Je libo skryté ozvučení na terase, v sauně, pokoji…?

Rubrika: Market

Asi si říkáte: “Proč ozvučovat chalupu?” Proč ale nedovést relax k dokonalosti? Nebojte, není to nijak nákladná ani zdlouhavá záležitost. Dobra pokročila, a tak vězte, že ozvučení je dnes nejenom komfortní, ale dokonce může být i skryté.

Co všechno můžeme ozvučit?

To první, co vás na chalupě, chatě anebo rodinném domě napadne, je koupelna. Časem ale dojdete k tomu, že zvuk byste chtěli mít v pracovně, v obýváku, ale klidně i v sauně a na venkovní terase.

Jaké reproduktory do pokoje?

Prvním “rozcestníkem” je, zda v dané místnosti máme k dispozici podhledy. Pokud ano, použijeme tzv. podhledové reproduktory. Zajímavé, kvalitní a cenově přístupné jsou modely RP 122 a RP 81×111 českého výrobce Dexon. Instalace je skrytá a tak na nás “koukají” jenom svou mřížkou, kterou můžeme přetřít barvou interiéru. Na nic se nepráší, reproduktory nijak nepřekážejí, přesto ladí s interiérem a děti nemají do čeho šťouchat.

Pokud ovšem podhledové stropy nemáme, nezbývá, než ozvučení přiznat. Klasikou jsou povedené “bedničky” Dexon Largo 70 – designové kousky, jež získaly výborné recenze, nebo Dexon SD 402 s leskem. Potřebujeme-li něco menšího, “někam nahoru”, aby nepřekážely, nejlépe s konzolou, hodí se Dexon SP 412.

Jaké reproduktory na venkovní terasu?

Ať už je to terasa, altánek, nebo posezení u krbu, problém je zřejmý – nepřízeň počasí. I s tím si ale umíme poradit. Již zmiňované reprosoustavy SP 412, ale i větší SP 512 jsou totiž vlhkuodolné, a tak nějaký ten déšť a sníh vydrží.

Co do koupelny a sauny?

Tyto prostory jsou doslova teror pro reproduktory. Vysoká vlhkost a v případě sauny klidně i 120 °C. Zapomeňte na běžné reproduktory – nic by nevydrželo. Zde patří jedině repro Dexon RP 61 až 84, vlhku a tepluodolné to modely. Dokonce si můžeme dovolit instalovat je tam, kde stříká voda.

Jak to zapojit?

Druhým důležitým rozhodnutím je, zda své obydlí chceme ozvučit centrálně, tedy tentýž “signál všude”, nebo zda jednotlivá místa budou ozvučena separátně, tedy jen lokálně.

 

V prvním případě využijeme stávající zdroj zvuku, třeba rádio, hifi věž, nebo receiver jehož výstup vedeme přes přepínač Dexon PS 140 na jednotlivé reproduktory v domě. Na přepínači tak určíme, kde hudba bude hrát.

Pro účely regulace hlasitosti v jednotlivých místech doporučujeme speciální regulátory Dexon PR 300.

 

Nechceme-li “centrální” řešení, ohlížíme se po lokální variantě, neboli jedno místo “samo sobě si”. Vskutku nedávno byly na trh uvedeny přelomové “krabičky”. Mají velikost vypínače osvětlení a v sobě skrývají přehrávač Mp3 z USB a SD karty, rádio, plánovač, Bluetooth i zesilovač. Říkáme jim Nástěnné přehrávače a u Dexonu je najdeme pod označením MRP 2170 a MRP 2200. Jejich připojení je jednoduché – jedním kabelem přímo napájení 230 V a druhým odchod na pár reproduktorů. Žádné složité zapojování.

Stejně jako zapínáte světlo, zmáčknete knoflík (nebo se dotknete displeje) a začne hrát požadovaná hudba. Přehrávače jsou ale moderní a tak hudbu můžeme přehrávat rovnou ze svého smartphonu. Vítejte ve světě nejsnadnějšího skrytého ozvučení.

Uvažujete, že si něco doma nebo na chalupě ozvučíte? Koukněte na www.dexon.cz nebo napište na podpora@dexon.cz. Český výrobce s 21letou tradicí vám rád poradí.

Je libo skryté ozvučení na terase, v sauně, pokoji…?

Zajímavé