U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

Je mi teplo dědečku Mrazíku

Kategorie: Teplo domova | Autor: Text: Jiří Janouškovec Foto: Ivan Poltavec

Mám totiž okna i dveře utěsněna samolepicím těsněním z polyetylenové pěny od firmy PROMI! Tak nějak by mohl znít (s mírnou nadsázkou) dialog mezi Nástěnkou a Mrazíkem, pokud by se odehrál v současné době. Společně by si pak mohli sednout s tužkou a papírem a porovnat náklady za ztrátu tepla s těmi na pořízení těsnění. Jsou vskutku nesrovnatelné. Již za několik týdnů topné sezóny se jim i vám náklady na pořízení těsnění vrátí.

K práci se samolepícím těsněním z polyetylenové pěny není třeba mimořádného talentu, l “nešika” ji snadno zvládne, pokud dodrží jednoduchý návod:

* Dveřní či okenní rám zbavte mechanických nečistot.

* Pokud je na rámech staré těsnění – odstraňte ho.

* Zbytky starého lepidla setřete například ředidlem S 6500.

* Umyjte rám roztokem saponátu a vlažné vody.

* Nechte vyschnout.

* A začněte s prací!

* U jednoduchých oken lepte těsnění na rám okenního křídla.

* U dvojitých oken lepte těsnění vždy na vnitřní okna.

* U dveří doporučujeme lepit těsnící pásku na dveřní křídlo, ale úspěšní budete i při lepení na dveřní rám.

Nabídka

Firma PROMI nabízí několik variant samolepícího těsnění. Vybrat si můžete v obchodních řetězcích a specializovaných prodejnách pro kutily. Od nejlevnější molitanových pásků až po špičkové výrobky s polyetylénové pěny s uzavřenými póry. Ty doporučujeme!

Vlastnosti

Samolepící těsnění do oken z polyetylenové pěny má skvělé vlastnosti, které dříve či později oceníte.

* Je odolné proti povětrnostním vlivům, stárnutí, vodě, solím a většině chemických látek. Což zaručuje dlouhodobou životnost!

* Spolehlivě odolává teplotám od – 80 do + 80° C. Je parotěsné a vodotěsné.

* Je prakticky univerzálně použitelné. Můžete je využít nejen k utěsnění dveří a oken, ale i k suchému zasklívání, při výrobě oken, dveří, výkladů, stavbě prosklených konstrukcí zimních zahrad, skleníků, k těsnění přírub, vzduchotechniky, těsnění rozváděčů, elektrických skříní, i jako těsnící a tlumící materiál proti prachu a hluku.

* Má i další skvělou vlastnost. Je totiž možné lepit je i v několika vrstvách! Tímto způsobem utěsníte prakticky každou mezeru.

* Dá se lepit na jakýkoliv povrch: hliník, plast, lak a všechny běžné nátěry, sklo atd.

* Jedna vrstva je stlačitelná z tloušťky 3 mm až na O, 2 mm!

* Nespornou předností je skvělá tvarová paměť. Okno či dveře snadno zavřete aniž by došlo ke ztrátě pružnosti těsnění.

Samolepící těsnění z polyetylenové pěny zakoupíte v obchodních řetězcích a specializovaných prodejnách pro kutily.

Pracovní postup

Cenově nejvýhodnější je bezesporu samolepící těsnění v délce 20 metrů, tloušťky 3 mm a šířky 9 mm. Je vyráběno ve dvou barevných odstínech – v barvě bílé a černé.

Po předchozím změření délky konkrétní délky rámu z kotouče odstřihněte potřebnou délku těsnící pásky s mírným přesahem. Oddělte část zakrývacího proužku z lepící vrstvy a těsnění lehce přitiskněte na plochu. Zakrývací proužek stahujte postupné. Pokud je velikost mezery větší, využijte možnosti lepení těsnící pásky v několika vrstvách. Postup práce při lepení těsnění na dveřní křídlo. V tomto případě jsme krycí pásku stáhli po její celé délce. Jen pro šikovné! Pro tmavší (v našem případě dřevěné) dveřní rámy použijte černou těsnící pásku. Lepte ji několik milimetrů nad hranou rámu. Lepším řešením však je pásku vlepit na dveřní křídlo. Na svislé hraně zašupovacích dveří je lepení snadné. Povšimněte si, že jednou rukou je páska tisknuta na plochu, druhou je postupně odvíjena z kotouče.

Je mi teplo dědečku Mrazíku