Je čas na odčervení pejsků a koček!

Dovolená s domácím mazlíčkem má své kouzlo. Bezstarostné chvíle jsou však již za námi a pobyt v přírodě mohl přinést nečekané riziko.

 

 

Během léta se chovatelé soustředí zejména na ochranu domácích zvířat před vnějšími parazity, jako jsou klíšťata a komáři. Na zvíře a jeho majitele však čeká i skryté nebezpečí v podobě vnitřních parazitů. Tito parazité jsou hrozbou celoroční a mohou sužovat zvíře pobývající na zahradě i v městském bytě. Mezi nejčastější vnitřní parazity psů a koček se řadí škrkavky, tasemnice, měchovci a tenkohlavci. Nejúčinnější prevencí je pravidelné odčervování každé 3 měsíce.

 

Vnitřní parazité u domácích zvířat nejsou nic neobvyklého
Larvy škrkavek se mohou dostat do těla štěňat již v průběhu těhotenství přes placentu feny. Koťata se rodí nenakažená, ale parazité se do jejich těla mohou dostat sáním mateřského mléka. Snadno a rychle se může nakazit zvíře v jakémkoliv věku. Dospělé škrkavky v těle zvířete produkují vajíčka, které zvíře vylučuje svým trusem do okolí. Zde s nimi potom mohou přijít do kontaktu ostatní psi a kočky, ale stejně tak i děti, které si hrají na pískovištích, která byla kontaminována. Alarmující je fakt, že v 1 gramu trusu může být obsaženo až 10 000 vajíček škrkavek, která mohou přežívat měsíce až roky. Proto je nezbytné vždy sbírat psí exkrementy, předejdete tak nákaze dalších zvířat. Nákaza škrkavkami je možná dokonce i u lidí, kde se projevuje ve formě larvální toxokarózy. Tasemnice, které jsou přenášeny blechami, jsou velmi časté u dospělých psů i koček. Kvůli jejich možnému přenosu může být následně ohroženo i lidské zdraví – stačí, aby psovi či kočce ulpěla blecha na tlamě a následným olizováním člověka dojde k přenosu i na něj. Pravidelným odčervováním tedy chráníte nejen vaše zvíře, ale jste zodpovědní i ke svému okolí.

 

Dospělého psa odčervujte
jednou za 3 měsíce

Odčervovat lze např. pomocí originálních tablet Drontal, které zvíře účinně zbaví parazitů. Štěňata můžete chránit již od druhého týdne věku.  Stačí jim podat pro ně speciálně vyvinutou suspenzi Drontal Junior (proti nejčastějším střevním parazitům, škrkavkám, tenkohlavcům, měchovcům). Jedná se o chutnou tekutinu, kterou jednoduše zamícháte do krmiva či dáte rovnou do tlamy.
Dále suspenzi podáváte ve 4., 6., 8. a 12. týdnu věku. Poté se v aplikaci pokračuje ve 4., 5., a 6., měsíci věku. Od prvního půl roku života se štěně odčervuje jako dospělý pes pomocí tablet Drontal Plus flavour s masovou příchutí. Ty se podávají každé 3 měsíce. Tablety chrání psa proti červům parazitujícím v zažívacím traktu, škrkavkám, tenkohlavcům, měchovcům i tasemnicím.

 

I kočka žijící v bytě může trpět vnitřními parazity
Pro kočky jsou určeny speciálně tvarované tablety Drontal pro snazší podání. Působí proti oblým i plochým červům. Mají praktické balení po dvou tabletách a jsou vhodné již pro koťata od čtyř týdnů věku. V odčervení kotěte se pokračuje v 8. a 12. týdnu a následně pak ve 4., 5., 6., 9. a 12. měsíci věku kotěte. Dospělé kočce postačí odčervení vždy každé tři měsíce.

 

Prevence je nezbytná!
Odčervením zbavíte zvíře parazitů, které má v daný okamžik ve střevech.  Ale už při následující vycházce se může znovu nakazit parazity. Jediná prevence je tedy pravidelné odčervování alespoň jednou za tři měsíce. Pro lepší kontrolu pravidelnosti odčervování si můžete stanovit, že zvíře budete odčervovat např. vždy s příchodem nového ročního období (tedy v březnu, červnu, září a prosinci). Předejdete tak vynechání odčervovací dávky a zajistíte zvířeti i vám a vaší rodině efektivní ochranu před parazity. Navíc jsou originální tablety Drontal dostupné v praktických baleních po 2 tabletách jak u veterinářů, tak v lékárnách.

TEXT: REDAKCE
FOTO: ARCHIV

Je čas na odčervení pejsků a koček!