Litoboř
Obec Litoboř leží v podhůří Krkonoš zhruba dvacet kilometrů od polských hranic. Chalupy jsou roztroušeny po obou stráních kotliny nad Hlubokým potokem, jedním z přítoků řeky Úpy.
![Chaloupka, radost pohledět – až na příliš širokou závětrnou lištu. V lomenici vidíme původní provětrávací otvůrky](https://www.chatar-chalupar.cz/wp-content/uploads/2014/08/litoboř-1.jpg)
Chaloupka, radost pohledět – až na příliš širokou závětrnou lištu. V lomenici vidíme původní provětrávací otvůrky
Tradiční chalupy, hlavně ty nízké, roubené, se tu dochovaly právě proto, že nevelká obec leží mimo hlavní trasy, zhruba na půl cesty mezi Hořičkami a Slatinou nad Úpou. Její součástí jsou samoty Turyň a Tábor.
V kladském pomezí
![Jediný památkově chráněný dům v obci – čp. 46. Je z 18. století, zděný z opuky. Cenný je i jeho interiér s původní chlebovou pecí](https://www.chatar-chalupar.cz/wp-content/uploads/2014/08/litoboř-2-300x358.jpg)
Jediný památkově chráněný dům v obci – čp. 46. Je z 18. století, zděný z opuky. Cenný je i jeho interiér s původní chlebovou pecí
Historie obce sahá do druhé poloviny 12. století, kdy tuto část severovýchodních Čech získal mocný rod z Kladska. K jeho představitelům patřil i Lutobor, jehož jméno se odráží v názvu obce. Dřevěná litobořská tvrz stála na samotě Turyň a poprvé se připomíná v roce 1369, kdy ji obýval Ješek (Jan) z Litoboře. V současné době je na místě bývalé tvrze stavení čp. 1, v němž žije již tři sta let rod Vondráčků.
Od roku 1372 sídlil na Litoboři bratr Ješka Litek Hanuš z Chlumu a jeho nástupci se nazývali Litobořskými z Chlumu. Za zmínku stojí Jan Jiří z Chlumu, který dal v roce 1464 jako dík za uzdravení své hluchoněmé dcerky sroubit dřevěnou kapli na Boušíně (pověst připomíná Božena Němcová ve své Babičce). Od roku 1517 patřila Litoboř spolu s okolními vesnicemi k panství rýzmburskému, tvrz přestala být sídlem a pustla.
![Tuto půvabnou chaloupku udržují chalupáři v tradičním duchu – roubení je obílené včetně soklu a štít bez novodobých nátěrů](https://www.chatar-chalupar.cz/wp-content/uploads/2014/08/litoboř-6-300x390.jpg)
Tuto půvabnou chaloupku udržují chalupáři v tradičním duchu – roubení je obílené včetně soklu a štít bez novodobých nátěrů
Po mnoha přesunech mezi českou šlechtou (Perštejnové, Dobřenští, Smiřičtí a další) kupuje Litoboř v roce 1637 Octavio, kníže Piccolomini, sídlící na náchodském zámku. V roce 1792 pak získává celé panství Petr, vévoda Kuronský a Zaháňský, jehož dcera Kateřina, ratibořická paní kněžna z Babičky, zde vládla od roku 1800 do roku 1839. Posledními vlastníky byli členové rodu Schamburg-Lippe.
Spjati se zemědělstvím
V poválečné historii poznamenalo obec působení „diverzanta“ Stejskala (konec roku 1951), který měl bránit násilné kolektivizaci zemědělství. Za kontakty s ním byli dva lidé z Litoboře odsouzeni k smrti a dalších jedenáct k mnohaletým žalářům a propadnutí majetku. Akce tak ve skutečnosti kolektivizaci obce, kde více než 80 procent rozlohy zaujímá zemědělská půda, napomohla.
