U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

Marley – okap pro každou střechu

Kategorie: Stavba speciál | Autor:

Rekonstruujete střechu a již jste se rozhodli, jaká krytina bude pro vaši chalupu nebo chatu nejvhodnější? Výborně. Nezapomněli jste ani na její správnou izolaci, aby dlouho vydržela a nezatékalo vám do podkroví? Ještě lépe. Ale do třetice všeho dobrého – se střechou by měl ladit funkčně i esteticky okapový systém. A neměl by být samozřejmě dražší než krytina a izolace dohromady.

Systém Marley je bezesporu řešením pro každou střechu a každou situaci. Můžete volit mezi okapy polokruhovými (v základní barevné škále jsou bílé, antracitové, šedé a hnědé), jež jsou vhodné pro chalupy, domky, dvojdomky i chaty, skříňovými ve stejných barvách, které sluší zahradním domkům, garážím i balkonům, a zpevněnými Duplex okapy, dodávanými v šedé a hnědé.

Jak zjistit správnou velikost

Velikost není žádný problém, střešní okapy Marley lze vytvořit z bezpočtu dílků; není třeba nic nákladně vyměřovat, stačí je jednoduše pospojovat do sebe nebo slepit a vložit do vyspádovaných držáků (v místě potřeby lze zvolit variantu s otáčecím kloubem, jímž lze spád seřídit až po montáži). Přesto je vhodné odhadnout předem počet dílců, které budeme potřebovat. Rozměry okapů a svodů Marely se udávají v jednotkách RG/DN (jsou stanoveny v DIN 18460). Správná sestava pro vaši střechu závisí pochopitelně na její ploše a počtu odtokových bodů. Použitý materiál i konstrukce jsou zárukou odvodu velkého množství vody. Pro příklad uveďme výpočet rozměru okapového systému pro sedlovou střechu o délce 15 m a šířce 10 m. Základní plocha tedy činí 150 m2.Jestliže každá strana domu dostane jeden přípoj na svod, je odvodňována základní plocha 75 m2. Podle tabulky by musel být na takový dům připojen jeden okapový systém, Marley RG 125 a svodová roura DN 100 na každé straně. Pokud by byly připojeny dva odtoky, půlí se základní plocha na 37,5 m2. V tom případě by mohly být namontovány jen okapy Marley RG 100 a dvě svodové roury DN 75.

Barevné zajímavosti

Vyberou si i ti, jimž připadá základní barevná nabídka fádní. Velmi elegantní jsou okapové systémy měděné. Ale kdo má na takový drahý materiál. Ideálním řešením jsou střešní okapové žlaby Marley v měděném tónu. Dodávají se v polokruhovém i skříňovém provedení. A pokud chcete, aby váš okap ladil třeba s nátěrem dveří, okenních rámů, s barvou fasády nebo pelargonií za okny, můžete vybírat ze systémů v zelené (RAL 6005), červené (RAL 3011), modré (RAL 5007), stříbrné (RAL 9006), antracitové (RAL 7016) a bílé (RAL 9001). Všechny jsou vyrobené, stejně jako okapy základní barevné škály, z velmi kvalitního plastu. Tyto netradiční novinky budou samozřejmě slušet spíše novým domečkům nebo chatám než chalupám v tradiční venkovské zástavbě. Barvy okapů jsou odolné jak vůči UV záření, tak proti povětrnostním vlivům.

Pořiďte si sběrač deště

Systém Marley dovede nejen svést dešťovou vodu ze střechy, ale umí ji i vtipně zadržet, abychom ji mohli využít k zálivce zahrady. Jde o inteligentní řešení – sběrač děšťové vody s přepadem, bránícím přetékání (je zabudovaný do svodové roury). Pracuje na principu spojených nádob a je propojen se sudem pomocí hadice (vzájemně propojených sudů může být i více). Jakmile vodní hladina dosáhne maxima, odtéká ze sudu přepadem zpět do kanalizace. Tento sběrač je možné zabudovat do svodové roury z kovu nebo umělé hmoty také dodatečně. Pokud instalujete do svodové roury sběrač vody Rainboy, nebude voda pouze shromažďována, ale proběhne přes filtr z ušlechtilé oceli buď do sudu, anebo i do vaší vodní nádrže, což přinese úspory ještě výraznější. Jednoduše ho lze přepojovat na letní a zimní provoz. Jde o zařízení velmi účinné, počáteční výkon je zhruba 90 %. Má velkou filtrační plochu a síťové rozpětí 0,5 mm, navíc je díky šikmé poloze samočisticí. Lze ho vestavět a obsluhovat bez demontáže svodové roury. Rainboy můžeme také umístit hlouběji ve svodové rouře a připojit k nádrži v zemi. Instalace je, jak ukazuje série obrázků, velmi jednoduchá.

Poly-Net udrží okapy čisté

Problémy se systémem Marley nebudete mít ani v době, kdy soused bude s klením balancovat na žebříku a vybírat z okapu na podzim napadané listí a po zimě špínu a drobné větvičky. Vy si můžete do svého systému jednoduše vložit polyetylenový Marley-Poly-Net lapač listí a o jeho úklid se postará vítr. Je to velmi jednoduché. Lapač listí je vlastně mřížková roura, podélně nastříhaná a dodávaná v dvoumetrových dílech. Vkládá se do okapů vyklenutím nahoru a pevně se v něm sevře vlastní pružností. Marley-Poly-Net je dodáván ve dvou velikostech (pro okapy RG 150-180 a RG 100-125). Při použití v okapech menších průměrů lze síť upravit v podélném i příčném směru na potřebný rozměr. V rohových bodech je síť zalícována na pokos. Nesmíme samozřejmě zapomenout prostříhnout otvory ke svodům, jinak se okap může ucpat. Polyetylen, z kterého je mřížka lapače listí vyrobená, je pevná, odolná proti korozi i teplotě a stoprocentně recyklovatelná.

Výpočet potřeby okapových systémů Marley

Přilehlá plocha střechy    Velikost   
   
   
   Velikost svodové

/základní plocha v m2   pro okapy: polokruhové,    roury v mm

   
   
   skříňové a Duplex

do 25 m2    
    RG 70 / 10dílný    
    DN 50/53

do 51 m2    
    RG 100 / 8dílný    
    DN 75

do 100 m2    
    RG 125 / 7 dílný    
    DN 100

do 159 m2    
    RG 150 / 6dílný    
    DN 100

do 175 m2    
    RG 150 / 6dílný    
    DN 125

Přednosti okapových systémů Marley

* jednoduchá montáž

* výhodná cena

* široká nabídka součástí

* dlouhá životnost díky bezkadmiovému plastu

* odolnost proti povětrnosti i UV záření

* možnost enormního zatížení

* optimální funkce pro různé klimatické podmínky

* splňují požadavky DIN ČSN EN 607/1996

Marley – okap pro každou střechu