Malování interiéru

Volba odstínu malířských barev je v interiéru často rozhodujícím krokem na cestě k dosažení určitého stylu. Dalo by se říct, že dobře vybrané barvy udělají s prostorem divy. Malování zvládnete svépomocí, základem je kvalitní příprava.


Malířské barvy jsou k dostání ve specializovaných obchodech včetně značkových obchodů výrobců, nebo v hobbymarketu. Ve zmíněných typech obchodů jsou obvykle k dispozici i míchací centra, kde si můžete podle vzorníku vybrat příslušný odstín a nechat si ho v potřebném množství (obvykle 5 a 10 kg balení) profesionálně namíchat.

Různé bělosti

Jednodušší cestou je výběr už namíchaného odstínu. Koupit lze nátěry do vlhkého prostředí, odolné vůči plísním, s hrubší strukturou nebo s lehkou vůní. Prodávají se nátěry na sádrokarton a také nátěry s vyšší paropropustností, vhodné třeba na sanační omítky nebo na dřevotřískové desky.

Klasikou je bílá a vybírat můžete z různých stupňů bělosti, například sametovou, matnou, zářivě bílou či sněhobílou, přičemž rozdíl mezi „normální“ bílou a zářivě či sněhově bílou opravdu existuje. Pro menší místnosti starých chalup s nízkými stropy je však bílá často nejlepším řešením a dokáže interiér prosvětlit.

Opravy vždy předem

Na škrábání starých vrstev nátěru budete potřebovat špachtle, hodit se bude i rovná malířská škrabka. Jsou-li stopy po škrábání příliš patrné, nevyhnete se štukování. Mnohdy se vyplatí koupit hotovou štukovací směs (Keraštuk) a k tomu kovové a pěnové hladítko. Na opravy prasklin je určen akrylový tmel nebo sádru či malířský tmel v prášku. Přilnavost krycího nátěru podpořte penetrací. Malířské fólie a maskovací pásky se budou rovněž hodit.

Štětce a válečky

Současné typy interiérových nátěrů lze bez problémů nanášet v podstatě jakýmkoli typem štětce, ale menší námahu zaručí spíše širší štětce se směsí přírodních a syntetických štětin na vodou ředitelné barvy. Kupte si i užší štětec, kterým se snadno dostanete do rohů a za trubky nebo kterým natřete místa kolem zásuvek či v místech přechodů a spojů. Štětec zárohák poslouží při malování hůře dostupných míst na stěnách.

Malování interiérů mohou usnadnit i pěnové, velurové či vlněné válečky k nanášení barev. Vyplatí se koupit sadu válečků s jedním držákem a nástavci několika velikostí, které se zpravidla prodávají s plastovou odkapávací miskou a někdy i s mřížkou, přes kterou se vytlačí přebytečná barva.

 

Text: Richard Guryča
Foto: archiv firem

Malování interiéru