U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

KALENDÁŘ

Kategorie: Zahrada | Autor: rb, FOTO ALADIN A ARCHIV

* Ve vyšších polohách zabalíme růže, choulostivé a nově vysazené dřeviny do juty nebo prodyšné agrotextilie. Můžeme přidat i kryt z chvojí, slámy, sena či pilin. V nižších polohách a za teplého počasí si materiál pouze připravíme – přílišné zakrytí je pro rostlinu stejně zhoubné jako mráz.

* Od poloviny měsíce můžeme přihrnout nebo zasypat středy růží či choulostivých dřevin. Dejme však pozor, aby se kořeny nedostaly k povrchu země. K zásypu použijme raději jiný vhodný substrát.

* Mrazem poničené porosty letniček a zbytky po sklizené zelenině shrabeme a dáme na kompost.

* Přes kompost nebo kompostér bychom měli přehodit černou netkanou nebo děrovanou bublinkovou fólii. Kompost totiž nesmí v zimě promrzat, činnost mikroorganizmů, které zabezpečují rozklad, musí pokračovat i v zimě.

* K rybízům, angreštům, jostě, mladým stromkům, ale i k jahodníku můžeme nastlat drcené listí promíchané s řezanou slámou. Mulč však nesmí zasahovat až ke krčku dřevin nebo srdíčku jahod, jinak v zimě vyhnívají a plesnivějí.

* Pro jarní vyklíčení lze právě teď vysévat semeno mrkve, petržele a pastináku.

* Uložíme všechny nádoby, které nejsou mrazuvzdorné. Rostliny v ostatních nádobách postavíme na polystyren a obalíme vhodnými materiály proti promrzání.

* Vyčistíme jezírko a odstraníme uhynulé části rostlin. Pobřežní rostliny seřízneme – s výjimkou těch s dutými stonky, do nichž by natekla voda a uhnily by.

KALENDÁŘ