurami – zářivě barevným sklem, zataveným do hloubky, které je možné bez ztráty barevných pigmentů mýt v myčce. ‘Maříž’ je tedy nejtvrdší plnobarevnou keramikou.” Pohledem na police v pražské dílně se můžeme přesvědčit, že zdejší obsáhlý sortiment hraje všemi barvami. Po hrnečcích poskakují kvítka i kočky, na dalších poletují domečky, usmívají se sluníčka. Samé jemné motivy, řeknete si možná. Aby ne! ‘Maříž’ dnes malují samé ženy. Mají potřebnou výdrž a trpělivost, která je k téhle práci nutná. A také nápady, jak do té čistě bílé zakřivené plochy vypálené hlíny vtisknout barevný usměvavý život.

***

Přijeďte si namalovat hrnek!

O prázdninách a dovolených se přijeďte podívat do Maříže! Je tu pro vás připravena Oáza Maříž, která zahrnuje keramickou dílnu, restauraci, konírnu a galerii. Každý si najde něco pro sebe. V restauraci se podle chuti posilníte moravskou, českou nebo rakouskou kuchyní a dobrým pivem, děti se můžou zabavit u koní či koz a výtvarně nadaní jedinci mají možnost vlastnoručně si namalovat v dílně za odborné asistence svůj hrnek. A určitě si nezapomeňte s sebou vzít kola! Terén v okolí Maříže je ideální na cyklistické výlety. www.keramika-mariz.cz

Popisy k obrázkům

Výtvarníci mají svůj charakteristický rukopis

Každý hrneček či jiný tvar mařížské keramiky je jedinečným výtvarným dílem

Markéta Trubáčková s keramikou, ještě vonící novotou

Autor fotografií: foto: autorka

Usměvavá keramika