U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

Keramika (nejen) pro venkovská stavení

Kategorie: Stavba | Autor: Marie Rubešová

Máte v plánu renovovat, zkrášlit nebo nově zařídit koupelnu, terasu, chodbu či kuchyň na chatě či chalupě? Přinášíme dnes pár tipů pro ty, kteří chtějí to vše zvládnout v dobré kvalitě, ale nemíní se kvůli kachličkám a dlažbě zadlužit. Navíc odborníci tvrdí, že kvalita poctivě vypálené tuzemské keramiky je často na vyšší úrovni než několikanásobně dražší “přespolní”. A díky každoroční inovaci sortimentu tradičních tuzemských výrobců nejsme pozadu ani v dekorech.

Záleží na tom, zda chceme dlažbu do interiéru nebo do exteriéru. Pro venkovní použití jsou vhodné výhradně materiály se slinutým střepem, tedy s probarvením celého průřezu. Ukazatelem mrazuvzdornosti je vlastnost zvaná nasákavost, která by neměla překročit 3 procenta. Nad tuto hodnotu už by schopnost dlažby přijmout vodu působila v mrazech problémy. Její povrch by neměl být hladký, abychom za nepříznivých povětrnostních podmínek neuklouzli.

Co na terasu a schody

K zajímavým možnostem pro tyto plochy patří dlažba značky Kentaur z Chlumčanských keramických závodů, jejichž výrobky jsou známé pod značkou BohemiaGres. Její nasákavost nepřekračuje 0,1 procenta, takže třicetinásobně převyšuje požadavek na mrazuvzdornost. Jde však přece jen o keramickou dlažbu o síle 0,8 nebo 0,9 mm a na hodně používaných schodech, po nichž se navíc stěhuje nějaké nářadí nebo zahradní zařízení, mohou být později vidět stopy provozu. Na více namáhané plochy se hodí například dlažba PrimaCotto, kterou vyrábějí Keramické závody Horní Bříza ve svém závodě v Břasech. Její střepy o síle 10 nebo 15 mm už snesou větší provoz. Je dodávána v několika odstínech od hnědé až po rezavě červenou a je probarvená v celém profilu. Je primárně určena pro venkovní použití, přitom má větší nasákavost než Kentaur (okolo 3 %, tedy na hranici mrazuvzdornosti). Není však třeba obávat se problémů, je dodávána na trh již čtyři roky a k reklamacím nedochází (podle informací sítě SIKO). Je oblíbená právě proto, že není hladká a nehrozí uklouznutí ani při vlhkém povrchu. Cenově jsou dlaždice PrimaCotto (290-320 Kč, silnější 400 Kč/m2) na stejné hladině jako Kentaur (330-360 Kč/m2). Ideální na venkovské terasy, balkony a plochy okolo bazénů jsou i rakovnické dlaždice 5 RD 001 a 002, jednoduše nazývané Kameny. Jsou nejprodávanější exteriérovou dlažbou vůbec.

Dlažba do stavení

Dlaždice PrimaCotto, působící svým vybarvením velmi teple a útulně (podobně jako jejich inspirace, italská dlažba Cotto, která však je minimálně o 20 až 40 % dražší), lze samozřejmě použít i do interiérů. Právě u nich však může být trošku problém s čistitelností, protože normální hadr se o ně za čas rozedře. Výrobce sám uvádí, že se údržbou a používáním ochodí, anebo lze použít impregnace. Do míst hodně namáhaných, tedy do kuchyní, síní a na schody, je vhodná slinutá dlažba Taurus (výrobce Chlumčanské keramické závody). Lze ji využít i do obchodů, kde je skutečně veliký provoz. V designu ji sice předčí Kentaur, který má rozmanitější povrchovou úpravu, ale jeho střep zase nebývá probarvený v celé hmotě. Když tedy Taurus trochu odřete nebo mírně odštípnete, bývají tato místa jen velmi málo vidět.

