Když vaří muži

Rubrika: Recepty

Muži vaří trochu jinak než ženy. Rádi experimentují, potrpí si na kvalitu surovin, ale zároveň vyžadují snadnou přípravu.

Tentokrát jsme zvolili recepty ze tří zajímavých kuchařek. Ta první má příznačný název „Muži sobě“ a vydalo ji nakladatelství Rebe books Zuzany Humpolcové. Svá oblíbená jídla pro domácí vaření vybrali mladí čeští šéfkuchaři, kteří patří k české špičce. Jsou to snadná jídla, připravená většinou během krátké doby s použitím minima nádobí a z dostupných surovin. Vyzkoušet můžete recept na hovězí žebra s chilli Honzy Wiesnera, tatarák a smaženou zmrzlinu Tituse Eliáše.

„Kuchařka pro mého muže“ Veroniky Zemanové, kterou vydal Smart Press, je první českou knihou pro normálního, vařením nepolíbeného chlapa, který se jednoho dne ocitne doma sám – notabene sám s dětmi – a chce přežít. Obsahuje velmi podrobné pracovní postupy s fotografiemi a mnoho užitečných rad. Vybrali jsme z ní salát César a domácí hranolky.

Třetí, netradiční kuchařka „Když vaří múzy“ od Jitky Novotné z nakladatelství Verzone představuje recepty výrazných osobností klasické hudby. Z oblíbených receptů jsme vybrali králíka na bílém víně houslisty Ivana Ženatého.

Recepty jsou redakčně upraveny, v originální podobě je objevíte v kuchařkách.  Více informací najdete na www.muzivari.cz, www.smartpress.cz, www.kdyzvarimuzy.cz.

Hovězí žebra s chilli

1,75 kg hovězích žeber, 4 stroužky česneku, 4 větvičky čerstvého tymiánu, 2 lžíce olivového oleje, mořská sůl, mletý pepř, 1 cibule, 1 mrkev, 40 g celeru, 1 rajče nebo 150 g sterilovaných rajčat, 500 ml suchého červeného vína, 900 ml silného hovězího vývaru, 1 lžíce medu, 1 červená chilli paprička, 30 g másla (2 porce)

Nakrájej česnek na plátky, přidej tymián, olej, sůl a pepř. Do marinády nalož hovězí žebra a dej na několik hodin do ledničky. Předehřej troubu na 110 °C. Žebra vyjmi z marinády a v hlubší pánvi zvolna opeč, nejprve kostí nahoru a pak ze všech stran, až zhnědnou. Vlož je do pekáče. Nakrájej cibuli, mrkev a celer na kostky. V tuku, který pustila žebra, zeleninu orestuj, až lehce zhnědne. Přidej nakrájené rajče, česnek a tymián z marinády, zalij vínem a vývarem. Krátce povař a pak omáčkou přelij žebra. Přikryj, dej do trouby a nech zvolna 10-11 hodin dusit doměkka. Upečená žebra vyjmi z pekáče a šťávu přeceď přes hrubé síto, zbytky zeleniny do ní propasíruj. Přidej med, na drobné nudličky nakrájené chilli papričky a máslo. Jakmile se máslo i med rozpustí, přelij omáčkou žebra a podávej s chlebem. Vyplatí se upéct větší množství, jednotlivé porce lze zamrazit a pak rozmrazit v mikrovlnce.

Salát César

3 římské saláty, 1 vejce, půlka francouzské bagety, 8 lžic extra panenského olivového oleje, 2 stroužky česneku, 4 lžíce citronové šťávy, 2 lžičky ančovičkové (sardelové) pasty, 1 lžíci worcesterské omáčky, 1 lžíce bílého vinného octa, sůl, pepř, 6 lžic strouhaného parmazánu

Do vařící se vody vlož na 45 vteřin vejce, pak ho vyndej a nech vychladnout. Omyté listy salátu natrhej a dej do mísy. Bagetu nakrájej na centimetrové kostičky a na 2 lžících oleje je na pánvi za neustálého potřásání osmaž dozlatova. Na zálivku oloupej a rozdrť česnek, přidej citronovou šťávu, ančovičkovou pastu, worcesterskou omáčku, ocet, sůl a pepř. Rozklepni do toho vejce. Pomalu přilévej 6 lžic oleje a míchej metlou, dokud nebude zálivka hladká. Přelij jí salát v míse, promíchej, posyp osmaženými krutony a strouhaným parmazánem a servíruj.

