U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

Kouzla s podhledy

Kategorie: Stavba | Autor: MARIE RUBEŠOVÁ

Světlá výška místností určených k bydlení by neměla být menší než 2,6 metru. V některých případech, například v podkroví, může být pod trámy i 2,1 metru. Ale odchylky nahoru i dolů nepůsobí dobře. Člověk je ovšem tvor vynalézavý a dovede si poradit i s tímto problémem. A tak vznikly snížené podhledy.

Výška stropu okolo tří metrů může u citlivých lidí vyvolávat nepříjemné stavy. Způsobuje pocity osamělosti, ohrožení – jako by vám chybělo útočiště a bezpečí. Příliš nízká místnost zase působí stísněně a můžete mít dojem, že na vás strop padá. Je však několik možností, jak lidské oko oklamat.

Příliš vysoký strop

S místnostmi se stropy vysokými čtyři metry a více se setkáváme například v domech ze začátku minulého století. Pokud jde o ty opravdu vysoké a světlé, s poměrně velkou podlahovou plochou, je možné pomocí vložené konstrukce vytvořit dvě podlaží. Spodní se zpravidla používá jako obývací místnost, ve druhé úrovni se vytvoří galerie, kde lze umístit postel, pracovní kout a třeba i knihovnu smístem na relaxování. V interiéru tak vzniká velmi atraktivní prvek.

   V části místnosti, kde zůstal vysoký strop, je třeba počítat s prostorem na schody nebo žebřík. Zmíněná část by měla být dostatečně široká, nebo bude místnost vyvolávat stejné pocity jako ta s nízkým stropem. Pokud není natolik vysoká, aby se do ní vešla galerie, nabízí se možnost udělat celý nový podhled. Nad něj je možné integrovat osvětlení a umístit nejrůznější vedení, které není třeba zasekávat do zdí.

   V předsíni či chodbě, ale i koupelně lze vytvořit pod stropem odkládací prostory na sezónní a neskladné věci, jako jsou lyže, kufry nebo zase pomůcky do koupele. Opticky lze snížit strop i tak, že po celém obvodu místnosti zkonstruujeme police. Budou se na nich dobře vyjímat knížky, keramika i další ozdobné předměty.

Někdy stačí barvy

Vysokou místnost však můžeme snížit i pomocí barev. Pokud stěny zhruba nad dveřní zárubní rozdělíte a část nahoře bude mít tmavší barvu, místnost se bude zdát nižší. Tento trik působí oboustranně – v nízké místnosti musí být barva nahoře světlejší než dole. Pokud na strop umístíte ozdobu nebo cokoli, co přitáhne pozornost, jako byste jej opticky stáhli níže.

V nízké místnosti by měl být strop rozhodně co nejsvětlejší. Prostor může opticky zvýšit i použití stejné světlé barvy na stěny a strop. Nízký strop „zvýšíte“, když pro vymalování zvolíte nenápadný světlý odstín a níže pod něj umístíte předměty výrazných barev. A naše oči se určitě podaří obelhat, vytvoříme-li na stěnách svislé pruhy. Velmi zajímavé a efektní je také umístit na stěny těsně pod nízko umístěným stropem svítidla a nasměrovat je na strop tak, aby osvětlovala co největší plochu.

Tradičně i netradičně

Pro konstrukci snížených podhledů se v tradičních stavbách hodí v první řadě dřevo. Můžeme napodobit klasický strop a budeme přes trámky klást prkna na sraz, na pero a drážku, popřípadě je přes sebe budeme překládat, a to tak, že přes prkna kladená s mezerami zhruba 10 cm dáváme další, která přes okraje spodních na každé straně přesahují. Mnozí chalupáři volí rovněž podhledy ze sádrokartonových nebo sádrovláknitých desek. Výrobci dodávají celou konstrukci, která je pomocí táhel či lanek zavěšena pod nosným stropem místnosti. Často je tato konstrukce levnější než renovace omítek a maleb. Navíc zlepší tepelně a zvukově izolační vlastnosti stropu i jeho protipožární vlastnosti. Podhledy mohou být také zOSB desek, které se opatřují perem a drážkou stejně jako palubky. Kdo chce podhled poněkud extravagantnější, má na výběr ze stovek dekorů kazetových PVC podhledů. Najdete mezi nimi naštěstí také imitaci různých prken.

   Novinkou, vhodnou pro moderněji koncipované interiéry, jsou stropní podhledy vyrobené z omyvatelné extra odolné PVC fólie (vydrží zátěž až 100 kg na metr čtvereční). Lze je použít i na atypické stropy, neboť dokážou kopírovat klenby, šikminy či jiné atypické prvky. A když se dostane pod fólii voda, nebo ve staré stavbě padá původní strop, není problém podhled povolit, vyčistit či vysušit a znova napnout. * www.stropni-kazety.cz, www.lixus.cz, www.eurocelling, www.interiokon.cz, www.bernizet.cz

***

DOBRÉ RADY * podhledy mohou skrýt nerovné stropy a popraskané omítky. * snížení stropu je rovněž krokem k zateplení místnosti, úsporám za topení a ke zlepšení akustických vlastností prostoru. * za podhledy je možné schovat inženýrské sítě a do nich osvětlení. * Do sádrokartonových podhledů je možné při použití speciálních hmoždinek zavěšovat i těžší předměty.

Popisy k obrázkům

1 Klenby do traverz nejsou zděné, ale ohýbané ze sádrokartonových desek

2 V rekonstruované stodole vznikla na prostorném podhledu kancelář

3 Odspodu dřevěný překládaný podhled – nahoře galerie s dobře zařízenou pracovnou

4 Část podkroví se díky snížení podhledu proměnila v kouzelný domeček pro dětské spaní

5 Podhled z odolné PVC fólie a moře nad hlavou

6 Pro snížený podhled v koupelně se hodí zelený sádrokarton

Autor fotografií: FOTO: PAVEL VESELÝ, JAROSLAV HEJZLAR, FRANTIŠEK MALÝ, LUBOŠ SMOLÍK A ARCHIV

Kouzla s podhledy