U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

Kalendář

Kategorie: Zahrada | Autor: rb

* V teplých dnech blížícího se léta mělce okopáváme půdu kolem stromů, abychom snížili výpar a přihnojíme rychle působícími hnojivy. Zavlažujeme-li je, pak raději méně často, ale vydatně.

* Vylamujeme nebo odřezáváme vlky na starším dřevě zmlazených stromů, zejména u těch s přehoustlými korunami. Broskvoně prosvětlujeme časně letním řezem.

* V posledních dvou týdnech června stříháme živé ploty z listnatých dřevin. Povrch pod nimi můžeme zakrýt černou fólií a namulčovat.

* Odstřihujeme odkvetlé květy časných keřových růží (a také pěnišníků, šeříků, trojpuků a štědřenců) až k prvnímu plně rozvinutému listu. Plané výhony je třeba odstranit až dole u kořene. Za sucha růže zaléváme, ale v období vegetace vždy jen přímo na půdu, ne na listy.

* Sklízíme třešně, raný rybíz a angrešt a také voňavé plody jahod. Na konci měsíce se vyplatí, zejména za přísušku, záhony s posledními malými plody ještě zavlažit, aby se dobře vyvinuly. Zaléváme konví nebo hadicí bez trysky mezi keříky, a to jen v ranních hodinách. Rostliny by měly do večera oschnout.

* Vybereme ze země zatáhnuté jarní cibuloviny, očistíme je a uložíme na chladném suchém místě.

* K vyšším květinám dáme vhodné opory a upevníme nové výhony u popínavých. Odkvetlé stonky trvalek odstraňujeme až u země.

* Kdo ještě na jaře nepřihnojil trávník, má ještě příležitost vylepšit jej pomalu rozpustným hnojivem.

* Na uvolněné záhony po sklizni jarní zeleniny můžeme ještě po přihnojení zasít salát k česání, ředkvičky, kopr a vysazovat brukvovitou zeleninu.

Kalendář