U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

Je možné koupit potok?

Kategorie: Právo | Autor: Mgr. Barbora Trsková, KESBA JIŘÍ NOVÁK

* Začalo to tím, že jsem prošla s dcerkou kolem potůčku na náš pozemek, kde máme rodinný domek. Sousedi nám začali vyhrožovat, že jakmile tudy budeme chodit, pustí na nás psa, neboť oni jsou majiteli potůčku i s břehy. Na katastrálním úřadě jsem se dozvěděla, že zmíněný pozemek koupili koncem prosince minulého roku. Jsem přesvědčena o tom, že zejména proto, aby nám zabránili v používání vody z potůčku k zalévání zahrady. Dále mě šokovalo, že se dá potok koupit, když podle zákona o vodách nejsou povrchové ani podzemní vody předmětem vlastnických vztahů. Mohl být vůbec prodán (minulým vlastníkem byl státní podnik Meliorace)? A může nám majitel znemožňovat přístup k vodě? Co máme dělat v případě, že se soused nebude starat o břehy a dojde k podmáčení našeho pozemku? Již si postavil hráz, která zvedla hladinu natolik, že se náš pozemek změnil z části v bažinu. Lze koupi od meliorací napadnout – neměli jsme předkupní právo? Nevznikají tímto vlastnictvím majiteli určité povinnosti?

(L. N., Nová Ves)

Právní vztahy k povrchovým a podzemním vodám upravuje zákon č. 254/2001 Sb. a skutečně podle ustanovení § 3 tohoto zákona nejsou povrchové a podzemní vody předmětem vlastnictví, nejsou dokonce ani součástí či příslušenstvím pozemku, na němž nebo pod nímž se vyskytují. Potůček (vodní tok) jako takový tedy nemohl být prodán, mohl však být prodán pozemek, na němž se nachází. Předkupní právo, pokud nebylo zapsáno jako věcné právo v katastru nemovitostí, jste nemohli mít, neboť pro něj není žádný právní důvod. Vašim sousedům však s vlastnictvím tohoto pozemku povinnosti vznikly. Povinnosti vlastníků pozemků, na nichž se nacházejí koryta vodních toků, jsou upraveny v ustanovení § 50 citovaného zákona. Vlastníci těchto pozemků jsou povinni:

a) strpět na svém pozemku břehové porosty, jakož i obecné nakládání s vodami ve vodním toku,

b) udržovat břehy koryta vodního toku ve stavu potřebném k zajištění neškodného odtoku vody, odstraňovat překážky a cizorodé předměty ve vodním toku, s výjimkou nánosů, pokud tyto činnosti neznamenají vynaložení zvláštních nákladů, zvláštní odbornou způsobilost nebo použití speciální techniky,

c) strpět na svém pozemku vodní díla umístěná v korytě vodního toku,

d) ohlašovat správci vodního toku zjevné závady v korytě vodního toku,

e) strpět na svém pozemku bez náhrady umístění zařízení ke sledování stavu povrchových a podzemních vod a ekologických funkcí vodního toku, například plavebních znaků apod.,

f) umožnit vodoprávnímu úřadu, České inspekci životního prostředí, jakož i správci vodního toku výkon jejich oprávnění,

g) strpět po nich průchod osob podél vodních toků; výjimku z této povinnosti může povolit vodoprávní úřad po projednání s příslušným správcem vodního toku; to neplatí na pozemcích v současně zastavěném území obce a na oplocených pozemcích.

Dále zákon upravuje i povinnosti vlastníků pozemků sousedících s koryty vodních toků, a to v ustanovení § 51 citovaného zákona. Tito vlastníci jsou povinni:

a) umožnit správci vodního toku výkon jeho oprávnění,

b) strpět na svém pozemku bez náhrady umístění zařízení ke sledování stavu povrchových a podzemních vod a ekologických funkcí vodního toku, umístění plavebních znaků apod.,

c) strpět, po předchozím projednání s nimi, průchod osob; to neplatí na pozemcích v současně zastavěném území obce a na oplocených pozemcích.

Pokud jde o hráz, kterou majitelé pozemku postavili, nemohu zcela přesně odpovědět. V rámci tzv. obecného užívání povrchových vod je možné tuto vodu odebírat i zachycovat, samozřejmě však tím nesmí být nikomu způsobena škoda. Doporučuji vám obrátit se na správce vodního toku (ust. § 48 zákona o vodách), kterým bude pravděpodobně obec (může jím však být i fyzická či právnická osoba určená Ministerstvem zemědělství) a který by měl být schopen posoudit, zda váš soused jedná v souladu se zákonem.

Je možné koupit potok?