U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

CHALUPA JE HRA

Kategorie: Dílna | Autor:

Morávka je obec rozkládající se na obou březích stejnojmenné řeky. Beskydská vesnice je vklíněna mezi masívy Travného a Slavíče a svou značnou rozlohou 87 kilometrů čtverečních patří bezesporu k největším obcím v České republice.

Mnoho chalup je rozeseto po beskydských kopcích a některé stojí úplně osamoceny uprostřed lesů. Stejně jako stavení paní Broni a jejího muže Aleše. Stačí se zeptat místních, kde že stojí „Ateliér Chalupa“ a za chvíli jsme u cíle.

Radost i pro výletníky

Směrem na vrchol Kotař se v jednom místě otevře nejen pohled na nejvyšší vrchol Beskyd Lysou Horu, ale také na chalupu, kterou před šestnácti lety koupili Aleš s Broňou k rekreačním účelům. Zdejší příroda a klid jim ale učarovaly natolik, že sem postupně přesídlili natrvalo. A když jim po čase začala chybět společnost, zřídili v části chalupy malou výletní restauraci. Zpočátku byla osvěžující oázou hlavně pro pár nejbližších přátel a náhodné kolemjdoucí, putující k Beskydským vrcholům. Dnes už ale mnohdy pár stolů uvnitř a několik jednoduchých lavic stojících venku na zahrádce před chalupou nestačí žíznivým a hladovým turistům, cyklistům a v zimě i běžkařům.

   Aleš je strojní inženýr, Broňa výtvarnice a malířka. Oba milují věci, které mají svou historii. A tak v chalupě najdete spoustu nevšedních kousků. Některé jim přinesli známí, další našli manželé na smetišti, jiné zachránili při demolici. Všem postupně vracejí život a po větší či menší renovaci ozdobí netradiční nábytek a doplňky horskou hospůdku nebo podkroví a ložnici majitelů.

Postel v novém kabátě

Ve stodole, která slouží jako skladiště, dílna a v létě i jako občerstvovna, by nejedno chalupářské srdce zajásalo. Tam také Aleš zve naši odbornou poradkyni, výtvarnici Martu Kačorovou, která si fascinovaně prohlíží starší kusy nábytku čekající na drobné či větší opravy.

   Aleš má v úmyslu zachránit historickou postel s dobovými čely, kterou získali před lety od přátel. Marta navrhuje zachovat pouze čela a k nim vyrobit nové bočnice a dřevěný rošt. Postele našich předků byly totiž mnohem kratší. A nové matrace by si zasloužily kvalitní rošt, který zaručí zdravé, pohodlné spaní.

   Problémem však bude nejen renovace původních čel, ale i zapuštění nových bočnic. Čela totiž byla se starými bočnicemi spojena kovovými čepy, které už dnes v obchodě pochopitelně nenajdete. Aleš se bude muset obrátit na kamaráda kováře, který vyrobí nové kovové úchyty se starou patinou.

Hra začíná

Za pár dnů se štáb české televize na chalupu vrací. Tentokrát je s Alešem ve stodole kamarád Honza, který je zručným kovářem, ale umí to náramně i se dřevem. Aleš si nechal místním stolařem nařezat ze smrkového dřeva díly na nové bočnice a rošt.

   Zatímco Honza brousí a upravuje nové dřevo, Aleš se snaží zbavit historická čela původního nátěru. Má několik možností. Buď použije chemické odstraňovače nátěru a následně dřevo obrousí, nebo k odstranění nátěru využije vysoké teploty. Aleš se rozhodl pro druhou variantu. Společně s Honzou zprovoznili klasickou benzinovou „letlampu“ a dřevěná čela hodlají opálit. Při takovém postupu je namístě zvýšená opatrnost a dodržování bezpečnosti. Proto čela stěhují raději ven před stodolu. Hra s otevřeným ohněm by byla ve stodole plné dřeva značně nebezpečná.

   Bezpečnější by zřejmě bylo použití elektrické horkovzdušné pistole, ale Aleš s Honzou si poradili i s osvědčenou starou metodou.

Z nového staré

Klasickou letovací lampu použil Honza i k opálení nového smrkového dřeva určeného na výrobu bočnic. Nejprve jsme se zděsili, proč ohněm ničí voňavé dřevo, ale Honza nám vysvětlil, že pomocí vysoké teploty na něm vytvoří tu správnou patinu.

   Mírným plamenem opatrně narušil měkkou vrstvu dřeva. Následným přebroušením ocelovým kartáčem odstranil vypálené zbytky a když bočnice ještě vyhladil jemným smirkovým papírem, na povrch se vyloupla krásná struktura materiálu.

   Takto upravené dřevo lze dále mořit a lakovat, nebo jen lakovat. Aleš použil lazurovací lak a stejným nátěrem opatřil i opálená a vybroušená čela postelí.

   Než bude možné zrenovovaná čela smontovat s novými bočnicemi a roštem, musí pochopitelně nalakované dřevo dobře vyschnout. Mezitím Honza ve své kovářské dílně vyrobí úchyty ke spojení jednotlivých dílů postele. A protože použije zdobné matky, upraví i obyčejné vruty tak, aby vypadaly stylově.

Překvapení paní domu

Než dokonale vyschly nátěry a než Honza vyrobil kovové součástky, nezahálela ani paní Broňa. Rozhodla se tak trochu nad plán ozdobit zrenovovaná čela. Už v noci na ně začala malovat své oblíbené kocoury a překvapila tak nejen manžela, ale i celý štáb.

   Výtvarnice použila akrylové barvy, které se hodí stejně dobře i k malování na plátno nebo papír. Výborně a rychle schnou, takže se nerozpíjejí a lehce si s nimi poradí i amatér. Kromě akrylových barev lze na dřevo použít i barvy olejové, klasické temperové barvy se ale příliš nedoporučují. Tempera je totiž emulze vytvořená na bázi vody a na dřevo se hodí spíš barvy na bázi rozpouštědel.

Špek nejen na halušky

Druhé překvapení nám připravil Aleš. Na zrenovovaných čelech se objevilo pár matných flíčků, ale on nezaváhal, vypůjčil si v kuchyni kousek špeku přichystaného na halušky a nalakované dřevo namastil. Lesklo se pak přímo zázračně a nádherně vonělo.

   Aleš přiznal, že špek jako přírodní leštidlo je jeho patent. Přišel na něj úplně náhodou. Potřeboval ošetřit starou komodu a neměl po ruce žádný vhodný prostředek. Proto ji natřel špekem a jemně přeleštil bavlněným hadříkem. Komoda stojí v chodbě už několik let a stále vypadá k světu.

A je hotovo

Jednotlivé díly jsou natřeny, nalakovány, naleštěny špekem a pro Aleše je už hračkou sešroubovat je speciálně upravenými vruty k sobě. Na zdobné matky a hlavičky vrutů použije kovářskou čerň, která těmto detailům dodá starodávnou patinu.

   Pak už můžeme pozvat odbornou poradkyni Martu, která ocení nejen výtvarné provedení, ale kontroluje i kvalitu montáže. Aby prý postel nebyla sice hezká, ale poněkud „viklavá.“ Jejímu oku neujde ani to, že rošt není opatřen žádným nátěrem. Souhlasí s Alešovým tvrzením, že pod matrací může být dřevo přírodní a voňavé. Odborná poradkyně je spokojena i s výběrem matrace a s umístěním postele v interiéru. Tak sladké sny!

Popisy k obrázkům

CHALUPA JE HRA