K chalupě patří kachlová i omítaná kamna

Téměř v každé chalupě nebo roubence najdeme stavěná kachlová kamna či sporáky. Milujeme jejich sálavé teplo a obdivujeme krásu zdobných obkladů. Kachle pokojům i kuchyním velmi sluší, stejně jako omítaná kamna.

Akumulační kamna patří k nejekonomičtějším a nejekologičtějším způsobům vytápění. Plochou keramického pláště vyzařují sálavé teplo a vytvářejí ideální tepelnou pohodu. Účinnost akumulačních kamen může činit až devadesát procent. Jednotlivé typy kamen se liší tloušťkou stěny. Čím tlustší stěna, tím déle se kamna rozehřívají a zároveň déle předávají naakumulované teplo do prostoru.

Dělíme je na:

Lehká kachlová kamna – mají hmotnost asi 600 až 800 kg. Ohniště z kvalitních kamnových vložek je určeno pro dávky dřeva do cca 6 kg a za ním je kratší tahový systém. Doba akumulace je 6 až 8 hodin.
Středně těžká kachlová kamna – s hmotností 800 až 1200 kg či více kamnáři dělají s litino šamotovým ohništěm a odpovídajícím tahovým systémem, doba akumulace je 8 až 10hodin. Ohniště bývá určeno na dávky dřeva do 10 kg.
Těžká kachlová či omítaná kamna – staví se častěji z celošamotovým biotopeništěm, celková hmotnost je asi 2000 kg či více, dávka dřeva na jedno přiložení 10 až 18 kg dle výkonu a mají velmi dlouhý tahový systém, až 10 metrů. Jejich akumulační schopnost je 12 až 24 a více hodin. Používají se jako hlavní zdroj tepla pro celý dům.

Těžká kamna
Co se těžkých kamen týká, mohou mít jak kachlový plášť, tak se dnes v rekonstruovaných chalupách, nových roubenkách a venkovských domech objevují kamna omítaná, obložená kamenem nebo omítnutá marockým štukem. Mají prosklená dvířka, kterými probleskují plameny.


Dobré rady

Těžká kamna volte do větších místností s bytelnou podlahou (stavěná kamna mají asi 2 tuny), a především do celoročně obývaného domu. S ohledem na vytápění dalších místností musí být jejich umístění předem promyšlené vzhledem k dispozicím domu. V členitějším domě je výhodná teplovodní varianta s flexibilnějším rozvodem tepla do jiných místností.
V nových kamnech zpočátku zatápějte jen na krátkou dobu. Kamna nechte vyhasnout a tento postup několikrát opakujte. Kamna se pozvolna vysuší a budou vám dlouho sloužit.

PRO RADOST
Chcete si užívat atmosféru kolem kachlových kamen, ale nemůžete si je nechat postavit? Podívejte se v obchodech do nabídky kamen s kachlovým pláštěm a můžete topit a vařit hned po jejich instalaci.

 

Kachlové sporáky

Kachlové sporáky jsou určeny na vaření a pečení pokrmů, nebo k ohřevu teplé vody v kamnovci. Druhotně vyhřívají prostor a některá nabízejí také příjemné místo k odpočinku. Do sporáku se přikládá častěji, ale v menších dávkách. Po mase, buchtách a chlebu, upečených v troubě, vyhřívané plameny, se jen zapráší.

www.krivonozka.cz, www.krby-turyna.cz, www.smardova.cz, www.zeletavskakamna.cz, www.mountfield.cz,

 


Kachlová kamna se sporákem, troubou a s poležením, které propojuje obytnou místnost a pracovnu, realizoval Milan Plocr, kamnář z Únanova

 


Krásná kachlová kamna s keramikou od rakouské rodinné firmy Sommerhuber budou ozdobou každého venkovského domu (Krby – Kamna – Turyna)

 


Akumulační kamna se sporákem, troubou, posezením a poležením u příjemného sálavého tepla zdobí kachle společnosti K & K Poker (KRBY – KAMNA TURYNA)

 


Kamna Herkules s kobkou a teplovodním výměníkem, na polena o délce 55 cm, výkon kamen 17 kW do výměníku 11 kW cca na 13 radiátorů, vytopí celý rodinný dům. (Želetavská kamna)

 


Těžká kamna s ležením jsou jediným zdrojem tepla pro celý starý dům. Topné stěny zasahují i do pokojů za kamny. Z boku je umístěna trouba, na kamnech je bílá kamnářská omítka a zelené kachle z dílny S. Šimečka z Bolatic (Kamnářství Jan Křivonožka)

 


Model Gerona s kachlovým pláštěm má místo na uložení palivového dřeva. Odkládací prostor ve vrchní části kamen udrží teplé jídlo i nápoje (Mountfield)

 


Akumulační kamna s hliněnou omítkou jsou hlavním topením pro celý slaměný dům. Z obytné místnosti zasahují i do dvou přilehlých pokojů. Na boku kamen je umístěna ohřívací trouba. (Kamnářství Jan Křivonožka)

 


Kamna a sporák Hestia na dřevo a dřevěné brikety mají výkon 5 až 11 kW a plášť z matných černých kachlí. Vytopíte s nimi prostor 100 až 220 m3 a na plotně můžete také vařit. 50 500 Kč (Želetavská kamna)

 


Volně stojící kachlový sporák na dřevo od firmy Řehulka potěší precizním řemeslným zpracováním i tím, že vykouzlí tepelnou pohodu a připravíte na něm skvělá jídla (KRBY – KAMNA TURYNA)

 


Akumulační teplovodní kamna s troubou a plotnou a masivní litino šamotovou kamnovou vložkou. Až 70 procent energie předají do vody a tvoří tak kotel pro celý dům. Plášť je z bílé omítky zdobené kachli z dílny S. Šimečka (Kamnářství Jan Křivonožka)

 

Připravila: Helena Štětinová
Foto: Kateřina Šmardová, Kilián Vrátník a archiv firem

K chalupě patří kachlová i omítaná kamna