U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

ZAOSTŘENO NA GARÁŽ

Kategorie: Garáže | Autor: PETR PETŘÍČEK

Ochránit auto pořízením garáže se vyplatí nejen v místě trvalého bydliště, ale rozhodně i na chalupě, kde navíc bývá působení povětrnostních vlivů silnější.

K chatě a chalupě patří většinou i zahrada. A právě tuto skutečnost bychom měli při uvažování o rozměrech garáže akceptovat. Proč „neubytovat“ kromě auta v garáži také zahradní stroje? Ridery, malé zahradní traktory, sekačky na trávu, křovinořezy a další pomocníci si to jistě zaslouží.

Jakou zvolit velikost

Často se uvádí, že minimální rozměry garáže by měly být asi 2,7 x 5 m. To je ale tak malý prostor, že už pouhé vystoupení z vozu bude pro dobře živeného člověka slušným sportovním výkonem. O tom, že by se vedle auta ještě mohlo vejít cokoliv dalšího, nemůže být řeč. Takže prostornější garáž pro jedno auto by měla mít alespoň 4 x 6 m. Lepší však bude 5 x 7 m, abychom nejen pohodlně vystoupili z vozu, ale mohli v ní také uschovat náhradní sadu pneumatik, kola a zahradní stroje.

   Při technickém řešení garáže nesmíme opomenout určité zákonitosti, které je zcela nezbytné respektovat. Jedná se zejména o ohnivzdornost dveří mezi garáží a případnou obytnou částí domu a zvýšené nároky na akustickou izolaci stěn i stropu garáže. Pozornost musíme věnovat i ventilaci garáže. Měla by být natolik účinná, aby k úplné výměně vzduchu v garáži docházelo každých 40 minut. Zanedbatelná není ani vzdálenost vjezdu do garáže od oken obytných místností. Dýchání zplodin z výfuku si na chalupě určitě rádi odřekneme.

Vzhled a cena

V současnosti si můžeme vybrat jak způsob postavení garáže, buď svépomocí, nebo tzv. na klíč, tak i volit mezi garáži plechovou, dřevěnou, betonovou z prefabrikátů anebo zděnou. Rozhodovat bude zřejmě kromě estetiky také finanční náročnost stavby. Nejlevněji, zhruba na dvacet tisíc korun, přijde garáž z pozinkovaného plechu s antikorozní úpravou. Vzhledově však vaši chatu či chalupu příliš neokrášlí. Podstatně lépe vypadá varianta plechových garáží -montované ocelové s omítkovým nástřikem. Působí totiž dojmem, že se jedná o zděné. Společnost Achenbach CZ, která tento typ dováží z Německa, nabízí i různé varianty střech včetně takzvané zelené, osazené rostlinami. Cena ocelových garáží se pohybuje kolem čtyřiceti tisíc korun.

   Montovaná dřevěná garáž se k chalupě velmi dobře hodí a přijde zhruba na stejnou částku. Její obliba, stejně jako ostatních dřevostaveb, má stále vzestupnou tendenci.

   Betonové garáže prefabrikované včetně podlahy, vrat, omítek i střešní krytiny, jsou již dražší – tak okolo sedmdesáti tisíci korun. Vyplatí se vybrat si střechu, vrata, okna i typ a barvu omítky a nechat garáž postavit firmou. Ta je schopna instalaci na místě realizovat ve velmi krátké době. Stavba zděné garáže svépomocí je stále hodně častou volbou, ale nepřišla by levněji než prefabrikovaná a připočtěte si k tomu ještě spoustu hodin práce a shánění materiálu.

   Úplná výstavba na klíč od zvolené firmy poskytuje velmi dobré možnosti pro náročné individuální řešení, i když celková částka za ni se vyhoupne nad sto tisíc korun. * www.achenbach.cz, www.lomax.cz, www.hormann.cz, www.tekaz.cz

***

KDYŽ SE ŘEKNE

GARÁŽ A STAVEBNÍ POVOLENÍ

* Podle nyní platného stavebního zákona není garáž drobnou stavbou a její stavba tedy vyžaduje uzemní rozhodnutí a stavební povolení.

* Od 1. ledna 2007 bude účinný nový stavební zákon, který již nedělí stavby na drobné, jednoduché a ostatní.

* Nepodsklepená stavba o jednom nadzemním podlaží, do 25 m2 zastavěné plochy a do 5 m výšky, jestliže neobsahuje pobytové místnosti (např. kanceláře, dílny), hygienické zařízení ani vytápění, neslouží k ustájení zvířat a nejde o sklady hořlavých kapalin, nevyžaduje stavební povolení ani ohlášení stavebnímu úřadu.

* V komplikovanějších případech, např. kdyby bylo nutné stanovit podmínky pro umístění stavby, bude potřeba územní rozhodnutí o umístění stavby.

* K provedení stavby do 300 m2 zastavěné plochy a výšky do 10 m, s výjimkou staveb pro bydlení, postačí ohlášení stavebnímu úřadu, nebude potřeba územní rozhodnutí ani územní souhlas. Tento postup bude moci být uplatněn za podmínek předpokládaných v zákonu.

Popisy k obrázkům

Prostor velké garáže od firmy Hšrmann poslouží nejen k zaparkování vozu, ale také třeba k umístění zahradních strojů. Dobrým řešením jsou postranní dveře pro průchod osob

Jedna část dvojgaráže společnosti Tekaz s upraveným štítem a žlutou fasádou může být využita jako dílna

Vhodnou volbou materiálu je garáž (Hšrmann) velmi dobře sladěná s obytným objektem

Autor fotografií: FOTO: HÖRMANN, TEKAZ

ZAOSTŘENO NA GARÁŽ