U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

Mangold, který chutná i zdobí

Kategorie: Zahrada | Autor: Jaroslav Našinec

Do poloviny září můžeme na záhony vysévat mangold. Doma, v truhlíku u okna nebo ve vyhřívaném skleníku, ho můžeme pěstovat celoročně. Obsahuje látky, které našemu organizmu moc prospívají. Za zmínku stojí vysoký obsah vitaminu C, dále pak vitaminy B1, B2, karoten, vápník, hořčík, fosfor a železo.

Semena vyséváme po dvou až třech ve sponu asi 40 x 30 centimetrů do jamky hluboké asi 2,5 centimetru. Slabší rostlinky pak vyjednotíme. Ve vlhké půdě teplé více než 15 °C vyklíčí do čtrnácti dnů.

Určitě nejhezčí je americký hybrid Bright Lights F1 (směs). Vytváří velice dekorativní bílé, žluté, oranžové a červené řapíky a světle až sytě zelené listy protkané barevnými žilkami. Je tak krásný, že vám bude téměř líto ho sníst. Je nenáročný, snadno se pěstuje, výborně odolává i rozmarům počasí. Američané ho pěstují i jako nádhernou podzimní, zimní a časně jarní dekoraci okrasné části zahrady na záhonech nebo ve

větších nádobách. Jeho pestrobarevné, v mírné zimě i zasněžené listy a řapíky působí velmi zajímavě. Zkrátka jako z jiného světa. Přihnojujeme ho lžičkou super hnojiva (s.o.e.s.) k rostlině.

Pěstovat můžeme i další odrůdy, například Lucullus se zelenými listy a smetanově bílými řapíky, červený Rhubarb Chard nebo stříbřitý White Silver 2. V mírnější zimě nebo zakryté listím, senem, slámou atd., mangold bez problémů přezimuje. To je výhodné, protože lze sklízet listy již časně zjara. Roste rychle, poprvé ho můžeme ořezat při výšce nad 5 centimetrů, to je asi za šest týdnů po výsevu.

Čerstvě utržené lístky se přidávají do polévek, omáček, salátů, na pizzy, atd. Výborný je i mangoldový špenát, který nedráždí žlučník. Konzumace syrových listů pomáhá zvyšovat srážlivost krve a snižovat křehkost cév. Mangold je výborný i pro nejrůznější redukční diety. Nenásilně a bez hrozby návyku posiluje peristaltiku střev (je slabě projímavý), působí příznivé, mírné odvodňování organizmu. Snižuje kyselost žaludku. Odvar z bulev mangoldu obsahuje mimo jiné i saponáty, které pomáhají zastavovat vypadávání vlasů.

Mangoldy, o nichž dnes píšeme, můžete objednávat na adrese: AEV-VS, Jana Masaryka 58, 120 00 Praha 2, tel./fax: 224 256 816, e-mail: aev.vs@post.cz. Zašleme je na dobírku: Bright Lights F1 – 20 semen za

18 Kč, Lucullus – 100 semen za 8 Kč, Rhubarb Chard – 20 semen za 14 Kč a White Silver 2 – 20 semen za 14 Kč. A k nim i Super hnojivo (s.o.e.s.) 50 g za 15 Kč.

Popisy k obrázkům

Autor fotografií: FOTO AUTOR

Mangold, který chutná i zdobí