V SIKO je z čeho vybírat

Největší škálu výrobků, o nichž jsme dosud hovořili, ale také keramických obkládaček, van a všech dalších potřeb pro koupelny a WC na jedné ploše nabízí právě na podzim nově otevřená velkoprodejna Koupelny SIKO v Praze na Černém mostě. Je největší ze stejnojmenné sítě prodejen, které najdete ve všech krajích, což je pro chataře a chalupáře jistě velmi zajímavá informace. Všechny výrobky, které si v Praze vyberou, nemusí vláčet přes půl republiky, ale mohou si je vyzvednout v prodejně nejbližší svému víkendovému obydlí. Díky skutečně široké nabídce výrobků české i zahraniční provenience v tomto prostorném světlém obchodě nemusíte obcházet další, vše lze získat pod jednou střechou. Prospěšné je i to, že zde vidíme konkurenční výrobky, mezi nimiž váháme, jen několik metrů od sebe. “Máme skladem téměř deset tisíc položek, z toho obkladů a dlažeb zhruba polovinu. Většinu tvoří tuzemský sortiment, ale nabízíme také italské, španělské a německé obklady a dlažby,” informuje nás Tomáš Vala, obchodní ředitel firmy. “Jde dnes už o velmi široký sortiment. Vždyť ve slušně vybavené koupelně by neměly chybět: světlá a tmavá obkládačka, světlá a tmavá dlaždice, dekor dlažby, jeden až dva dekory na obklad, užší a slabší listela, úzké a široké bombáto, menší a větší růžek… a už jsme zhruba na třinácti položkách jen do jedné koupelny. Máme zjištěno, že je tady padesát druhů obkladů, které se hodně prodávají. Ale pokud by nabídka nebyla podstatně širší, odcházeli by zákazníci pryč nespokojeni, že si nemohli vybrat. Například dlažby si mohou kromě nabídky na stojanech prohlížet i na podlaze chodeb vzorkovny, kde je položeno téměř 100 druhů.” Nenajdete tady sice klasické italské Cotto s červeným střepem, ale PrimaCotto se k němu velmi blíží. Vždyť keramici v Břasech pracují nejen s italskou inspirací, ale i na linkách dovezených ze země za Alpami. “Nabízíme výrobky ve velmi široké cenové škále – od 150 až do 600 Kč/m2, což už jsou v SIKU luxusní obklady,” informuje Tomáš Vala. “Dnes je dělá velmi pěkně i Rako Rakovník. Je to například dekor Fantazia nebo velké formáty – Australia, America, Antarktis a další, které stojí více než 500 Kč m2. Výrobků dražších než 600 Kč za metr čtvereční je v nabídce obkladů a dlažeb mizivé procento, přesto si troufám tvrdit, že sortiment je dostatečně reprezentativní, aby si tu vybralo 95 procent návštěvníků.”

Vstupte do své koupelny

Při procházce vzorkovnou na Černém mostě si uvědomíte na vlastní oči to, jak dovedou třeba i malou koupelnu změnit a ozvláštnit drobné ozdobné prvky a také přizděné soklíky nebo opěrné zídky vedle vany. Nejjednodušší prý je udělat tyto stavbičky třeba z desek Hebel. Jsou různé tloušťky a každý si je vytvaruje podle potřeby. Pokud však nemáte v rodině skutečně šikovného obkladače, vyplatí se na takové laskominy objednat odborníka; ve firmě SIKO vám jich podle regionů několik doporučí. Můžete se inspirovat také v sedmi vzorových bytových jádrech, které mohou být svou velikostí (160 na 160 cm2, 250 na 170 cm2 atd.) pro možnosti chat a chalup inspirativní. A pokud ani mezi nimi nenajdete tu pravou, nechte si zpracovat vlastní projekt. “Zákazník musí mít alespoň představu, jak velké obkládačky chce použít a v jaké barvě, kde má okno, dveře, kde přívod a odpad vody. Základní projekt, tedy jeden návrh ve dvou až třech pohledech, vytisknutých na barevné tiskárně, stojí 1200 Kč včetně DPH s tím, že se platí zálohově předem,” vysvětluje Tomáš Vala. Na tuto službu si firma najímá odborníky ze specializované projekční kanceláře. Zákazníci se tedy nemusí obávat, že by svým přáním vytvořit takový projekt obtěžovali, každé úterý a čtvrtek jsou zde návrháři připraveni jenom pro ně. Požadované plánky, ať už v základní nebo v rozšířené (a dražší) variantě, pak zpracují do tří až čtyř dnů. Zajímá nás pochopitelně, zda je taková služba pro šikovného obkladače amatéra vůbec efektivní? “Když má konkrétní a jasnou představu, kterou může udělat podle množství realizací, které mu zde představujeme, vyjde jeho malá koupelna asi levněji bez projektu. Pokud plánuje kompletní přestavbu řádově za 50 tisíc, tisícovka navíc ho už tolik nezatíží. A když už investuje tolik, jistě chce, aby výsledek byl co nejlepší.” Pracovníci Koupelen SIKO vycházejí zákazníkům vstříc tím, že pokud u nich nakoupí vše pro zařízení své koupelny, nakonec částku za projekt refundují. Nakoupí-li alespoň za 30 tisíc korun, což lze jednoduše proinvestovat v každé koupelně (moderní vana stojí min. 5 tis., obklady 10 až 15 tis., baterie, sanitární keramika dalších zhruba 10 tis.), dostane svých 1200 Kč zpátky. A nechá-li si udělat ještě projekt na WC, což stojí 800 Kč, popřípadě chce nějaké nadstandardní služby (např. spočítat, kolik přesně obkladů má koupit, anebo zpracovat více pohledů, což zvýší cenu projektu na 2500 až 3000 Kč), refundují mu v SIKU celou částku při nákupu zboží za 50 tis. Kč. Je dobré s touto možností počítat hned od začátku.

Keramika (nejen) pro venkovská stavení