U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

KOBERCE A KOBEREČKY

Kategorie: Zařizujeme | Autor: IVA TVRZOVÁ

I v chatě a na chalupě mají koberce, koberečky, předložky a rohože své místo.

Koberce v interiéru přispívají k pohodlí, dodávají mu útulnost a pocit tepla. Provoz ve víkendových staveních ale vyžaduje podlahy se snadnou údržbou. Praktickým řešením ve frekventovaných prostorách jsou proto dřevěné nebo keramické podlahy jen s menšími koberečky nebo rohožemi. Ty snadno vyluxujeme, vyklepeme nebo i vypereme a podlahu pod nimi vytřeme. Nejlépe, když leží volně, ne pod nábytkem. Aby neklouzaly, podložíme je – částečně nebo po celé ploše – protiskluzovými podložkami.

Hadráky

Oblíbené ve venkovských staveních byly a stále jsou hadrové koberce, takzvané hadráky. Dříve se tkaly ze starého textilu, jehož různorodost a různobarevnost jim dávaly zajímavý vzhled. Dnes je koupíme většinou jako jednobarevné nebo pruhované menší předložky či delší běhouny. Mohou být hladké nebo s plastičtějším povrchem, který mu dávají vetkané roztřepené pruhy nebo smyčky bavlněných látek. Síla a tuhost těchto koberečků je různá.

Hladké koberce

Z hlediska údržby jsou samozřejmě praktičtější hladké tkané koberce než vázané nebo všívané smyčkové či s vysokým vlasem. Ať z bavlněných, vlněných, směsových nebo syntetických přízí. Bývají i jednobarevné, ale častěji s různými vzory. S jednoduchými proužky a kostičkami rozhodně neuděláme chybu, ale i květinové či ornamentální dekory tu mohou vypadat hezky, záleží na celkovém ladění místnosti. Barevnost volíme spíše střízlivou nebo v přirozených barvách přírody. Stále populární „plyšáky“ Ale ani koberce s hustým nízkým vlasem není třeba zatracovat. Spíše než jednobarevné se tu uplatní s jednoduchým i dekorativnějším vzorem. I když se zdánlivě do tohoto prostředí nehodí, oblíbené na chalupách jsou koberce s typickými ornamentálními perskými vzory (buď pravé, ručně vázané vlněné, nebo levnější, strojově vyráběné ze syntetických přízí). Plyšové koberce ale koupíme i s nejrůznějšími současnými vzory.

S vysokými koberci opatrně

Koberce s vysokými smyčkami nebo vysokým stříhaným vlasem jsou hezké a příjemné na dotyk, ale problematičtější na údržbu. Pokud po nich přesto toužíme, umístíme je do „klidové zóny“ – do ložnice, ve světnici například do čtecího koutu u křesla.

Rustikální rohože

Pěkně se v chatách a chalupách vyjímají rohože z přírodních materiálů. Nejčastěji je to sisal, juta, bambus i další. Většinou mají přírodní barevnost, ale někdy jsou i barvené. Vhodné jsou nejen do vstupních prostor a na kryté terasy, ale i do kuchyně a pokoje.

Celoplošný do ložnice

Pokud má někde už být koberec od stěny ke stěně, pak v ložnici. Tam je nejmenší provoz, ložnice bývá stranou frekventovaných „tras“, často ji najdeme v klidu podkroví. Ale i tady volíme koberec spíš nízký.

Dětské a netradiční koberce

Dětem určitě udělá radost barevný kobereček s motivy zvířat, s pohádkovými postavami, v podobě hracího plánu a podobně. Kromě čtvercového a obdélníkového formátu mohou mít tvar kruhu, oválu nebo zobrazeného zvířete, postavy apod. Tady se v barevnosti omezovat nemusíme.

   Kulaté, oválné i nepravidelně tvarované koberce se hodí i do ložnice jako menší předložka na hladký celoplošný jednobarevný koberec.

Nezapomeňme na kůže

Kobereček můžeme nahradit efektní kožešinou. V ložnici se nohy příjemně zaboří do chundelatého beránka, v pokoji může být zajímavým prvkem rozměrná hovězí kůže s výraznou kresbou. * www. IKEA.cz, www.green-gate.cz, www.jysk.cz, www.koberce-on-line.cz, www.alax.cz

MATERIÁLY A ÚDRŽBA Nejčastěji používanými materiály na koberce, vhodné do chalupy, je bavlna, vlna, směsové a přírodní rostlinné materiály. Některé lze čistit mokrou cestou (vodou), třeba i prát v pračce. Vedle klasiky se objevují i novinky – například materiál Espirelle (acrylic) je na vzhled a dotyk podobný vlně, má ale výbornou odolnost proti opotřebení, 90 % nečistot lze odstranit pomocí vody.

Popisy k obrázkům

1 Pestrý květovaný koberec s měkkým plyšovým povrchem je z materiálu Espirelle (Arte Espina)

2 Různá výška vlasu vytváří vzor u vlněného koberce Andrea (IKEA)

3 Molly, klasický „hadrový“ kobereček s veselými barevnými proužky a třásněmi (Green Gate)

4 Ručně vázaný perský koberec z kvalitní vlny s leskem (IKEA)

5 Hadrový běhoun může mít i načechrané, plasticky vystupující proužky

6 Ornamentální vzor perských koberců ladí s honosným i střízlivým interiérem (IKEA)

7 Toscana, jednobarevné bavlněné předložky (Jysk)

8 Rohože Egeby ze sisalu (IKEA)

9 Dětské koberce mají přitažlivý vzor a měkký povrch – děti si rády hrají na zemi (Alax)

10 Jednobarevný nízký celoplošný koberec v ložnici oživí malá předložka (IKEA)

11 Hovězí kůže Kolby s výraznou černo-bílou kresbou (je i v hnědé) vynikne ve větším prostoru (IKEA)

Autor fotografií: FOTO: MARIE VOTAVOVÁ A ARCHIV FIREM

KOBERCE A KOBEREČKY