Kamínky – vzpomínky na dovolenou

Rubrika: Tvoříme

Možná jste si přivezli z dovolené u moře nebo od české řeky hezké ploché oblázky nebo oblé valounky. Byla by škoda je nevyužít.

Oblázky pro zatížení zahradního ubrusu jsou malovány lakem na nehty. Motivem může být vážka, motýl, ještěrka, ptáček

S kamínky se dá dělat spousta věcí. Kromě jiného na ně třeba malovat. Ale jak a čím? Možností je nepřeberně: pastely, akvarelovými pastelkami, temperami, barvami olejovými, akrylovými, anilinovými, na porcelán a sklo, práškovým bronzem i dalšími. Využít se také dají šablony a razítka. Malovat můžeme dokonce i lakem na nehty – hodí se různé barevné, perleťové i se třpytkami. Kamínky se dají zdobit i plasticky – konturami pro malbu na sklo, 3D lakem, tavnou pistolí, lze na ně nanášet metalické plátky. Je možné je doplňovat drátem, kovem, lepit na ně korálky, štras a další ozdoby.

Nakreslíme si tužkou vážku. Křídla pokryjeme perleťovým lakem, tělo, oči a hlavu lakem s efektem lesklých zelených či modrých glitrů. Křídla přetřeme slabou vrstvou laku se zeleným a třeba i modrým třpytem. Oči a kraje křídel obtáhneme bílým lakem. Konce tenkých nožek ponecháme v kresbě tužkou

A jak ozdobené kamínky využít? Mohou sloužit jako dekorace, těžítko, jako závaží na ubruse zahradního stolu, stát se součástí zvonkohry, ozdobit zrcadlo nebo květináč… Hodí se i na výrobu nejrůznějších šperků. Ukázky jsou z knihy Malované oblázky.

Pamětní kámen – tužkou si lehce předkreslíme krajinku, pak pastelem vymalujeme. Detaily zvýrazníme tenkými tahy akvarelovou barvou. Zafixujeme akrylovým lakem ve spreji

Kamínky nám mohou připomínat hezké zážitky z dovolené

Z oblázků různých barev a tvarů vytvoříme brože nebo těžítka. Doplníme o šnečí ulitu, dozdobíme malbou a štrasovými kamínky. Použijeme lepidlo Supercement

 

Zrcadlo s majákem

Na širokém rámu zrcadla vykouzlíme z malovaných i čistých kamínků přímořskou krajinu s majákem. Vyzkoušejte techniku malby olejovými barvami na podklad z tempery. Olejová barva změkčí poněkud tvrdě působící podmalování temperou.

1 Na oblázky naneseme temperami podklad, pak malým štětečkem vytvoříme olejovými barvami drobné detaily vodních tvorů.

2 Maják, slunce a rybičku namalujeme pouze temperovými barvami, které jsou zářivější.

3 Rozvrhneme si obrázek, tužkou naznačíme, kde bude moře a obloha.

4 Na rám s podkladovou hnědočervenou barvou namalujeme oblohu s mořem. Modrou temperu místy zesvětlíme bílým Balakrylem. Po zaschnutí položíme na rámeček zpět oblázky a tavnou pistolí je přilepíme.

Připravila: Iva Tvrzová

Foto: Grada a autorka

Kamínky – vzpomínky na dovolenou