Krmení ptactva v zimě má svá pravidla

Rubrika: Zahrada

S chladnými měsíci přibývá i hladového ptactva. Protože hmyz tvořící základ jejich jídelníčku se na zimu schová, na řadu přijdou semínka a drobné plody.

 

 

Chcete v zimě pomoct ptactvu a uchránit je před hladem v mrazivých zasněžených dnech plným krmítkem či ptačí budkou? Aby byla vaše snaha efektivní, je důležité držet se několika zásad. Na krmítko by se mělo vejít více ptáků najednou a to bez ohledu na velikost či druh. Když se jej tedy rozhodnete vyrobit sami, dbejte na to, aby bylo dostatečně prostorné. Ideálním materiálem je dřevo, opeřencům to na něm neklouže. Dno nezapomeňte opatřit ohrádkou, aby potrava zbytečně nevypadávala a ptáci se tak při sběru spadaných semen ze země nestali kořistí pro kočky a jiné šelmy.

 

Přineste si kousek lesa domů
Ptačí krmítka a budky nemusíte nutně vyrábět jen z koupených a nařezaných prkének. Zajděte si do lesa pro spadlé větve a máte pro sebe i děti zábavu na celé odpoledne.
„Krmítko nezapomeňte vybavit stříškou, na kterou poslouží stébla slámy nebo dřevěné třísky. Dno opatřete vyššími kraji tak, aby vždy na každém rohu přesahovaly,“ vysvětluje Daniel Brychta, odborník z oddělení zahrady projektových marketů Hornbach. V případě, že jste krmítko s úspěchem dokončili, zbývá jej ještě vhodně umístit. Pokud máte zahradu, připevněte krmítko co nejblíže ke stromům. Ptactvu tak zachováte dojem přirozeného prostředí a ochranu v případě ohrožení.

 

 

Na čem si nejvíce pochutnají
Proso, mák, lněné semínko, drcené ořechy či slunečnice. To jsou nejčastější pochutiny, které se ptactvu předkládají. Nejvhodnějším krmením je surové obilí. Nejtučnější a energeticky nejbohatší jsou slunečnicová semínka. Nevhodné jsou zejména kuchyňské zbytky, těstoviny, uzeninové a kořeněné produkty či zkažená potrava.
„Největším omylem, kterého se lidé dopouštějí, je pečivo. I když je suché a nastrouhané, obsahuje příliš mnoho soli a dalších složek, které ptactvu nesvědčí,“ varuje Daniel Brychta z Hornbachu. Chcete ptačí jídelníček trochu zpestřit? Rozehřejte lůj, vmíchejte do něj směs semínek, syrového masa, strouhané mrkve či ovesných vloček, nalijte do jakékoli formy a nechejte zatuhnout. Směs rozvěste tak, aby byla dostatečně vysoko vůči potencionálním šelmám a zároveň, aby jí sluneční paprsky nerozpustily.

 

Parapet? Žádný problém!
Krmítka nemusí nutně viset na stromě nebo být přibita do země. Můžete je snadno umístit i na parapet. Nejvhodnější alternativou je plastový talířek se zásobníkem a zabudovanou stříškou. Krmení se jednoduše nasype do zásobníku a samovolně padá do talířku pod ním. Ptáci tak mají stálý přísun potravy. Výhodou je zejména uzavřený prostor zásobníku, který nežádoucím zlodějům znemožňuje zob krást.

 

 

Nechcete vyrábět? Můžete koupit
Jestli si na výrobu krmítka či ptačí budky netroufáte nebo vám chybí dílna, kde byste ji mohli zhotovit, nezoufejte. Na trhu jsou nyní k dostání krmítka v různých designech i velikostech. Výhodou některých z nich je navíc automatický dávkovač krmení. Obchodní centra Hornbach nabízejí širokou škálu ptačího krmení, materiálu na výrobu krmítek či rovnou hotová krmítka se zárukou trvale nejnižších cen. Pořídíte zde i krmítka doporučená přímo Českou ornitologickou společností.

 

TEXT: REDAKCE
FOTO: HORNBACH

 

Krmení ptactva v zimě má svá pravidla