U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

Jezte citrusy!

Kategorie: Volný čas | Autor: iva

Citrusové plody – citrony, limetky, pomeranče, mandarinky a grepy – jsou známé vysokým obsahem vitamínu C, neměly by proto v našem jídelníčku chybět. Vitamín C brání antibakteriálním infekcím, funguje jako antioxidant proti škodlivému působení volných radikálů, pomáhá tvořit kolagen (základ zdravé pokožky). Jeden středně velký pomeranč obsahuje větší množství vitamínu C, než je doporučená denní dávka pro dospělého člověka.

   Jak citrusy konzumovat? Citronovou a limetkovou šťávu používáme do nápojů, salátových zálivek, přidáváme do omáček, sladkých krémů, pokapeme jí rybu, palačinky. Grepy, pomeranče a mandarinky jíme samotné, podáváme k sýrům, nakrájené přidáváme do ovocných, zeleninových, sýrových či krabích salátů, do jogurtů. Jíme nejen dužinu, ale i tužší stěny dílků – obsahují totiž pektin, rozpustnou vlákninu, snižující hladinu cholesterolu!

   Pro snadné vymačkání šťávy slouží různé druhy lisů a odšťavňovačů. Potřebujemeli jen malé množství šťávy a nechceme, aby rozkrojený citron vyschl, je tu šikovný pomocník – odšťavňovač, který „zašroubujeme“ přímo do citrusu. Ovoce stačí jen stisknout a šťávu lít nálevkou. V nerezovém provedení (zn. Kitchen Craft) stojí v prodejně NAOKO 195 Kč, z barevného plastu i s víčkem na zavření (Reproplast Kladno) koupíte v domácích potřebách za 15 Kč. V IKEA najdete několikadílnou soupravu Soda za 149 Kč, s níž šťávu vylisujete do jedné ze dvou nádob, uzavřete víčkem nebo naléváte pomocí zúžené hubičky.

Nápoj k léčbě nachlazení: citronovou šťávu rozpustíme v horké vodě s medem.

Lavina (nápoj do mrazivých dní): 1 díl Becherovky, 2 díly červeného vína, 1 díl vody, 1/2 dílu citronové šťávy, 1/2 dílu medu, tyčinka skořice – vše smícháme a ohřejeme asi na 50 °C.

Grapefruitový salát: Oloupeme 2 grepy, rozdělíme na dílky a nakrájíme na kousky, 1 jablko rozčtvrtíme a nakrájíme na plátky. Smícháme s 50 g vlašských ořechů. Zalijeme marinádou (šťáva ze 2 citronů, 1 lžíce cukru, 2 lžic vodky) a necháme asi půl hodiny uležet.

Popisy k obrázkům

Autor fotografií: FOTO NAOKO, REPROPLAST, IKEA A BONDUELLE

Jezte citrusy!