U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

Křovinořez k nezaplacení

Kategorie: Zahradní inspirace – zahrada od jara do podzimu | Autor: Jiří Savinec a Karel Štech

Také řešíte každý rok problém, co přerostlou trávou ve špatně přístupných místech kolem vaší zahrady? Sužují vás vysoké plevelné rostliny či náletové dřeviny, na které už klasická sekačka na trávu nestačí?

Vhodnější než sekačka jsou strunové vyžínače, pokud jsou ovšem poháněné silnějším motorem a jako pracovní nástroj využívají odolnou strunu nebo kovový kotouč vhodného tvaru. V tomto ohledu zcela vyhovují tzv. motorové kosy, což jsou vlastně velké strunové vyžínače poháněné benzinovým motorem a opatřené závěsnými popruhy a řídítky. Popruhy jsou nutné z toho důvodu, že stroj je o dost těžší (typicky 6 až 8 kg proti cca 2 kg u elektrických strunových sekaček). Řídítka jsou nezbytná k tomu, aby sekací nástroj mohl být citlivě veden nad terénem. Navíc umožňují efektivnější využití síly při řezání silnějších dřevin; mimo to jsou na nich umístěné nezbytné ovládací prvky.

Typická konstrukce křovinořezu sestává z benzinového motoru (nejčastěji dvoutaktního) o objemu 25 až 50 ccm, který má výkon kolem 1 kW. Spotřeba je velice nízká a nádrž je dimenzovaná tak, aby její obsah vystačil zhruba na hodinu práce. Nosná tyč, jejíž dutinou prochází hnací osa neboli bowden, bývá pro snazší transport stroje dělená. Čtyřtaktní motory jsou sice tišší, křovinořezy jimi osazené jsou ovšem o poznání dražší. Motor pak pohání rotační hlavu s jednou nebo dvěma silnými strunami. Hlavu lze sejmout a nahradit rotačním nástrojem z oceli nebo odolného plastu. Motor bývá vybavený odstředivou spojkou, tlumičem vibrací a pomocným sytičem usnadňujícím startování. Zvláštní kategorii tvoří křovinořezy opatřené koly, které v sobě spojují výhody “klasického” křovinořezu a travní sekačky na kolech. Potřebujete-li ošetřit rovné plochy zejména u větších pozemků, vyplatí se tyto pomocníky ještě doplnit o třetí kolo, které lze upevnit na přední část stroje. Naopak v místech, kde by znesnadňovalo vyžínání trávy například podél zdí apod., je možné je velice snadno demontovat.

Rozhoduje pracovní nástroj

Při vysekávání trávy postačí tzv. rotační hlava s jednou nebo dvěma strunami z nylonu. Tento neobyčejně odolný materiál se dodává v průměru 2 nebo 2,4 mm. Namísto nylonových strun lze u většiny křovinořezů použít i některý z dalších nástrojů, jež jsou buď součástí příslušenství, nebo je lze dodatečně přikoupit. Ocelové kotouče určené k likvidaci obtížného křoví nebo plevelných rostlin se silnějšími dřevnatějícími stonky mají tři nebo čtyři “zuby”; k vyžínání vysoké a přeschlé trávy či jiných odolnějších rostlin (kopřivy, starý rákos) se používají ocelové kotouče s osmi zuby. Husté křoviny a silnější kmínky náletových dřevin již vyžadují pilové kotouče s ostrými zuby připomínající kotouče pro malou cirkulárku. Kromě ocelových kotoučů je možné k některým křovinořezům dokoupit rovněž nástroje z plastu, které jsou výrazně levnější (třílistý stojí zhruba 140 Kč, podobný ocelový lze koupit za cca 350 Kč).

Bezpečnost práce především

Práce s křovinořezy rozhodně není bez rizik. Ačkoli ocelový či plastový kotouč je částečně opatřený krytem, stává se, že zub kotouče zavadí o kamínek a udělí mu vysokou rychlost schopnou rozbít okno nebo někoho zranit. Proto je nutné pracovat s křovinořezem ve vhodném oblečení, s ochrannými rukavicemi, brýlemi a zejména s odolnou obuví – právě nohy jsou při práci nejvíce ohrožené odletujícími kamínky. V blízkosti budov je třeba ochranný kryt vždy pootočit tak, aby kamínky neohrožovaly okna. Všechny křovinořezy je nutné provozovat výhradně s původními součástmi! Nahradit například rotační hlavu pilovým kotoučem, který není určený pro křovinořezy, je velice riskantní. Vysoké otáčky mohou nevyvážený kotouč uvolnit a vymrštit ze stroje. Zranění může způsobit i ocelové lanko použité místo původního nylonového.

Užitečné tipy:

* Příkon stroje volte podle velikosti pozemku. Křovinořez o malém výkonu pracuje zákonitě pomaleji a likvidace porostu trvá neúměrně dlouho.

* V lokalitách s hustší zástavbou (např. chatové kolonie) je třeba používat křovinořezy s co možná nejmenší hlučností (v tomto směru vyhoví zejména stroje se čtyřtaktním motorem).

* Bude-li s křovinořezem pracovat rovněž žena nebo starší člověk,

vyplatí se zvolit typ o menší hmotnosti, případně s koly.

* Pro pozemky s různými druhy porostu se vyplatí pořídit si křovinořez s bohatším vybavením nebo s možností je časem dokoupit.

* Budete-li křovinořez převážet osobním vozem třeba na chatu

nebo chalupu, potom si raději pořiďte typ s dělitelnou konstrukcí.

* Pro malé pozemky jsou ideální elektrické křovinořezy napájené pomocí šňůry z elektrické sítě. Jsou levnější, lehké a jejich hlučnost je minimální.

FOTO 1-3 – Při likvidaci křoví a silnějších náletových rostlin je nutné nasadit do akce pilový kotouč (1). S třícípým ocelovým nožem (2) lze rychle a snadno posekat i odolnější křoviny a silnější stonky plevelných rostlin. Použít jej lze rovněž při tvarování trnitých živých plotů. Čtyřcípý nůž (3) se osvědčil při vyžínání vysoké trávy, rákosu, kukuřice a suché trávy

FOTO 4-6 – Kotouče s 12 nebo 22 dlátovitými zuby (4) se uplatní při vyřezávání keřů a dokonce i slabších kmenů. Dvouramenný ocelový nůž (5) úspěšně zlikviduje trávu prorostlou mlázím. K sečení čisté trávy je pak určena vyžínací hlava s nylonovými strunami (6)

FOTO 7 – Výhody klasického křovinořezu a samojízdné sekačky na trávu v sobě kombinují stroje, které hravě zvládnou nejen přerostlou trávu, ale i dřevnatějící náletové rostliny

Křovinořez k nezaplacení