U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

Štokrle

Kategorie: Dílna | Autor: Text, foto, realizace: Pavel Zeman, Petra Marková

stolička našich babiček

Klasická selská stolička zvaná štokrle je vyrobena z měkkého dřeva – smrkové nebo borové spárovky. Potřebovat budeme ještě smrkové nebo borové hranolky, kousek sololitu nebo překližky a dva panty. A jaké si nachystáme nářadí? Přímočarou pilu, vrtačku, pásovou brusku, horní frézu, truhlářské svěrky nebo popruhový stahovák. K lepení lepidlo na dřevo a na povrchovou úpravu zvolíme některou z lazurovacích barev a konečně bezbarvý lak. Stolička v předsíni kromě posezení při obouvání slouží i jako úložný prostor na tkaničky a čisticí potřeby na boty, nebo se uplatní třeba na uložení klubíček a rozpleteného svetru. Barevná lazura a ubrouskový motiv, kterými prostupuje struktura dřeva, dávají stoličce nádech patiny, která určitě sluší každé chalupě.

Postup

Foto 1 Nejdříve vyrobíme nohy z hranolku o průřezu 4 x 4 cm, který přesně zakrátíme na čtyři stejné díly o délce 43 cm. Nohy jsou ze dvou sousedních stran 15 cm od horního okraje mírně zúžené, stačí o 1 cm. Provedeme jej hoblíkem nebo na pile, použít můžeme i přímočarou pilku. Boky stoličky mají rozměr 30 x 10 cm, víko 40 x 40 cm.

Foto 2 Nohy jsou s boky stoličky spojeny na dřevěné kolíčky. Ty jsou umístěny mírně mimo střed hranolku tak, aby na ně bylo dost místa. Otvory vyvrtáme pomocí stojanové vrtačky nebo kolíkovací šablonky. Mezi nohy jsou boky mírně asi 0,5 cm zapuštěny. Do boků před spojením vyřízneme na pile nebo frézkou drážku pro vložení dna.

Foto 3 Dno úložného prostoru s rozměry 30 x 30 cm vyrobíme z obyčejného sololitu nebo překližky. V rozích přímočarou pilkou vyřízneme vybrání, které vyžaduje noha zasahující do vnitřního prostoru. Vyzkoušíme sesazení dílů nasucho bez lepidla a vložení dna do vyříznutých drážek v bocích. Sololit vkládáme hladkou stranou dovnitř.

Foto 4 Do otvorů pro kolíčky v nohách stoličky naneseme lepidlo a nohy s boky slepíme. Lepenou stoličku zajistíme truhlářskými svěrkami, proti otlačení podložíme rovným pevným odřezkem, přebytečné vytlačené lepidlo otřeme vlhkým hadříkem. Díky mírně zúženým nohám má celá stolička subtilnější a odlehčenější vzhled.

Foto 5 Sedák neboli víko připevníme dvěma panty, které zapustíme do okraje boku stoličky. Připevníme je malými šroubky se zápustnou hlavou. K sedáku přišroubujeme z vnitřní strany lišty, které zabrání prohýbání spárovky, z níž je sedák vyroben. Šroubky volíme tak dlouhé, aby neprošly materiálem na druhou stranu.

Foto 6 Celou stoličku natřeme lazurovací vodouředitelnou barvou. Odstín barvy si vyzkoušíme nejprve na odřezku materiálu. Stoličku můžeme nechat jen natřenou nebo ji ještě ozdobit. Pokud si netroufneme namalovat dekor přímo, pomůžeme si šablonkou nebo si připravíme ubrousek s hezkým motivem a zkusíme techniku tzv. dekupáže.

Foto 7 Obrázek vystřihneme z ubrousku, oddělíme jen horní potištěnou vrstvu a přiložíme na zvolené místo. Vhodný je motiv bez členěných okrajů, protože při manipulaci by se nám mohl snadno potrhat. Na dřevěném podkladě by také přílišné podrobnosti nevynikly a výsledek by působil nedbalým dojmem.

Foto 8 Bezbarvý lak (Sportakryl nebo jiný disperzní lak) nanášíme lehce štětcem na motiv z ubrousku položený na sedák tak, aby lak prosákl na dřevo a ubrousek se přitom nepotrhal. Lak musí přichytit i kraje obrázku, aby se nezvedaly. Necháme zaschnout. Nakonec celou stoličku přelakujeme bezbarvým matným lakem.

Štokrle