Klematis čili plamének

Křehká dřevina, trvalka či bylina zkrášlí zahradu atraktivními květy a posléze dekorativními ochmýřenými nažkami. Volit můžeme mezi původními druhy s drobnějšími květy a vyšlechtěnými velkokvětými kultivary.

Plaménků neboli klematisů (Clematis) je známo na 250 druhů, z nichž se ale dá pro zahradní účely využít pouze zlomek. I ten postačil k vyšlechtění bezpočtu kultivarů vhodných do různých podmínek a průběžně přibývají další. Běžně se můžeme setkat s popínavými odrůdami, vzpřímeně rostoucí trvalky a byliny jsou u českých chat a chalup spíše ojedinělou záležitostí, což je škoda.

Foto: Shutterstock

Domácí druhy

V naší republice rostou tři původní druhy. Plamének přímý (Clematis recta) má vzpřímený růst, dosahuje výšky až 1,5 m, jen vzácně dřevnatí při bázi. Vysazuje se k opoře nebo slouží jako půdokryvná rostlina. Dříve se používal jako léčivka. Plamének celolistý (Clematis integrifolia) je středně vysoká bylina se zajímavým zvonkovým květem. Uplatnění najde ve skupinové výsadbě či na skalce. Liánovitý plamének plotní (Clematis vitalba) dorůstá délky až 12 metrů. Vhodný je jak na ploty, tak na treláže.

Plamének celolistý patří mezi byliny, je vhodný do záhonů. Foto: Shutterstock

Plamének přímý je původní domácí druh s drobnými bílými květy. Foto: Shutterstock

Vyšlechtěné kultivary

Nejčastěji se v zahradách setkáme s plaménky řadícími se do skupin vyšlechtěných z druhů C. viticella, C. lanuginosa, C. Patens, C. Montana či C.florida. K často pěstovaným patří například plamének Jackmanův (Clematis × jackmanii) vzniklý křížením prvních dvou uvedených druhů.

Foto: Shutterstock

Některé odrůdy kvetou během sezony opakovaně, jiné nepřetržitě po delší období. Kromě tradičního květu složeného ze čtyř či šesti okvětních plátků, mohou klematisy nabídnout poloplné i plnokvěté varianty, jež někdy ozvláštňují výrazné prašníky a méně obvyklé zvonkové květy. Najdou se mezi nimi i odrůdy kvetoucí zcela netypicky, jako například nepnoucí kultivar ‘Cassandra’ s květenstvím připomínajícím hyacint. U velkokvětých odrůd jsou běžné květy s průměrem až 20 cm. Nejtypičtější barvou je modrofialová a fialová, dále lze vybírat mezi bílou, zelenkavou, širokou paletou odstínů žluté, modré, růžové a červené. Květy mohou být i dvojbarevné, buď v kombinaci sytějšího a jemnějšího odstínu, nebo jsou středy okvětních lístků bílé, v ploše květu pak tvoří hvězdici.

Foto: Shutterstock

Nepřehlédnutelné květy kultivarů plaménku čínského mohou měřit v průměru až 20 cm. Foto: Shutterstock

Foto: Shutterstock

Nároky na pěstování

Podle toho, zda se jedná o popínavý, nebo vzpřímeně rostoucí druh je vysazujeme buď ke konstrukcím, k nimž se mohou přichytit pomocí úponků, nebo volně do záhonu. Vyšší vzpřímené druhy však vyžadují rovněž oporu.

Na kovových oporách vypadají popínavé odrůdy velmi efektně. Foto: Shutterstock

Pro výsadbu je ideální slunečné nebo polostinné stanoviště, nikdy nevolíme severní stranu. Zejména u popínavých druhů by měla zůstávat spodní část rostliny s kořeny ve stínu. Půdu vyžaduje klematis humózní mírně zásaditou a dobře propustnou. Vysazovat ho můžeme během celého vegetačního období, nicméně nejvhodnější je teplý podzim. Sázíme jej i s kořenovým balem a o něco hlouběji, než rostl v kontejneru, pnoucí druhy navíc mírně šikmo s vrškem blíž opoře. Pro lepší zakořenění se doporučuje ponořit před výsadbou kontejner s rostlinou na několik hodin do vody.

Plamének tangutský je vytrvalá liána, dosahuje výšky až 4 metry. Foto: Shutterstock

Po odkvětu zdobí rostliny ochmýřené nažky. Foto: Shutterstock

Bohaté nasazení na květ podporujeme aplikací hnojiva pro okrasné dřeviny. V horkých letních dnech nezapomínáme na zálivku. Před zimou chráníme rostliny chvojím či nakupeným spadaným listím.


Klematisy nabízejí širokou škálu barev i typů květů od jednoduchých přes poloplné až plné připomínající pivoňky. Jejich kombinací tak můžeme docílit velmi efektního vzhledu treláží a kovových opor.


Foto: Shutterstock

Foto: Shutterstock

Tvarování

  • Pro správný růst a bohaté kvetení je nezbytný pravidelný řez, je ovšem velmi důležité vědět, že požadavky jednotlivých druhů se ve způsobu ošetřování a zejména v řezu liší.
  • U velkokvětých plaménků patřících do skupiny jackmanii odstraníme v předjaří odkvetlé dřevo do výšky zhruba 60 cm.
  • Později kvetoucí odrůdy C. × jackmanii, odrůdy odvozené od C. viticella i C. lanuginosa seřízneme každý rok už brzy v předjaří, dřív, než začnou rašit. Ponecháme jen několik pater oček, neboť na mladém dřevu vykvétají nejkrásněji.
  • Odrůdy C. Patens zastřiháváme hned po odkvětu, aby do jara vyrostly květuschopné výhony.

Foto: Shutterstock

Alergici pozor!

Klematis je jedovatý a při dotyku působí dráždivě, zejména na citlivé pokožce mohou naskákat puchýře, případně může dojít k jejímu zanícení.

Text: Zuzana Ottová
Foto: Shuttestock

Klematis čili plamének