Kompletní střecha

Střecha patří k těm konstrukcím domu, u kterých je důležitá funkčnost a dlouhá životnost. Aby to tak opravdu bylo, musí do sebe všechny díly střešní krytiny dokonale zapadat.

Měděná střecha je sice dražší, ale nerezne a má dlouhou životnost

Dříve většinu detailů a kritických míst střechy řešili klempíři. Tyto části střešní krytiny se však od ostatních lišily materiálově i vzhledově, a navíc potřebovaly častější údržbu. Dnes je možné tento problém vyřešit mnohem jednodušeji, a to prostřednictvím kompletních systémů střešní krytiny.

Kompletní střešní systémy jsou programy vyvinuté tak, aby jediná firma dokázala pomocí vlastní produktové řady vybudovat celý střešní plášť do posledního detailu. Pro stavebníka to pak znamená méně starostí se zajišťováním pokrývačských a klempířských prací a také vyšší kvalitu. Dokonalá tvarová, materiálová a barevná slučitelnost jednotlivých prvků totiž zaručuje vysokou životnost a bezchybný vzhled i stav střechy.

Základní prvky krytiny

Vedle obecně známých materiálů (pálená taška, betonová taška, plech, asfaltové pásy, dřevěné šindele, kanadské šindele, vláknocementové šablony atd.) se sortiment střešních krytin neustále rozrůstá o novější varianty. Mezi moderní střešní krytiny patří například lehké tašky z vlnitého plechu s kameninovou povrchovou úpravou, asfaltem nasycené vláknité desky nebo asfaltové šindele s břidlicovou drťí na povrchu.

Na dřevostavbě je střešní systém Tondach z tradičních pálených tašek Stodo 12 hnědá engoba s univerzálním vikýřem

Při výběru základních prvků střešní krytiny je třeba kromě typu střechy, ceny a životnosti brát v úvahu i historické zázemí, regionální specifika a klimatické podmínky. Pokud se rozhodnete pro některý z modernějších materiálů, snažte se vybrat takový druh, který imituje klasické krytiny nejčastěji používané ve vašem okolí. Nejde přitom jen o barvu, ale také o plasticitu a texturu materiálu. Co se týká pracnosti při instalaci, jsou například keramické a betonové tašky poměrně těžké, proto se vyrábějí v menších formátech. Z lehčích materiálů, jako jsou plech, asfalt apod., je možné vyrobit i větší formáty, s nimiž se pracuje rychle a snadno.

Kritická místa a doplňky

K nejslabším článkům střechy, které určují její životnost, patří detaily v přestupech, průnicích a na okrajích střešního pláště. Proto výrobci střešních krytin nabízejí široký sortiment doplňků a příslušenství. Oproti klasickým klempířským výrobkům mají tu výhodu, že přesně navazují na základní prvky střešní krytiny.

K důležitým doplňkům střešního pláště patří sněhové zábrany

Mezi doplňkový sortiment střešního pláště patří různé speciální díly (hřebenáče, větráky, koncové díly), součástky nutné pro správné upevnění krytiny (úchyty, háky, držáky aj.). Dále i prvky, které zvyšují bezpečnost při pohybu na střeše, zabraňují sesuvu sněhu apod. Obvykle se vyrábějí ze stejného materiálu, takže mají i stejné fyzikální vlastnosti a vzhled jako zbytek střešní krytiny.

Střešní systémy

Výrobců kompletních střešních systémů je na našem trhu několik. V nabídce mají střechy z pálených tašek, z betonových tašek, plechové krytiny, vláknocementové krytiny, střešní šindele asfaltové v kombinaci se skelným vláknem a jiné. Většina výrobců nabízí hned několik druhů střešních tašek. Například Tondach nábízí pálené tašky maloformátové (Bobrovka, Brněnka 14, Pražský prejz) nebo velkoformátové (Srdcovka 11, Samba 11, Stodo 12) aj. Podobně i Bramac má na výběr betonové tašky hladké i alpské s povrchovou úpravou granulátem – barveným křemičitým pískem a celou škálu barev tašek.

Také výrobci plechových střešních systémů (Lindab, Satjam, Ruukki) vyrábějí krytiny lišící se jak svým tvarem, tak barevným provedením i specifickou povrchovou úpravou.

Kromě základního doplňkového sortimentu a příslušenství pak některé firmy rozšiřují své služby i o dodání okapového systému, solárních kolektorů, střešních oken, žebříků apod. Zájemcům o své produkty poskytují většinou zdarma poradenství, výpočty cen nového střešního pláště a další služby. Seznam výrobců kompletních střešních systémů naleznete na www.integ.cz nebo www.stresnisystemy.cz

TEXT: PETR PETŘÍČEK
FOTO: ARCHIV FIREM

Kompletní střecha