U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

“Rozsviťme” to

Kategorie: Stavba | Autor: rb

Obrazová inspirace na této stránce je sice poněkud netradiční, ale rozhodně vzrušující. Vždyť úprava a barevnost trámů v zásadě nepodléhá ničemu jinému než našemu vkusu.

Tím je řečeno i to, že chalupář s citem pro krásu nenabarví namodro nebo na červeno trámy ve velké sednici s tradičně upravenými roubenými stěnami. Světlemodré či zelené však mohou dodat lehkost malé koupelně, ložnici nebo pokojíku, vytvořeného třeba z bývalé maštale. A červené? Jen se zkuste potomkovi zmínit, že by si je mohl takhle rozzářit ve svém podkrovním pokojíku. Budete se divit, jak rychle bude mít štětec v ruce!

Netradiční barevnost trámů jde ruku v ruce zejména s modernějším zařízením. Dobře ladí se světlým dřevem, proutím, ratanem i kovem. Světle modré kleštiny, krokve nebo vzpěry však mohou být příjemným partnerem i pro tmavý nábytek v podkroví. A bílé? Ty jsou vhodné prakticky kamkoli. Dokonce i do tradičního interiéru. Pokud se k takovému kroku odhodláte, zjistíte, že se v místnosti skutečně “rozsvítí”. A pokud nejste při úpravě interiérů vázáni památkářskými pravidly, proč si nedopřát tam, kde se nabízí, i nějakou extravaganci. Vždyť jde hlavně o to, jak se nám ve stavení žije.

* * *

Velmi pěkné je toto spojení přírodního kamene, bílé sádrokartonu, za nímž se skrývá mezi krokvemi izolace, a šmolkové lazury vaznic. Pod nimi je příčně ve stěně umístěno už jen prkno

Trámy natřené bíle neubírají světlo, ani když je do podkroví zakomponována celá vazba

A jeden tip pro milovníky jasné červeně; možná se v takovém interiéru může i méně topit…

FOTO LIBOR HAJSKÝ A ARCHIV

“Rozsviťme” to