U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

CO KVETE V LEDNU?

Kategorie: Zahrada | Autor: ing. Eva Skalská

Vtéto době prožívá zahrada hluboký zimní klid. Je však jen zdánlivý – vždyť již kvete několik nedočkavců. Patří k nim velká krasavice: čemeřice černá, zvaná též vánoční růže. Zdobí se zářivě bělostnými květy, které zůstanou dlouho svěží. Její pěstování není nijak obtížné, jen musíme splnit její vyhraněné požadavky: především jí v zahradě zabezpečit polostinné stanoviště s humózní propustnou půdou a řadu let s ní nehýbat. V létě se spokojí i s úplným stínem. V období sucha bude vděčná za občasnou zálivku. Po odkvětu můžeme statnou rostlinu rozdělit a sazenice rychle vysadit. V dosahu kořenů se nikdy nesmí půda rýt ani vysazovat doprovodné trvalky. Plevele přímo nesnáší! Do plné krásy se rozvine až čtvrtým rokem po výsadbě, kdy dosáhne výšky 30 cm. Je nutné upozornit, že je celá jedovatá, a proto pozor na potřísnění pokožky šťávou z květních stonků při jejich řezu do vázy.

   Zahradu v zimě rozjasní také svítivě žluté trubkovité kvítky, kterými jsou obaleny bezlisté zelené větve jasmínu nahokvětého. Tento popínavý keř zásadně nesnáší drsné podnebí. Nejvhodnější je chráněná nebo jihozápadní poloha, dostatečně osvětlená. Daří se mu v zahradní půdě, dobře zásobené humusem, spíše sušší než vlhčí. Není žádným drobečkem, neboť dorůstá do výšky 2,5 až 3 m. Aby mohl popínat stěny, zdi či ozdobné mříže, vyžaduje pevnou oporu. Po odkvětu keř pročistíme a zbavíme uschlých a starých výhonů. Odstřihnete-li si včas jeho větvičky s květními poupaty, pěkně vám v příbytku rozkvetou.

   Třetím nedočkavcem je vilín. Pěstuje se několik druhů těchto středně vzrůstných keřů, které vyhlížejí kvetoucí v zasněžené zahradě skutečně pohádkově. Prospívají jak na výsluní, tak i v polostínu v zahradní propustné půdě bohaté na živiny a humus. Vůbec nemají rády sucho, a proto je musíme vždy včas zavlažit. Bohatě kvetou již za 3 až 5 let po výsadbě. Olistěním připomíná vilín lísku. Jeho květy, uspořádné ve svazečcích, vypadají neobyčejně zajímavě. Korunní plátky jsou čárkovité, světle či tmavě žluté, oranžové, šarlatové bronzově červené – jen si z přepestré palety barev vybrat! Z květů vilínu se můžeme těšit dlouho, neboť kvetení trvá podle počasí 3 – 4 týdny. Ještě dodejme, že nádherně voní. Nebojte se vysadit alespoň jeden keř do blízkosti chaty či chalupy, do pozadí skalky, do sousedství jehličnanů. Nebudete litovat.

Popisy k obrázkům

CO KVETE V LEDNU?