Splněný sen o kouzelné zahradě

Na domě u poměrně rušné hlavní silnice vás upoutá krásná vstupní brána vsazená do kamenné zídky. Ale abyste si naplno užili to, co je tady nejhezčí, musíte dovnitř.

Charvátská Nová Ves je kousek za Břeclaví, jezdí se tudy do proslulého Lednicko-valtického areálu a okolní mírně zvlněné krajině dominují zejména lužní lesy a vodní plochy. Dům, v němž Petra Holubová s rodinou trvale bydlí, najdete na hlavní ulici, ve které jsou domy vedle sebe v řadě tak, jak je to pro jižní Moravu typické. Ještě není hotový a z ulice ho ani příliš nevidíte. Co je tady výjimečné, je okolní pozemek, přesněji řečeno sad, který stavbu obklopuje. Do něj Petra vložila spoustu práce, umu a nápadů. Výsledkem je zahrada, u níž vás napadnou všechny ty obvyklé charakteristiky jako „kouzelná“ či „pohádková“. Ale když se pořádně rozhlédnete a chvíli tam pobudete, dojde vám, že je to především místo k životu ve stínu jabloní, na dohled od záhonů s květinami a bylinkami, s dekorativními stavbami, které atmosféru znásobují a dotvářejí. K návštěvě dosud nedokončeného domu vás zve mohutné pozvolné schodiště, do detailů vyladěná letní kuchyň tvoří krásný přechod mezi obytným interiérem a zahradou.

letní kuchyně

Stačí se jen vyklonit z okna a těšit se z krásy okolního sadu. Foto: Richard Guryča

Chtělo to pozemek

Petra vzpomíná na okamžik, který zmiňuje spousta dalších šťastných majitelů domů, v nichž se dobře žije. Musí vás oslovit samotné místo, vyslat k vám signál, že je to přesně to pravé.

sad

Zahradu dotvářejí drobné detaily, ale nejde o kulisy, vše tu slouží. Foto: Richard Guryča

„V panelákovém bytě nám začalo být těsno a věděli jsme, že nechceme klasickou zástavbu se zahradou 10 × 10 metrů a že si nemůžeme dovolit dům na klíč. Ale co přesně chceme, jsme zjistili, až když jsme do sadu vstoupili,“ říká s úsměvem majitelka. A připomíná, že manželovi se sice kaskádovitá zahrada rovněž moc líbila, ale viděl spíš ty stinné stránky. Deset let neobdělávaný sad, dům ve stavu na zboření, všechno už na první pohled volalo po spoustě peněz, které bude nutné investovat. „Ale mně toto místo od první návštěvy nedalo spát. Hned jsem viděla jeho potenciál. Dokonce jsem si představila, kde bude letní kuchyň a že okna musí být dřevěná a modrá,“ připomíná Petra svoji od začátku poměrně jasnou vizi, jak by se dal starý sad proměnit. Připouští ale, že současná podoba domu se rodila postupně a vlastně se stále dotváří.

pumpa

Pro barvy má majitelka cit a zahrada to potvrzuje na každém kroku. Foto: Richard Guryča

Zrození bloggerky

Je-li na Petřině projektu něco, čím se od jiných tvůrců zahrad odlišuje, pak je to jeho využití pro vytváření blogu a prezentace na sociálních sítích. Autorku najdete na webu bydlimevsadu.cz, na instagramovém účtu bydlimevsadu i na facebookové stránce Bydlíme v sadu. „V plánu to napřed úplně nebylo. Po pravdě jsem doufala, že vytvoříme něco neobvyklého a že třeba jednou o nás bude reportáž v časopise. Ale bloggerkou jsem se stala spíš omylem.“

slunečnice

Vše co v zahradě vyroste, je pěstováno v přirozených podmínkách, bez chemie. Foto: Richard Guryča

Že lidi baví a zajímá sledovat na blogu a na sociálních sítích různé postřehy z dokumentování vzniku stavby, si Petra uvědomila ve chvíli, kdy začala zaznamenávat narůstající zpětnou vazbu v podobě zpráv a dotazů. „Já jsem se původně chtěla zaměřit hlavně na renovace starého nábytku, kterým se věnuji. Ale vždycky mě zajímalo fotografování i design, takže to nakonec vyplynulo samo,“ vysvětluje Petra Holubová.
Všechny zmíněné informační výstupy tedy zdánlivě poskytují zájemcům o Petřiných představách i výsledcích jejího snažení dostatek informací. A nabízí se jednoduchá otázka, co přesně je při tvorbě domu a zahrady jejím ideálem a kam ta kreativní a dosud neskončená cesta směřuje.

