U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

okrasný ČEsnEk

Kategorie: Zahrada | Autor: IVA TVRZOVÁ

Barevná kulovitá květenství na vysokém stonku oživí na jaře a v létě trvalkové záhony.

Česnek nepatří jen do kuchyně, ale vyjímá se dobře i na zahradě. Jde o česnek okrasný, nenáročnou cibulovinu, jejíž kulovitá či polokulovitá květenství, složená z mnoha drobných hvězdičkovitých nebo zvonkovitých kvítků, září růžovou, fialovou, modrou, červenou, žlutou a bílou barvou. Rostlinu, původem z Asie a jižní Evropy, můžeme úspěšně pěsokrasný tovat i v našich klimatických podmínkách. Vysoké druhy se uplatní v kombinaci s trvalkami a s okrasnými travinami. Rostliny s nízkým vzrůstem se zas hodí pro výsadbu do květináčů a mís.

   Česnek vyžaduje slunné místo s písčitohlinitou půdou. Výjimku tvoří česnek zlatý a medvědí, kterým se daří na polostinném místě ve vlhké, hlinité půdě.

   Cibule se vysazují v září až říjnu, případně v březnu až dubnu. Česnek sice dobře snáší sucho, ale na začátku vegetace mu dopřejeme zálivku i přihnojení. Jednotlivé druhy vykvétají od května do srpna. Po odkvětu květenství odstraníme, pokud ovšem nestojíme o semena nebo o suché dekorativní květenství. Po zatažení potřebují cibule sucho. V zemi se nechávají na jednom místě několik let. Přesazují se po zatažení listů. Rostlina je mrazuvzdorná, nepotřebuje přes zimu žádný kryt. *

NEJČASTĚJI PĚSTOVANÉ DRUHY Česnek kýlnatý (Allium carinatum), stonek vysoký 30 – 60 cm, úzké čárkovité listy, růžovofialové a bílé květenství. Česnek Christophův (A. christophii), stonek vysoký 50 – 70 cm, úzké řemenovité listy zespodu chloupkaté, květenství o průměru až 30 cm fialové barvy, je dekorativní i po odkvětu a usušení. Česnek obrovský (A. gigantheum), stonek vysoký 100 – 200 cm, dlouhé řemenovité listy leží na zemi, květenství o průměru 20 cm fialové a bílé barvy. Česnek karatavský (A. karataviense), stonek vysoký 10 – 25 cm, dva až tři široké oválné načervenalé listy, květenství o průměru 10 cm růžovobílé barvy, dekorativní i po odkvětu a usušení. Česnek zlatý (A. moly), tvoří trs, stonek vysoký 20 – 30 cm, vzpřímené kopinaté listy, polokulovité květenství žluté barvy. Česnek medvědí (A. ursinum), stonek vysoký 20 – 30 cm, kopinaté listy (používají se jako zelenina do salátů), polokulovité květenství bílé barvy. Roste i planě ve vlhkých lesích, vytváří tu souvislé porosty. Kromě těchto druhů se můžeme setkat i s česnekem perským, kulatohlavým, vysokohorským (růžový) a dalšími.

Popisy k obrázkům

1 Česnek, zahradní hybrid (Allium hybridum) 2 Česnek obrovský (Allium gigantheum) 3 Česnek zlatý (Allium moly) 4 Česnek karatavský (Allium karataviense)

Autor fotografií: FOTO: PAVEL VESELÝ A SHUTTERSTOCK

okrasný ČEsnEk