U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

Království leknínů

Kategorie: Kouzlo zahrady 2006 – vodní zahrady | Autor: mlž

Krása vodní hladiny včetně specifické rostlinné vegetace, která ji doprovází, člověka od nepaměti přitahuje. Proto by chtěl mít malé jezírko nebo rybníček blízko sebe -v zahradě nebo na terase.

Voda je jedním ze základních harmonických prvků zahrady. Ve dne se v ní odrážejí sluneční paprsky, zrcadlí se barvy a tvary rostlin. S příchodem tmy se dá působivá atmosféra ještě zvýraznit vhodným osvětlením. Pohyb vody, její šplouchání, šumění či zurčení uvolňuje mysl, uklidňuje a probouzí fantazii.

   Schopnost vody poskytnout vše pro život nejrůznějším bažinným rostlinám i živočichům nás samozřejmě vede k tomu, tento prostor jim nabídnout. Rostlinám vytváří vodní živel jedinečné podmínky. Ve vodě a kolem ní se daří celé řadě nejrozmanitějších druhů. Některé vystaví na odiv široce rozprostřené listy plovoucí na hladině, jiné zůstanou ponořeny a vlní se těsně pod ní, že je spíš jen tušíme. Další prospívají jen v mělkých mokřadech.

   Svět pod vodou i nad ní láká nejen zahradníky a milovníky zahrad. Útočiště v něm nacházejí mnozí další tvorové. Říká se, že pokud se v naší vodní zahradě zabydlí žába, je to důkaz, že se nám podařilo vytvořit čisté, zdravé prostředí. Ale i kdyby k nám nepřiskákala, nabízí voda radostí stále dost. V jezírku můžeme zachytit pohyb barevné rybky, najít ulitu vodního plže, vysledovat dráhu a úmysly plovoucího hmyzu. Nebo se jen tak těšit z něžných lístků rozkvetlého leknínu.

   Pozor, kromě zahradníků a žab voda neodolatelně přitahuje i děti. Proto, dokud jsou malé, bychom měli mít vodní plochu trvale pod kontrolou. I za cenu postavení plůtku napříč zahradou.

***

NÁŠ TIP

Fólie s designem drobných kamínků

Pro autentický vzhled břehů potůčků a okrajů jezírek můžete použít novinku z nabídky firmy GARDENA. Povrch fólie, která je odolná vůči protržení, vodě a ultrafialovému záření, je vytvořen z drobného štěrku. Doplníte-li kompozici oblými valounky, nikdo nepozná, že dno není pravé.

Popisy k obrázkům

Stříhání rostlin či vybírání nečistot z jezírka hravě zvládnete s combisystémem Vario s vyměnitelnými nástavci na teleskopické násadě

Voda v zahradě – jedno zda jde o potok, rybníček, jezírko či jen malou nádrž, je místem pro uvolnění fantazie. Možná proto, že bývá hned po nebi tím nejsvětlejším místem v zahradní kompozici. Kromě toho voda do zahrady přináší zároveň klid i pohyb, ticho i zvuk.

Autor fotografií: FOTO GARDENA, WOLF GARTEN, JAROSLAV HEJZLAR

Království leknínů