vyvýšené záhony

Vyvýšené záhony dodávají řád a harmonii a pohodlněji se obdělávají. Foto: Richard Guryča

„Prioritou pro nás je, abychom se tady cítili dobře, aby si děti měly kde hrát, abychom ze zahrady a sadu měli užitek a zároveň to bylo místo, kde po práci můžeme trávit společné chvíle. Náš sad i užitková zahrada jsou zcela přírodní, žádná chemie mi nesmí přes práh. Díky tomu je například o naše jablíčka velký zájem. Lidé si pro ně jezdí až z Prahy,“ popisuje Petra a zdůrazňuje, že sad zdaleka není jen efektní kulisou pro krásné fotografie na Instagram. „Lákáme do zahrady tolik potřebný hmyz, vážíme si každé kapky vody, recyklujeme staré věci. Samozřejmostí je kurník se slepičkami, kompost, květnatá louka, ohniště a v neposlední řadě užitková zahrada. Hodně nám záleželo na tom, aby byl dům se zahradou co nejvíce propojený. Proto také letní kuchyně a velká dřevěná okna na terase.“

rustikální kuchyně

Vnitřní kuchyně je přirozenou součástí obytného prostoru. Foto: Richard Guryča

rustikální obývací pokoj

Výrazně zářící dekor komody je jedním z Petřiných výtvorů. Foto: Richard Guryča

Terasa je ostatně tím, co vás přinutí k zastavení, pokud dostanete pozvání vstoupit po schodech do domu. Na okamžik se tam můžete zasnít o prosluněné jižní Moravě, ale i o Středomoří. Když skrze okna pronikají dovnitř paprsky slunce, mohli byste se na chvíli v představách ocitnout v Provence nebo na některém z řeckých ostrovů.

hnědá koupelna

Sladění barev je promyšlené a koupelně prospívá. Foto: Richard Guryča

Workshopy i natáčení

Petra Holubová popisované zázemí domu a zahrady využívá naplno a doslova srší všemožnou aktivitou.V sadu se již druhým rokem natáčí zdravé recepty bylinkového ráje. V září mě čekají workshopy pro děti z místní školky, na ty se moc těším. Proběhl taky první kurz výroby květinových šperků, které vyrábím z nasušených květin okolo Pálavy. A čeká mě také kurz nábytkaření pro veřejnost. Lidé si tak budou moci přeměnit svůj nábytek s mojí pomocí, přímo u nás v sadu. Baví mě recyklovat staré věci a vracet je tak zpět do života. Moje máma říká, že co je pro jiného problém, je pro mě výzva. Díky tomu jsme si v našem domě velkou část nábytku i dekorací vyrobili sami.“

ohniště

Stojan z hrubě tesaných trámů je působivý, s kovaným ohništěm pěkně souzní. Foto: Richard Guryča

O tom se můžete přesvědčit hned na první pohled při vstupu do obytného pokoje. Některé kousky nábytku poutají pozornost svým originálním ztvárněním a „doladěním“ už na první pohled, stejně jako spousta dobrot na velkém jídelním stole. Produkty ze sadu se tady zpracovávají s láskou a radostí.

plechová vana s valchou

Zanechání přirozené patiny staré plechové vaně a valše jen prospívá. Foto: Richard Guryča

venkovská zahrada

Část zahrady vypadá jako z detektivek Agathy Christie. Foto: Richard Guryča

„Jako každý rok se s maminkou chystám na bio marmelády, pálenku, mošty, křížaly a sirupy z našich bylinek. Letos asi všichni cítíme ještě o něco silněji než jindy, jak je důležité uchovat si z vlastní úrody co možná nejvíce, naučit se šetřit, zpracovat vše do posledního stonku,“ říká Petra, pro kterou je podle jejích vlastních slov největším motorem chuť předávat všechny poznatky a někdy opomíjené tradice vlastním dětem, ale i lidem, kteří ji sledují na sociálních sítích. A už se těší na plánovaný ateliér ze starých oken, v němž se budou odehrávat další workshopy i bazárky. V plánu je altán s jezírkem v relaxační části zahrady, ale i realizace spousty dalších nápadů, které si Petra Holubová zatím hodlá nechat pro sebe.

Petra Holubová

Foto: Richard Guryča

Kdo tady bydlí

Petra Holubová s rodinou

Kde

V Charvátské Nové Vsi

Text a foto: Richard Guryča

Splněný sen o kouzelné zahradě