U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

MATEŘÍDOUŠKA (Thymus)

Kategorie: Volný čas | Autor: Filip Jenč a Iva Tvrzová

Byliny pro lékárnu i kuchyni

Kdo by neznal Erbenovy verše z Kytice: “… i zželelo se matce milých dítek, duše její se vrátila a vtělila se v drobnolistý kvítek…” Oním kvítkem byla právě mateřídouška. Mateřídoušek je mnoho druhů, v přírodě roste mateřídouška obecná, zvaná také úzkolistá (Thymus serpyllum). V češtině má mnoho přízvisek, například chodec, žádovník, mateřonka. Byla známá už ve starověku, římští vojáci v její koupeli čerpali sílu a odvahu, ze stejného důvodu pili mateřídouškový čaj Skotové, Egypťané ji používali při balzamování. Nízká, aromatická bylinka s drobnými červenofialovými květy roste v trsech na slunných stanovištích – na mezích, okrajích cest, na pastvinách. Má silné antiseptické účinky, působí protizánětlivě, odhleňuje, posiluje žaludek, prokrvuje. Obsahuje velké množství silic (velmi účinný thymol, cymol, karvakrol, linalol, borneol, terpineol, pinen), třísloviny, hořčiny, saponiny, flavonoidy a minerální látky. Sbírá se: nať před květem nebo kvetoucí (květen až září).

LÉČIVKA: Čaj působí protizánětlivě na dýchací cesty, mírní kašel a uvolňuje hlen, je dobrý proti nachlazení a chrapotu, pomáhá při poruchách trávení (zabraňuje tvorbě plynů a tlumí křeče), přispívá k léčbě průjmů. Koupele podporují prokrvení. Olej z mateřídoušky se používá na masáže při bolestech hlavy, může snížit nespavost, zbavit svalových bolestí. Lihovodný roztok je účinný proti bakteriím (streptokokům, stafylokokům, salmonele), v kombinaci s vřesem a truskavcem dezinfikuje močové cesty.

V KUCHYNI: Přidává se do polévek, omáček, nádivek, na maso (čerstvá v malých dávkách – je silně aromatická).

KOSMETIKA: Odvar k napařování obličeje, nálev na vlasy proti lupům.

JINÉ: Silný nálev jako dezinfekční prostředek, směs olejové esence a alkoholu jako protiplísňový postřik na papír a obsah herbáře. Sušená (hlavně listy) do směsí potpourri, do suchých vazeb.

Z LIDOVÝCH RECEPTŮ

Pro pevná ňadra:

Nastrouháme jablka a přiložíme jako obklad na prsa. Poté setřeme a provedeme mírnou masáž vlažným mateřídouškovým odvarem (2 lžíce byliny do 3 dl studené vody, přivedeme k varu, po 10 minutách louhování scedíme). Neutíráme.

Při pálení chodidel: (vhodné po dlouhém pochodu)

Litr odvaru přidáme do lázně.

Vlasová voda:

150 g byliny do 1/2 l octa, přejdeme krátkým varem. Po vychladnutí přilijeme 1/2 l rumu a necháme 7 dní macerovat.

Na potíže s prostatou:

Nálev ze směsi vřesu, anýzu a mateřídoušky v poměru 2:1:2. Pijeme 2x denně šálek, připravený z necelé polévkové lžíce směsi.

FOTO ZDENĚK PRCHLÍK A ARCHIV

MATEŘÍDOUŠKA (Thymus)