Nejvíce obyvatel měla obec v 19. století. V roce 1833 zde žilo 525 obyvatel. Zhruba padesát let nato, po spojení s Křižanovem a Mečovem, které patřily k Litoboři až do roku 1960, jich bylo 857. Pak už se počet jenom snižoval. V zemědělství přibývalo mechanizace a mladí odcházeli do měst. V roce 1960, kdy byla ves přičleněna k Hořičkám, zde trvale žilo jen 216 lidí.
V roce 1990 se Litoboř od střediskové obce oddělila a stala se opět samostatnou. Žije tu už jen zhruba 100 obyvatel. Z celkového počtu 88 domů je trvale obydleno necelých 40 procent, ostatní chalupy slouží k individuální rekreaci.
Z místního materiálu
Litoboř stavěli staří tesaři a zedníci z opuky těžené v tomto kraji a ze dřeva z lesů, jichž severně, směrem do Krkonoš, přibývá. V celém katastru je zachována štítová orientace. Stavby jsou většinou podezděny kamenem, který vyrovnává jejich umístění ve svazích kotliny. Ta je propletena úzkými cestami, aby se majitelé ke svým chalupám dostali.
![Opukový mlýn na Hlubokém potoce už sice nemele, ale stále působí se svou secesní verandičkou impozantně](https://www.chatar-chalupar.cz/wp-content/uploads/2014/08/litoboř-4-300x244.jpg)
Opukový mlýn na Hlubokém potoce už sice nemele, ale stále působí se svou secesní verandičkou impozantně
Tradiční je zde zejména roubený přízemní dům severovýchodních Čech. Jde o komorový, někdy i komorovo-chlévní typ. Stavby mají předsunutou lomenici, někdy i s kabřincem. Zachované štíty jsou často podélně děleny lištou na dvě části, z nichž horní je klasovitě zdobená.
Roubenky (převážně z 18. a 19. století) bývaly bílené nebo opatřené světlou omítkou, která je chránila před sluncem i před ohněm. Někteří majitelé tuto úpravu stále zachovávají, jiní dali přednost černobílému zebrování, které se i do tohoto kraje rozšířilo z Poličska. Na mnohých chalupách ve vlhkém úvalu nad potokem už zahlodal zub času. Roubené stěny jsou tedy ve spodní části anebo v celé ploše přezděny. Lomenice však zůstaly zachovány, takže na první pohled zděné stavby od roubených v kožichu nerozeznáte.
![Jedna z nejpěknějších lomenic v obci má krásnou barvu, zřejmě byla ošetřována jen lněnou fermeží. Spodní část má chalupa asi přezděnou, protože tento typ štítu patří k roubenkám](https://www.chatar-chalupar.cz/wp-content/uploads/2014/08/litoboř-10-300x406.jpg)
Jedna z nejpěknějších lomenic v obci má krásnou barvu, zřejmě byla ošetřována jen lněnou fermeží. Spodní část má chalupa asi přezděnou, protože tento typ štítu patří k roubenkám
Kamenné stavby na sebe upozorňují svými světlými štíty dělenými vodorovně pouze lištou nebo úplně bez členění. U některých s mladší soustavou krovu (vaznicový) je zřejmá přestavba z přelomu 19. a 20. století, tedy jejich zvýšení o půl patra. Usnadňuje to využití podkroví. Tato úprava se objevuje i u některých roubených staveb – zřejmě po požáru nebo při výměně krovu.
Vydáte-li se do kraje, který připomíná ve svých dílech Božena Němcová, v pátek nebo sobotu, můžete se zastavit i v litobořské jízdárně, projet se na koni nebo třeba i v kočáře. A pak se občerstvit ve starém hostinci z roku 1885. Stojí na malém kopcovitém náměstí naproti kapličce z roku 1800. Její zvon byl v obou světových válkách odebrán a roztaven. Nový osadili Litobořští v roce 1998.
text a foto: MARIE RUBEŠOVÁ