Lustry do chalupy

Rubrika: Interiér

V interiéru chceme mít příjemné světlo, které bude podkreslovat vlídnou atmosféru. Zároveň vybíráme lustry tak, aby se do chalupy hodily a měly hezký design.

Na prvním místě je samozřejmě funkčnost svítidla. Každá místnost a činnost vyžaduje jinou intenzitu, barvu a typ světla. Odpovězme si tedy před nákupem na otázku, zda v pokoji spíme, pracujeme, nebo se scházíme s rodinou. Dobře zvolený lustr také dodá interiéru šmrnc a světlo celkový dojem zpříjemní. Vedle stylových lustrů a lamp, hodících se do chalupy, můžeme sáhnout například i po jednoduchých svítidlech v industriálním stylu.

Ručně vyrobený a malovaný keramický lustr s názvem Modřenka se do chalupářského interiéru hodí. 1 940 Kč (Na-chalupu.cz)

Přírodní materiály

Na trhu se setkáme s lustry se stínidlem z proutí, ratanu, loubku, dřeva, ale i z exotického bambusu, palmových listů či mušlí, a to v nejrůznějších tvarech. Výhodou takových svítidel je jejich lehkost. K přírodním materiálům můžeme přiřadit i paroží. To se v poslední době používá na nejrůznější bytové doplňky včetně svítidel.

Sklo a keramika

Sklo a keramika jsou tradičními materiály na stínidla lustrů i stahovacích lamp. Keramické lustry jsou často dělané ručně, a proto je každý kus originálem. Skleněná svítidla nemusí být jen z čirého skla, ale lze je pořídit i v různých barvách či se vzorem. Tento materiál umožňuje vyrobit téměř jakýkoliv tvar stínidla.

Lustr v industriálním stylu s patinovaným povrchem můžeme nastavit do libovolné výšky. 2 299 Kč (Cellbes)

Industriální svítidla

Industriální neboli průmyslová světla jsou v poslední době velmi oblíbená. Pro industriální retrostyl jsou typické lampy s plechovým stínidlem s patinou, které trochu vypadají, jako by je někdo zrovna našel ve staré továrně nebo dílně. A nejsme daleko od pravdy! Tento styl je opravdu inspirován vybavením továren. Díky jejich jednoduchému vzhledu si je můžeme dovolit i na chalupě, kde se uplatní nejen v interiéru, ale také při osvětlení zahradních kuchyní nebo posezení ve stodolách a dalších hospodářských objektech.

Drát a textil

Zajímavá stínidla jsou z drátu. Mohou vzniknout klasickou technikou, jakou používají dráteníci. Tvar není ničím omezen, je možné do nich zakomponovat kamínky, barevná sklíčka i jiný materiál. Z podobného základu vycházejí tvarově jednoduché lustry geometrických tvarů, sestavené z kovových „tyček“.
Zapomenout nesmíme ani na textilní stínidla, dříve používaná spíše jen na stolních a stojacích lampách. Stínidla lustrů mají jednoduchý válcovitý nebo kuželovitý tvar.

Stínidlo ze spleteného bambusového vlákna propouští hřejivé světlo a vytváří dekorativní stíny. 1 490 Kč (IKEA)

Jak vybírat

Vždy je lepší vybírat lustr osobně v kamenné prodejně než důvěřovat obrázku. Chceme-li, aby lampa vrhala široký kužel světla, měla by mít talířovité, zespodu otevřené stínidlo a být umístěna v dostatečné vzdálenosti od osvětlované plochy. Výšku svítidla nastavíme tak, aby nás neoslňovalo. Praktické jsou z tohoto hlediska stahovací lampy. Uzavřená nebo úzká stínidla se hodí tam, kde nevyžadujeme ostré jasné světlo.

Text: Karolína Waberová
Foto: Archiv firem

Lustry do chalupy

Lustry do chalupy