U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

Kdo kutil a vyhrál?

Kategorie: Dílna | Autor: ml

Představujeme druhou a poslední část vítězných prací z velké prázdninové soutěže o úhlovou brusku SKIL. Kdo vyhrál, jste si už přečetli v říjnovém čísle loňského roku, ale protože se tehdy na naše stránky nevešly všechny ukázky nejlepších čtenářských výrobků, můžete si je prohlédnout nyní. Třeba budou inspirovat další naše čtenáře.

***

KOLÍBKA PODLE ČASOPISU

Podle návodu z jednoho časopisu vyrobil Přemek Hlavnička z Prahy kolíbku pro svého vnuka. Nejobtížnější operací bylo správně stanovit úhel zkosení rohových sloupků pohyblivého koše a tento úhel udržet v osmi dlabech a na osmi čepech. Čepy, na kterých se kolíbka kývá, bylo třeba vysoustružit z tvrdého dřeva poměrně přesně tak, aby se nevyviklaly v bočnicích. Nakonec bylo nutné pohyblivý koš vyvážit.

Kolíbka se dá snadno rozložit, když se čepy z bočnic vyklepnou, a lze ji tak převážet v autě. Obdivuhodné je, že na její výrobu nebyly použity žádné vruty ani hřebíky; její díly jsou pevně spasovány a slepeny lepidlem Herkules.

ZAHRADNÍ PERGOLA

Před třemi lety se pan Miroslav Bryx a jeho paní rozhodli, že začnou zahradničit na plácku u pradědy v Mojkově. Aby to tam měli hezké, naplánovali si, že postaví zahradní pergolu. Na podzim 2002 pan Bryx vykopal základy, do kterých společně s dědou navozili kamení a štěrk. Nezapomněli položit drenážní roury. Základy vybetonovali a povrch pokryli přírodním kamenem a celé nechali “odpočinout” do jara. Zima prý byla dlouhá a tuhá, ale základy působení mrazu i vlhka vydržely. Na stavbu hlavní konstrukce pergoly si Bryxovi pozvali ještě kamaráda. Ohoblovali šest dřevěných sloupků, srazili jim hrany a přišroubovali je do předem připravených zabetonovaných patek. Potom sloupy spojili věncem a ten vyspádovali. Připevnit laťky na tuto konstrukci už byla hračka, právě tak jako impregnace všech dřevěných částí. Povrchovou úpravu zvolili v barvě teaku a na střechu položili desky Onduline. Zdá se, že mladí Bryxovi jsou nejen šikovní, ale také že dokážou naslouchat dobrým radám, protože když jim jejich babička doporučila zalévat květiny na zahradě dešťovou vodou, ke střeše pergoly připevnili okapy a dešťovku sbírají do sudu.

MLYNÁŘSKÉ SCHODY

Při průběžné rekonstrukci chalupy Janu Polákovi z Brna zbylo pár desek a trámků. Použil je tedy na zhotovení různých doplňků do interiéru. Nejvíc se mu povedly schody, kterým se říká mlynářské. Použil na ně trámky 18 x 8 cm a na schodnice prkna silná 2 cm. Všechny dřevěné díly ohobloval, navzájem sestavil a slepil, jen na dvou místech spojil kulatinou o průměru 12 cm. Veškeré spoje zatmelil. Konečná úprava je provedena Luxolem v barvě pinie.

Kdo kutil a vyhrál?