Lehký tatarák

600 g hovězího válečku, 4 hrsti malých nakládaných okurčiček, 4 šalotky, 2 hrsti kaparů, 4 hrsti čerstvých bylinek (petržel, rozmarýn, bazalka), 4 lžíce strouhaného parmazánu, 8-12 stříknutí worcesteru a tabasca, 4 vrchovaté lžíce dijonské hořčice a kečupu, 8 vrchovatých lžic majonézy, 40 ml olivového oleje, sůl, pepř (4 porce)

Okurky, šalotku, kapary a bylinky nasekej nadrobno a nastrouhej parmazán. Namel hovězí maso (nebo naškrábej nožem) a smíchej se všemi ostatními ingrediencemi. Dochuť olivovým olejem, solí a pepřem. Navlhčenýma rukama vyválej z masa kouličky, které lehce zmáčkneš. Část majonézy lze podávat zvlášť, například ve vaječné skořápce. Chutná nejen s bílým pečivem, ale i se smaženými hranolky a listovým salátem.

Smažená zmrzlina

8 velkých kuliček smetanové zmrzliny, 100 g strouhanky, 50 g ořechů, 50 g strouhaného perníku, 3 vejce, 1 l oleje na smažení, 200 g višní (i mražených), 100 g cukru krupice (4 porce)

Smíchej strouhanku, nastrouhané ořechy a nastrouhaný perník. Rozšlehej vejce. Kuličkovačem si nakuličkuj zmrzlinu (nesmí být z mléka nebo vody, při smažení by se rozpustila) a ihned ji obal v rozšlehaných vejcích a připravené strouhance. Strouhanku hodně přimáčkni. Dej do mrazáku aspoň na 2 hodiny, ale ideálně přes noc. Pak postup zopakuj (vejce a strouhanka) a vrať na 2 hodiny do mrazáku. Mezitím dej višně s cukrem na mírný oheň. Vař, až se vyvaří přebytečná šťáva a višně zhoustnou. Vyndej kuličky zmrzliny a hned je vlož do oleje, rozpáleného na 200 °C, a osmaž, až budou mít světle hnědou barvu. Podávej s horkými višněmi.

Domácí bramborové hranolky

2 kg brambor, slunečnicový olej, hrubá mořská sůl

Oloupané brambory rozkrájej na centimetrové plátky a ty na centimetr široké hranolky. Nasyp je do mísy se studenou vodou a nech chvilku odpočívat. Pak je sceď, nech okapat a osuš v látkové utěrce. Do hluboké pánve nalij olej do výšky asi 3 cm a na středním plameni rozehřej. Správnou teplotu ověříš vhozením hranolku – začnou-li kolem něj poskakovat bublinky, můžeš smažit. Dej do pánve tolik hranolků, kolik se jich pohodlně vejde. Smaž jen 5 minut, až získají světle žlutý odstín. Pak je vylov, odlož a smaž další. Při prvním smažení přestaly být hranolky syrové, při druhém získají křupavost. Plotýnku zapni na nejvyšší stupeň, případně dolij olej. Až se olej rozpálí, předsmažené hranolky po dávkách krátce dosmaž. Dobře usmažený hranolek je lehce nafouklý, uvnitř dutý a zlatavý. Osol, protřepej a podávej.

Králík na bílém víně

1 naporcovaný králík, dijonská hořčice, sůl, pepř, olivový olej, 1 sklenice bílého vína, 1 hrnek zeleninového vývaru

Kousky králíka potřete dijonskou hořčicí, osolte, opepřete a rychle osmahněte na oleji. Pak zalijte bílým vínem, přidejte hrníček vývaru a nechte pomalu a dlouho dusit. Po půlhodinkách ochutnávejte šťávu a kontrolujte maso. Servírujte s brusinkami, hlávkovým salátem a bílým chlebem.

text: IVA TVRZOVÁ
foto: Smart Press, Rebe books a Verzone

Když vaří muži